UNLP Animation
Dnes je štvrtok 26. apríla 2018. Sviatok má Jaroslava zajtra má sviatok Jaroslav .  

Domovská stránka
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností

    


Domovská stránka
Oznam: 
UNLP Košice bola opäť súčasťou Dňa kariéry

13 apríl 2018   web - Udialo sa...  

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice bola opäť súčasťou podujatia Deň kariéry. To bolo určené všetkým študentom, ktorí zvažujú, čo budú robiť po ukončení štúdia. Okrem účasti na podujatí sme mali aj prednášku na Lekárskej fakulte UPJŠ, na ktorej MUDr. Tomáš Andráš, MBA z odboru LPS predstavil unikátne zákroky, ktoré v nemocnici vykonávame.

Image

Image

Pridal: Mgr. Ivana Stašková    
Naposledy zmenené ( 16 apríl 2018 )    
Svetový deň hemofílie

13 apríl 2018   web - Pozvánky - Oznamy  

Image

 

Pridal: Mgr. Ivana Stašková    
   
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice sa konal dôležitý seminár

15 marec 2018   web - Udialo sa...  

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky, Slovenskou pediatrickou spoločnosť SLS a Inštitútom pre podporu dojčenia zorganizovala odborný seminár a workshop o pozitívnom prístupe k rodičke, matke a novorodencovi

Zamestnanci viacerých nemocníc z východného Slovenska sa v posledných dňoch stretli na pôde UNLP Košice, aby sa spolu so školiteľmi venovali problematike Baby friendly hospital initiative (BFHI). Počas dvoch dní rozobrali viaceré zaujímavé témy, ktoré majú byť prínosom pre všetky rodičky. Venovali sa problematikám BFHI ako filozofia podpory dojčenia a pozitívneho prístupu k rodičke, k matke a novorodencovi v klinickej praxi, význam prirodzeného vaginálneho pôrodu, bondingu a vzťahovej väzby pre kvalitu vzťahu matka - dieťa a pre neskoršie zdravie dieťaťa či etické a ľudsko - právne otázky poskytovania zdravotnej starostlivosti v gynekológii a pôrodníctve.

Image
Foto: Dionýz Kiss

„Aj takého aktivity vedú k humanizácií v zdravotníctve, aby sa mamičky cítili čo najviac ʽ ako v domácom prostredí ʼ a využili prirodzený kontakt s dieťaťom. Sme veľmi poctení, že si Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky pre túto aktivitu vybralo práve našu nemocnicu," zhodnotil seminár medicínsky riaditeľ UNLP Košice, Peter Linkesch.   

Veľké pozitívum v tomto vzdelávaní vidí aj primárka Neonatologického oddelenia UNLP Košice, Iveta Kostelníková: „Bolo to veľmi poučné, keďže boli predvádzané aj praktické ukážky. Budeme sa snažiť všetky pravidlá dodržiavať aj naďalej a usilovať sa o opätovné získanie titulu."

Image
Foto: Dionýz Kiss

Baby Friendly Hospital Iniciative (BFHI) - Hnutie za nemocnice priateľské deťom, je globálny program, určený zdravotným pracovníkom, najmä pôrodníckych a novorodeneckých oddelení, ale aj lekárom prvého kontaktu, ktorého cieľom je presadzovanie starostlivosti podporujúcej dojčenie.

Nemocnice by podľa neho mali zachovávať týchto 10 zásad:

1. Všetci zdravotnícky pracovníci majú k dispozícii koncepciu laktačného programu, ktorý je platný v ich zdravotníckom zariadení.

2. Pre dodržiavanie tejto koncepcie je nevyhnutné, aby boli zdravotnícki pracovníci dôkladne poučení ovýzname dojčenia.

3. Všetky tehotné ženy majú byť poučené ovýhodách materského mlieka ao prednostiach dojčenia.

4. Novorodenci majú byť priložení kmatke vkontakte koža na kožu hneď po narodení

5. Matky musia byť inštruované osprávnom spôsobe dojčenia ao tom, ako si majú udržať laktáciu, ak sú dočasne odlúčené od dieťaťa.

6. Dojčeným novorodencom nedávať inú výživu okrem materského mlieka (s výnimkou medicínskych indikácií).

7. Matky nemajú byť odlúčené od svojich novorodencov vo dne ani v noci (systém „matka s dieťaťom"- rooming in).

8. Dieťa má byť dojčené podľa vlastnej potreby (vždy, keď sa „hlási").

9. Dojčenému dieťaťu nedávať žiadne fľaše ani cumlíky

10. Treba podporovať zakladanie spolkov azdružení, ktoré stimulujú apodporujú dojčenie azabezpečiť, aby onich matky boli pred prepustením znemocnice informované.

Pridal: Mgr. Ivana Stašková    
Naposledy zmenené ( 13 apríl 2018 )    
Využite možnosť bezplatného vyšetrenia

13 marec 2018   web - Pozvánky - Oznamy  

Očná klinika  Univerzitnej  nemocnice L.Pasteura ,  pracovisko  na  Tr. SNP  1

sa  pripája  k celosvetovej aktivite „ Svetový  týždeň  glaukómu „ ,  ktorá  bude 

prebiehať    od    11.-17 . marca 2018 .

Image

                Dňa 14.3.2018 (  streda )

budú  realizovať zamestnanci  Očnej kliniky bezplatné  merania  vnútroočného  tlaku 

1.  na  Očnej  klinike  na  10.p.  , na  konziliárnej ambulancii , v čase  od  10,00   do 14,00 hod.

2.  na poliklinike  na  6.p.  , v čase  od 10,00  do 14,00 hod. 

