COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 17. januára 2021. Sviatok má Nataša zajtra má sviatok Bohdana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Lekári radia: dajte si počas Vianoc pozor na úrazy aj rybacie kostičky
Lekári radia: dajte si počas Vianoc pozor na úrazy aj rybacie kostičky Formátovať pre tlač

16 december 2008    

Počas Vianočných sviatkov ošetria lekári vo Fakultnej nemocnici L Pasteura Košice každoročne niekoľko stoviek pacientov. Najviac ich obyčajne vyhľadá pomoc internistov kvôli kolapsom, problémom s vysokým krvným tlakom, ale i rôzne pre cievne a tráviace ťažkosti, či otravu alkoholom. Plné ruky práce majú aj traumatológovia, ktorí ošetrujú hlavne rôzne rezné rany a iné poranenia v domácnosti či zlomeniny po páde na klzkom chodníku. Nechýbajú dolámané či doudierané deti, ktoré sa chcú počas sviatkov vyblázniť na snehu a lekári sa príležitostne stretávajú aj s takými raritami, medzi ktoré patrí napríklad zlomená stehenná kosť staršej Košičanky po pošmyknutí sa na obale z rozbaleného darčeka...

Traumatológovia preto pred blížiacimi sviatkami varujú – ponáhľajte sa pomaly! Aby ste prežili Vianoce v pohode, radia tiež opatrne narábať s ostrými predmetmi a horúcimi pokrmami. No obozretnosť je namieste aj pri iných činnostiach a nielen počas samotných sviatkov.

„Na Klinike úrazovej chirurgie sme v minulosti ošetrovali viacerých pacientov, ktorí sa vážne zranili po páde zo stoličky pri umývaní okien či páde na zem pri rezaní vianočného stromčeka. Stretávame sa aj s menej kurióznymi prípadmi – obeťami dopravných nehôd, ku ktorým dochádza veľakrát celom zbytočne. Pred sviatkami sa zvyčajne veľmi ponáhľame, preto radím všetkým trochu spomaliť. Nech robíte čokoľvek, robte to s rozvahou," apeluje zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice MUDr. Theodoz Molčányi, CSc.

Sviatočnú atmosféru môže pokaziť aj rybacia kostička bolestivo zapichnutá v hrdle alebo jazyku. Pracovníci Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN L. Pasteura Košice zaznamenávajú sporadicky takéto prípady aj v priebehu roka, no viac ich je  zvyčajne počas Vianoc.

„Stáva sa, že k nám na Štedrý deň príde aj niekoľko takýchto pacientov. Keďže kostičky z kapra sú ostré, radím ho jesť pomaly, aby sa predišlo zbytočným nepríjemnostiam. No pokiaľ sa už kostička ocitne zapichnutá v hrdle, lepšie je nepokúšať sa ju vytiahnuť sám a vyhľadať radšej pomoc lekárov,“ konštatuje prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc.

Krční lekári vedia pacientom obyčajne rýchlo pomôcť, no malé deti musia pred zákrokom uspať, preto radia nepodávať menším deťom vôbec pokrmy z rýb.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001