Dnes je nedeľa 5. júla 2020. Sviatok má Cyril a Metod zajtra má sviatok Patrícia/Patrik .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka
Oznam: 
Monitorovanie priestorov Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice kamerovým systémom (viac v položke „Ochrana osobných údajov“).
IX. košická neonatologická konferencia bola mimoriadne úspešná

23 jún 2020   web - Udialo sa...  

V uplynulých dňoch sa konala  IX. košická neonatologická konferencia, ktorá bola vzhľadom na pandémiu koronavírusu realizovaná online. Zúčastnilo sa na nej 504 registrovaných zdravotníkov z 29 krajín, okrem väčšiny európskych krajín  napríklad aj z USA, Argentíny, Brazílie, Mexika, Ománu, Kataru, Saudskej Arábie,  Filipín či Kazachstanu. Konferencia nadobudla celosvetový rozmer.

Image

Na podujatí prednášali odborníci v oblasti vývoja a rozvoja nových postupov a trendov v oblasti neonatológie (starostlivosť o novorodencov) s početnými praktickými skúsenosťami. Tento ročník  obsiahol nové témy, ktoré boli rozdelené do piatich dní. Prednášky a diskusia boli realizované online formou. Prednášajúcim jazykom bola angličtina.  

„Myslím si, že má veľký význam na takéto podujatie prizvať zahraničné kapacity, pretože ich pracoviská sú niekoľko rokov popredu a už teraz vedia, aké problémy budeme riešiť v budúcnosti. Už teraz nám teda vedia dať svoje odporúčania a návody na ich zvládnutie," uviedol MUDr. Peter Krcho, primár Neonatologického oddelenia UNLP Košice, pracovisko na Tr. SNP 1.

Na konferencii prednášalo 8 spíkrov, jediným Slovákom bol pán primár Krcho. V pondelok bola nosnou témou hypoxia mozgu u detí, liečba hypotermiou a právne aspekty tejto témy. Ide o ohrozenie života dieťaťa spôsobené neodkysličením. V tomto prípade sa novorodenec chladí, teda jeho telesná teplota sa zníži na 33,5 ̊C po dobu troch dní a dieťa sa uvedie do umelého spánku. Touto liečebnou metódou je možné znížiť mieru poškodenia mozgu o 60 %.
Utorok patril problémom cirkulácie a taktiež problematike možnosti liečby plodov operatívne pred narodením v tele matky, teda prenatálne. Existuje 12 rôznych ochorení či diagnóz, kde je takáto liečba možná. Prednášajúcou bola odborníčka z Brazílie, ktorá má v takejto liečbe bohaté skúsenosti. V stredu mali účastníci možnosť nahliadnuť do problematiky pľúcnej cirkulácie u novorodencov. Táto diagnóza je veľmi nebezpečná, má doposiaľ známych 7 rôznych foriem, s vysokým rizikom zlyhania. Štvrtok patril témam o materskom mlieku, jeho vplyve na organizmus a výživovej hodnote. Ako uviedol pán primár Krcho: „Ak by na Slovensku boli dostupné mliečne banky, darované mlieko by bolo kompletne vyšetrené, pasterizované, teda bolo by bezpečné aj pre iné deti, ak chýba vlastné."

V piatok bola diskutovanou témou gravidita, ktorá presahuje štandardnú dĺžku. Môže dôjsť k zmene funkcie placenty a rovnako aj ku zmiešaniu plodovej vody so stolicou dieťaťa, čo vyvoláva následné komplikácie.     

Primár Krcho bol s priebehom konferencie veľmi spokojný: „Jedným zo zámerov bolo naučiť lekárov pracovať s jednotlivými diagnózami, informáciami a ich implementáciou do praxe. Ukázali sme budúcnosť kontinuálneho vzdelávania, materiály a záznam z konferencie budú dostupné ešte 6 mesiacov a odborníci sa môžu ku všetkým informáciám opätovne vrátiť. Účastníci z celého sveta teda mohli nové vedomosti načerpať nie len počas konferencie, ale tento materiál je stále živý, dostupný a môžu sa k nemu vrátiť."   