Odmerať tlak si môžete nechať aj na Očnom oddelení UNLP Košice na Rastislavovej 43. To bude realizované:

                                                               Dňa 16.3. 2018 (piatok)

v priestoroch Pavilónu zdravia (pavilón XXVIII ), v čase od 9,00 do 12,00   

Meranie   vnútroočného  tlaku  je   dôležité  pre  včasný  záchyt  ochorenia,  ktoré  sa nazýva  glaukóm.  Glaukóm  ( zelený  zákal )  je  skupina očných  ochorení, zapríčiňujúca progresívne a nenávratné  poškodzovanie  zrakového  nervu. Ak sa  ochorenie  nezistí  a nelieči  včas, postupne  dochádza  ku  zhoršovaniu  zrakových  funkcií a môže  dôjsť  až ku  slepote. Príčina glaukómu nie  je  známa a toto  ochorenie  nie  je  možné  vyliečiť.

Glaukóm  predstavuje  2. najčastejšiu  príčinu  slepoty  na  svete !

Odhaduje  sa , že  na  svete je v súčasnosti   8,4 miliónov slepých ľudí  v dôsledku glaukómu a toto číslo bude  rásť  do   konca  r. 2020  až na  11,2  milióna  ľudí. Ochorenie často  prebieha  nepoznane, ticho , bez  varovných  príznakov pre  pacienta.  Vzhľadom na tento priebeh  sa tomuto ochoreniu priraďuje  nelichotivý názov : "Tichý  zabijak  zraku." Zmeny  v dôsledku glaukómu  sú  nezvratné, preto   sa  kladie  veľký dôraz  na  prevenciu  tohto ochorenia . Postihuje  všetky  vekové  skupiny  ľudí,  najväčší  výskyt  je  však  po 40. roku  života  a so  zvyšujúcim  sa  vekom  sa  zvyšuje  aj  riziko  vzniku  tohto  ochorenia.

Dôležitosť  tejto  aktivity  spočíva  v tom,  že  včas  zistené  ochorenie    môže  pri  nasadenej  liečbe  zabrániť   poškodeniu  zraku a následnej  slepote.

Príspevok od : MUDr. Monika Moravská, primárka Očnej kliniky, UNLP,  pracovisko Tr. SNP1, Košice

Pridal: Mgr. Ivana Stašková    
Naposledy zmenené ( 15 marec 2018 )    
Choré bábätká v inkubátoroch strážia háčkované chobotničky

05 marec 2018   web - Udialo sa...  

Univerzitná nemocnica L. Pasterura prijala netradičný dar. Sú ním uháčkované chobotnice od desiatok dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí sa zapojili do benefičného háčkovania organizovaného Výmenníkmi z K13 – Košických kultúrnych centier. Desiatky hračiek bábätkám na Neonatologickom oddelení na Rastislavovej 43 osobne odovzdali zástupcovia organizátorov z Výmenníkov ako aj iniciátorka benefície, Silvia Lukačínová.
Image
Foto: Dionýz Kiss

Výmenníky z K13 organizovali hromadné a verejné háčkovanie chobotničiek pre predčasne narodené a choré bábätká ešte koncom januára. Počas 5 hodín sa uháčkovalo 123 chobotničiek a spoločne s dobrovoľníkmi z rôznych kútov Slovenska, ktorí háčkovali doma a zaslali svoje diela organizátorom, sa podarilo vyzbierať viac než 150 chobotničiek, ktoré poputovali na 3 košické neonatológie.

Image
Foto: Dionýz Kis

Benefícia vyvolala tak veľký záujem verejnosti, aký sme nečakali. Sme veľmi vďační a radi by sme v tejto aktivite pokračovali. Výzvu, aby ľudia chobotničky háčkovali doma a poslali nám ich, nechávame otvorenú aj naďalej. Budeme radi, ak nám ich budú naďalej posielať. My ich následne doručíme na tie správne miesta, kde je ich najviac treba,“ hovorí Silvia Lukačínová, autorka nápadu, inštruktorka háčkovania a lektora tvorivých workshopov.

Image
Foto: Dionýz Kis

Predčasne narodeným deťom evokujú háčkované chobotnice pupočnú šnúru a rozptyľujú ich, aby neťahali za hadičky a hrali sa s chápadlami. „Sme veľmi radi, že sme sa stali súčasťou tohto projektu. Chobotničky u nás na oddeleniach určite pomôžu mnohým detičkám, aby sa cítili bezpečne a boli pokojnejšie. V našej nemocnici sa ročne narodí asi 3000 detí a z toho sa približne 200 narodí predčasne. Preto si ručne vyrobené chobotničky u nás určite nájdu svoje uplatnenie,“ dodáva primárka Neonatologického oddelenia UNLP Košice, MUDr. Iveta Kostelníková. 

Image
Foto: Dionýz Kis

V Dánsku, krajine pôvodu, odsledovali vplyv  na predčasne narodené deti, a to pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchanie, väčšiu hladinu kyslíka v krvi. Chobotničky musia spĺňať niekoľko prísnych kritérií. Musia byť uháčkované zo 100 %-nej bavlny, ktorá sa dá dokonale dezinfikovať. Ako náplň sa musí použiť duté vlákno a hračka nesmie obsahovať žiadne plastové, látkové ani iné ako bavlnené súčasti. Každé bábätko, ktoré takúto chobotničku dostane, si ju môže ponechať a zobrať si ju domov.

Pridal: Mgr. Ivana Stašková    
Naposledy zmenené ( 13 marec 2018 )    
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalšie > Koniec >>

Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov
Kto je online?
Máme 215 návštevníkov online

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

 Zmluvný partner:  


©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001