COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 20. januára 2021. Sviatok má Dalibor zajtra má sviatok Vincent .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Pracovisko FNLP na Triede SNP č. 1 získalo plaketu Baby Friendly Hospital
Pracovisko FNLP na Triede SNP č. 1 získalo plaketu Baby Friendly Hospital Formátovať pre tlač

18 december 2008    

Vianočným darčekom pre pracovníkov Novorodeneckého oddelenia a I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice bolo slávnostné odovzdanie plakety Baby Friendly Hospital členkami slovenského výboru UNICEF, ktoré sa uskutočnilo dnes napoludnie. Zúčastnilia sa ho predsedníčka slovenského výboru pre UNICEF  Doc. MUDr. Veronika Lehotská CSc., členka predsedníctva slovenského výboru pre UNICEF MUDr. Anna Vajová, riaditeľ FN L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslav Šajty, námestníčka riaditeľa FNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Iveta Marinová MPH, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo PhDr. Jana Jacková,  primárka neonatologického oddelenia  MUDr. Jaroslava Capová, prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Doc. MUDr. Vladimír Kraus, CSc. a zástupca prednostu I. Gynekologicko-pôrodníckej MUDr. Anton Mikolaj.

Ako zdôraznil riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslav Šajty, získanie plakety Baby Friendly Hospital je zavŕšením niekoľkoročnej iniciatívy novorodeneckého oddelenia FNLP na Triede SNP č. 1, ktorá napomáha dobrému štartu novorodencov do života a nemocnica je na ňu patrične hrdá. Plaketu už v minulosti získalo novorodenecké oddelenie na Rastislavovej ulici.

Image

 

„V nemocnici ideme cestou kvality, dôkazom čoho bolo aj získanie certifikátov integrovaného manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva podľa noriem  ISO 9001:2000 a ISO 14001:2004. Snažíme sa všeobecne zlepšovať úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti, s čím súvisí aj uplatňovanie zásad ‚roomin in‘ a podpory dojčenia v rámci iniciatívy nemocnice priateľsky naklonenej k deťom,“ skonštatoval riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslav Šajty.

Celý zdravotnícky kolektív novorodeneckého oddelenia na Triede SNP č. 1 vyvíjal od roku 2006 iniciatívu podporujúcu zásady zdravého dojčenia.

„S radosťou môžeme konštatovať, že sa nám podarilo splniť všetkých desať krokov úspešného dojčenia, ktoré završujú proces šťastného a zdravého vstupu novorodenca do života,“ poznamenala primárka Neonatologického ddelenia FN L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslava Capová, podľa ktorej patrí k správnym zásadám napríklad včasné priloženie novorodenca k prsníku či neoddeľovanie matky od dieťaťa.

„Hnutie za nemocnice priateľské deťom (Baby Friendly Iniciative) vychádza z poznatku, že dojčenie nie je inštinktívne, ale je formou materského správania, ktorému je potrebné sa naučiť. Dobrá tvorba mlieka po pôrode pokračuje len vtedy, ak je dieťa správne priložené k prsníku a stimuláciou bradaviek matky sa začnú tvoriť hormóny spúšťajúce laktáciu. Pritom najväčšiu pomoc môžu matke poskytnúť zdravotnícki pracovníci vyškolení vo všetkých zručnostiach a empatii. Dôležité je tiež priateľské nemocničné prostredie a prevádzkové postupy, ktoré napomáhajú nerušenému rozvoju tvorby mlieka u matky,“ poznamenala MUDr. Jaroslava Capová.

Pracovisko Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice na Triede SNP č. 1 získalo plaketu Baby Friendly Hospital po externom audite odborníkmi UNICEF, ktorý preveril požadovanú úroveň splnenia všetkých kritérií. Potvrdil, že novorodenci dostávajú včas materské mlieko, teda že sú prikladané k prsníku do pol hodiny po narodení a že sú ich matky zaškolené do starostlivosti o novorodenca tak, aby boli deti dojčené minimálne pol roka, čo napomáha napríklad predchádzať alergickým ochoreniam.

Ako konštatovala členka slovenského výboru UNICEF MUDr. Anna Vajova, dojčenie bolo od nepamäti neoddeliteľnou súčasťou  reprodukčného procesu človeka. Avšak v minulosti došlo k porušeniu tohto základného biologického princípu a významnému poklesu dojčenia, pod čo sa podpisovali aj nevhodné postupy starostlivosti s pevne stanoveným krátkym časom dojčenia a dokrmovaním novorodencov umelou výživou na novorodeneckých oddeleniach.

„Je potešujúce, že čoraz viac pracovísk sa zapája do iniciatívy priateľsky naklonenej deťom a napomáha tak rozvoju laktácie a dostatočnej dĺžke dojčenia. Veľmi nás teší, že k týmto pracoviskám patrí aj Novorodenecké oddelenie FN L. Pasteura Košice na Triede SNP č. 1,“  vyjadrila sa MUDr. Anna Vajova.

 

Image

 

Image

 

Image

Autor fotografií: Dionýz Kiss


 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 22 december 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001