COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 17. januára 2021. Sviatok má Nataša zajtra má sviatok Bohdana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Minister Richard Raši slávnostne otvoril novú ambulantnú časť kliniky hematológie a onkohematológie
Minister Richard Raši slávnostne otvoril novú ambulantnú časť kliniky hematológie a onkohematológie Formátovať pre tlač

23 marec 2009    

Nové ambulancie Kliniky hematológie a onkohematológie FN L. Pasteura Košice dnes slávnostne uviedol do prevádzky minister zdravotníctva SR Richard Raši spolu s riaditeľom fakultnej nemocnie Jaroslavom Šajtym. Ťažko chorí pacienti, ktorí sa donedávna tiesnili v dvoch kapacitne nepostačujúcich ambulanciách, získali adekvátne a estetické priestory na svoju liečbu a zmenu si veľmi pochvaľujú. Prestavba trvala niekoľko mesiacov a stála cca 100-tisíc euro.

Image

„Každý, kto poznal pomery, v akých sa v minulosti poskytovala liečba pre pacientov s onkohematologickými problémami, spozná hneď rozdiel. Ešte nedávno sme v  jednej ambulancii ošetrili a vyšetrili denne aj  šesťdesiat pacientov, pričom nemali vzhľadom na kapacitné možnosti vôbec žiadne súkromie, nehovoriac o čase, ktorý museli stráviť čakaním na uvoľnenie jedného z troch lôžok. Teraz tvorí ambulantnú časť jedenásť miestností, v  ktorých  sú ďalšie dve priestranné ambulancie, nechýbajú miestnosti na podávanie chemoterapie a hemoterapie so štyrmi lôžkami a piatimi špeciálnymi kreslami, denná miestnosť pre pacientov aj pre personál, prípravovňa liekov, samostatná miestnosť na riedenie cytostatík s hygienickým filtrom,  pacientske toalety s bezbariérovým prístupom a iné pomocné miestnosti, ktoré uľahčujú a skvalitňujú aj prácu personálu," konštatovala prednostka kliniky prof . MUDr. Elena Tóthová, CSc.

Zmenu ocenil aj minister Richard Raši, ktorý pzná pomery, v akých sa poskytovala ambulantná starostlivosť pre hematologických a onkohematologických pacientov v minulosti. „Klinika hematológie a onkohematológie zabezpečuje komplexnú diagnostiku a liečbu primárnych ochorení krvotvorby pre celý východoslovenský región, preto oceňujem, že budú mať pacienti vďaka investíciám do tejto rekonštrukcie odteraz pri liečbe oveľa väčší komfort,“ podotkol minister.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Jaroslav Šajty zdôraznil, že sa zdravotnícke zariadenie dlhodobo snaží ísť cestou kvality, zlepšovania zdravotnej starostlivosti a zvyšovania komfortu pre pacientov. „Popri zlepšovaní prístrojového a technického vybavenia sa usilujeme aj o estetizáciu prostredia, ktoré výrazne vplýva na psychiku pacientov. Stav, kedy sa desiatky pacientov tlačili na malom priestore a chýbalo im akékoľvek súkromie i pohodlie, bol nevyhovujúci a som veľmi rád, že sa nám podaril veľký posun dopredu,“ poznamenal Jaroslav Šajty.

Nové ambulancie výrazne zvýšili komfort pacientov a okrem estetickej stránky je prínosom aj väčšie súkromie a zdravotné hľadisko. Inštalovala sa v nich totiž klimatizácia s filtráciou vzduchu a  antistatické podlahy. Všetky miestnosti tiež dostali nový hygienický a estetický náter a pribudli toalety s vysokým hygienickým štandardom a  bezbariérovým prístupom. Vybudovať túto ambulantnú časť v nových priestoroch sa podarilo aj vďaka prostriedkom občianskeho združenia „SOS leukémia“, ktoré pôsobí pri Klinike hematológie a onkohematológie  a peniaze získava z 2 percent z daní a od sponzorov. Priestory pre nové ambulancie uvoľnila pracovisku Národná transfúzna služba po dohode s vedením fakultnej nemocnice.

Do ambulantnej časti kliniky hematológie a onkohematológie prichádza v niektoré dni za rôznym účelom aj sto pacientov a ich počet bude časom narastať vzhľadom na trend presúvať pacientov z lôžkovej  do ambulantnej starostlivosti. Výhody ambulantnej liečby spočívajú hlavne v minimalizácií rizík spojených s častými a opakovanými hospitalizáciami, ako sú infekcie, poruchy stravovania, psychické problémy. Ale najväčšou výhodou je to, že pacient trávi väčšinu svojej liečby v domácom prostredí so svojimi blízkymi, čo v  nemalej miere prispieva k jeho psychickej pohode a ľahšiemu priebehu liečby. Lôžkovú časť nášho pracoviska tvorí 22 lôžok, ktoré sú nepretržite obsadené - aj preto je skvalitnenie ambulantnej starostlivosti veľkým prínosom,“ vysvetlila zástupkyňa prednostky kliniky MUDr. Natália Štecová.   

Klinika hematológie a onkohematológie, ktorá v  minulom roku oslávila dvadsiate výročie svojej existencie, zabezpečuje kompletnú diagnostiku a liečbu primárnych ochorení krvotvorby pre celý východoslovenský región.  V prevažnej miere ide o hematologické malignity –   Hodgkinove a Non Hodgkinove lymfómy, akútne a chronické leukémie, chronické myeloproliferatívne ochorenia a myelodysplázie. Iba malú časť tvoria neonkologické ochorenia ako útlmy krvotvorby, autoimúnne ochorenia a poruchy zrážania krvi. Pracovisko zabezpečuje kompletnú diagnostiku a zároveň poskytuje lôžkovú aj ambulantnú chemoterapiu, hemoterapiu, imunosupresívnu a vysoko dávkovanú imunoterapiu, liečbu monoklonovými protilátkami, ako aj starostlivosť o chorých  s poruchami zrážania krvi a iné moderné spôsoby liečby. 

Od roku 1997 je klinika hematológie a onkohematológie  Centrom pre autológne transplantácie krvotvorných buniek, ktoré bolo roku 2006 prijaté  do Európskeho transplantačného registra. Je zapojená do viacerých medzinárodných štúdií pre liečbu hematologických malignít a do viacerých medzinárodných projektov v rámci vedecko-výskumnej činnosti. Jej pracovníci okrem liečebno–preventívnej a vedecko-výskumnej činnosti na lôžku a v ambulanciách zabezpečujú aj pregraduálnu výchovu poslucháčov Lekárskej fakulty UPJŠ a postgraduálnu výchovu lekárov z celého Slovenska, na čo získali pred dvoma rokmi akreditáciu MZ SR.

 

F O T O G A L É R I A :

Image

Image

Image

Image 

Image

Image

Image

Autor fotografií: Dionýz Kiss

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 24 marec 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001