COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je piatok 23. októbra 2020. Sviatok má Alojzia zajtra má sviatok Kvetoslava .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Na Klinike pre infekčné choroby poradia, ako predísť zdravotným problémom pri ceste do cudziny
Na Klinike pre infekčné choroby poradia, ako predísť zdravotným problémom pri ceste do cudziny Formátovať pre tlač

11 december 2007    

Vianočné sviatky a Silvester trávi čoraz viacej Slovákov v exotických krajinách. Preto v týchto dňoch pribúda telefonátov na Kliniku pre infekčné choroby kvôli dotazom, aké očkovania absolvovať pred cestou do cudziny a v ktorých krajinách hrozí nejaké zdravotné riziko.

"Všetkým ochotne poradíme a poskytneme dôležité informácie o aktuálnych zdravotných rizikách v danej krajine, prípadne zabezpečíme potrebné očkovanie. Samozrejme, podmienkou je, aby sa oň ľudia zaujímali s dostatočným časovým predstihom. Pretože na očkovanie niekoľko dní pred cestou do cudziny je už neskoro,“ hovorí MUDr. Elena Adamkovičová, PhD., z Oddelenia pre cudzokrajné choroby, podľa ktorej je na prevenciu potrebné myslieť v určitom predstihu, najlepšie aspoň niekoľko týždňov  pred plánovanou cestou.

Z hľadiska infekčných ochorení sa rizikové považujú tie oblasti, kde je podstatne nižší hygienický štandard ako u nás. Podceňovať netreba ani lietajúci hmyz a možnosť nakazenia sa parazitmi, kvôli ktorým predstavuje isté riziko kúpanie sa v stojatých sladkovodných nádržiach a pomaly tečúcich vodných tokoch, či chôdza po pláži naboso.

„Za najrizikovejšie oblasti  sa považuje  Juhovýchodná Ázia, oblasť Strednej a Južnej Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Záleží pochopiteľne aj na konkrétnej destinácii - zatiaľ čo prímorské letoviská bývajú na vysokej úrovni, v odľahlejších oblastiach vo vnútrozemí je hygienický štandard zvyčajne neporovnateľne nižší,“ vysvetľuje MUDr. Elena Adamkovičová, PhD., podľa ktorej infektológovia najčastejšie radia nechať sa zaočkovať v tej-ktorej krajine proti hepatitíde typu A a B, žltej zimnici, poliomyelitíde, meningokokovej meningitíde, cholere, záškrtu, japonskej encefalitíde, brušnému týfusu, kliešťovej encefalitíde a tetanu.

Varujú tiež pred rizikom nákazy maláriou, ktorú prenáša špecifický druh komára. Očkovacia látka na maláriu však nejestvuje, namieste je preto v malarických oblastiach užívanie antimalarík a tiež prevencia vo forme repelentov, sieťok proti hmyzu, či nosenie svetlého oblečenia.

Popri aktívnej ochrane, ktorým je očkovanie, odporúčajú infektológovia nepodceňovať ani tú pasívnu, pod ktorou sa rozumie zabezpečenie zdravotne nezávadnej vody a stravy.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 11 december 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001