COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 17. januára 2021. Sviatok má Nataša zajtra má sviatok Bohdana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Volaní na Linku dôvery a Linku nádeje v predvianočnom čase pribúda
Volaní na Linku dôvery a Linku nádeje v predvianočnom čase pribúda Formátovať pre tlač

15 december 2008    

V predvianočnom čase pribúdajú volania na Linku nádeje a Linku dôvery, ktoré prevádzkuje Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice a k dispozícii sú nonstop. Volajú hlavne opustené ženy a starší ľudia, pretože v očakávaní sviatkov rastie pocit osamotenosti. Veľakrát riešia aj finančné problémy – trápi ich skutočnosť, že svojim blízkym nemôžu pripraviť Vianoce, ako by si želali. Zúfalí klienti siahajú po telefóne aj počas sviatkov - vlani zaznamenali pracovníci Linky dôvery počas Štedrého dňa 21 hovorov a na Linke nádeje 14 hovorov.

Od začiatku roka uskutočnili pracovníci Linky dôvery zhruba 6300 hovorov. Vlani ich bolo za celý rok 6142 a predvlani 4650, takže je zjavné, že počet volaní rastie. Najčastejšie volajú ľudia vo veku tridsať-štyridsať rokov, najmä ženy, ktoré trápia rôzne problémy vo vzťahoch, hlavne nevera alebo samota, napriek tomu, že majú partnerov. Na známe číslo volajú ľudia z celého Slovenska, dokonca aj okolia Bratislavy, kde podobná linka nie je v prevádzke. Objavujú sa aj telefonáty zo zahraničia.

„Problémy za nikoho síce nevyriešime, ale sme oporu vo chvíli, keď sa ľudia cítia bezradní a nevedia, čo ďalej,“ hovorí Emília Kučerová, zdravotná sestra so špecializáciou v odbore psychológie, s ktorej hlasom sa stretávajú volajúci na Linke dôvery pôsobiacej pod II. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice. 

Krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor, riešia obyčajne pracovníci Linky nádeje, ktorú prevádzkuje I. Psychiatrická klinika FN L. Pasteura Košice. Podľa slov jej vedúceho PhDr. Ľudovíta Beleša volá na túto linku aj veľa mužov, pretože aj tí občas potrebujú pomoc a ochranu pri partnerských konfliktoch.

Odborníci na Linke dôvery a nádeje klientov vypočujú a hľadajú riešenie, ktoré pomôže vyriešiť ich problém tak, aby nepotrebovali ďalšiu pomoc. No stáva sa, že pokračujú v dlhodobejšej telefonickej psychoterapii alebo klientovi pri vážnych situáciách navrhnú hospitalizáciu alebo ambulantnú liečbu. Podaním pomocnej ruky neraz pomohli aj ľuďom, ktorí uvažovali na dobrovoľným odchodom z tohto sveta.

Linka dôvery má telefónne číslo 055/ 622 2323. Kontakt na Linku nádeje je:  055/ 644 1155.  Obe sú v prevádzke nepretržite.

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 29 december 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001