COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 17. januára 2021. Sviatok má Nataša zajtra má sviatok Bohdana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Dermatovenerológovia FN L. Pasteura Košice sa v pondelok 11. mája zapoja do Európskeho dňa melanómu
Dermatovenerológovia FN L. Pasteura Košice sa v pondelok 11. mája zapoja do Európskeho dňa melanómu Formátovať pre tlač

06 máj 2009    

Dermatológovia Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice sa aj tento rok zapoja do Európskeho dňa melanómu, ktorý sa bude konať v pondelok 11. mája. V rámci šiesteho ročníka Melanoma Day vyšetria lekári dermatoskopom znamienka pacientov a v prípade zistenia akéhokoľvek kožného nádoru im navrhnú vhodný terapeutický postup. Melanoma day je medzinárodnou preventívno-osvetovou akciou, ktorá má upozorniť na možné riziká a zvýšiť nielen povedomie verejnosti, ale aj záchytnosť onkopatologických kožných zmien. Jej cieľom je predchádzať vzniku zhubných nádorov, resp. ich odhaľovať včas.

Na Klinike  dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice na Triede SNP č. 1 sa uskutočnia bezplatné vyšetrenia na medziklinickej ambulancii na 8. poschodí monobloku (lôžková časť) 11. mája v čase od  9. do 15. hodiny. Na oddelení dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice na Rastislavovej 43 sa vyšetrenia uskutočnia na konziliárnej  ambulancii na VII. pavilóne 11. mája v čase od 12. do 13. hodiny.

Ako konštatuje prednostka Kliniky dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice a krajská odborníčka pre dermatovenerológiu Doc. MUDr. Jagienka Jautová, PhD., vznik melanómu súvisí predovšetkým s prílišným slnením a mechanickým poranením kožných znamienok. Pigment melanín sa totiž vplyvom podráždenia môže zvrhnúť na najzhubnejší kožný nádor - melanóm. Preto je namieste nielen opatrnosť pri slnení, ale aj príležitostné skontrolovanie kože, predovšetkým znamienok.

„Melanóm sa dostal do prvej desiatky všetkých rakovinových nádorov a v pokročilých fázach spôsobuje aj vzdialené orgánové metastázy. Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. Zvyčajne sa objavujú u mladých ľudí, ale postihnuté môžu byť aj deti a starší ľudia, predovšetkým so svetlou pokožkou a vlasmi. Počet zhubných nádorov kože v posledných rokoch hrozivo stúpa, pod čo sa pravdepodobne výrazne podpisuje prílišné slnenie. Preto je namieste prevencia a Európsky deň melanómu je dobrou príležitosťou nechať si skontrolovať znamienka odborníkom,“ hovorí Doc. MUDr. Jagienka Jautová, PhD.


Význam kože pre človeka

Koža je jedným z orgánov, nenahraditeľných pre život človeka – je prvou obrannou líniou, ktorá nás chráni pred mnohými rozličnými vplyvmi: pred ultrafialovým žiarením, prienikom toxických látok či stratou telesných tekutín. Okrem stavebných buniek ju tvorí aj kožné tkanivo – melanín, ktoré človeka chráni pred nebezpečným slnečným žiarením. Ultrafialové lúče spôsobujú starnutie kože, ktoré sa prejaví až po rokoch. Preto je vhodné chrániť kožu pred slnkom či už oblečením, alebo kozmetickými prípravkami s UV faktorom. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať hnedým alebo čiernym materským znamienkam, ktoré sú veľmi citlivé na podráždenie.


Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 06 máj 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001