Image

Myšlienka usporiadať v Košiciach takú významnú konferenciu vznikol už v roku 1999, keď sa MUDr. Peter Krcho spoznal s profesorom Stevenom Donnom z Michiganskej univerzity. Prvá konferencia sa uskutočnila o pár rokov neskôr, v roku 2005 a trvala tri dni. Bola to konferencia s praktickým vzdelávaním. Vzhľadom na pozitívnu odozvu došlo k tradícii usporiadať toto podujatie každý druhý rok. V roku 2009 už bolo zastúpených 13 krajín. V priebehu nasledujúcich rokov konferencia nabrala na popularite aj kvalite. Od roku 2016 sa konala vo výnimočných priestoroch Kasární Kulturpark.

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 23 jún 2020 )   Čítať viac...  
I. Stomatologická klinika bola zrekonštruovaná

16 jún 2020   web - Udialo sa...  

Rekonštrukcia na I. stomatologickej klinike na Tr. SNP 1 bola realizovaná v lôžkovej aj ambulantnej časti. Práce boli realizované externe, hradené z kapitálových výdavkov v celkovej výške 76 000 €.

Image
Foto: Dionýz Kiss

Lôžkovú časť kliniky tvorí 10 lôžok,  ktoré sú umiestnené na 9. poschodí lôžkového monobloku na Triede SNP 1. V tejto časti  boli rozšírené priestory pracoviska a vytvorili sa dve nadštandardné izby so samostatnými zariadeniami na osobnú hygienu. V ambulantnej časti, ktorá sa nachádza na poliklinike na Triede SNP 1 (3. - 6. poschodie), sa upravili priestory čakární a ambulantné boxy, do ktorých pribudlo 10 nových zubných súprav. Rozsiahlou opravou prešli aj podlahy v ambulantnej časti kliniky.  

Image
Foto: Dionýz Kiss

„Pacienti naším lekárom poslednú dobu ďakujú nielen za pomoc pri riešení ich zdravotných problémov, ale všimli si aj rozsiahlu rekonštrukciu a modernizáciu pracoviska. To nás veľmi teší.  Zabezpečili sme lepšie pracovné podmienky naším zamestnancom a skvalitnili poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Verím, že s investíciami sme neskončili, prekážky nás neodrádzajú, pretože nás zaujíma spoločný cieľ," uviedla prednostka kliniky MUDr. Silvia Timková.  

Image
Foto: Dionýz Kiss

I. stomatologická klinika Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ vznikla odčlenením z pôvodnej Stomatologickej kliniky v roku 1974. V súčasnosti sa orientuje v liečebno-preventívnej a výskumnej činnosti na diagnostiku a liečbu parodontitis juvenilis, detské zubné lekárstvo, konzervačné zubné lekárstvo, protetiku, dentoalveolárnu chirurgiu a maxilofaciálnu chirurgiu (ústnu, čeľustnú a tvárovú chirurgiu). Klinika ročne ošetrí  viac ako 25 tisíc ambulantných pacientov a asi 2000 pacientov ako ústavná pohotovostná služba.

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 19 jún 2020 )    
Zrekonštruovaný výťah na Poliklinike na Tr. SNP 1 je už v prevádzke

11 jún 2020   web - Pozvánky - Oznamy  

Po obmedzení rekonštrukcií výťahov z dôvodu  ʽkoronakrízyʼ sa v UNLP Košice práce  opätovne naplno obnovili. Dňom 29.5.2020 bol do prevádzky daný zrekonštruovaný  výťah č. V1 na Poliklinike Tr.SNP 1.

Image
Foto: Dionýz Kiss

Výťah rekonštruovala firma OTIS Výťahy s.r.o. Celkový finančný náklad investície predstavuje 46.600€ bez DPH.   „Nový výťah s väčšou nosnosťou až 600 kg, s prepravnou kapacitou 8 osôb, s menovitou rýchlosťou 1m/s a počtom staníc 5 zabezpečuje vertikány prevoz pacientov, ľudí a materiálu," uviedol vedúci odboru technických a prevádzkových činností Ing. Branislav Ropek.   

Image
Foto: Dionýz Kiss

Rekonštrukcia je súčasťou  rozsiahlej výmeny a opráv viacerých výťahov v oboch areáloch nemocnice. V súčasnej dobe pracujeme na rekonštrukcii ďalších troch výťahov, ktoré budú uvedené do prevádzky pre našich pacientov, zamestnancov a návštevníkov v blízkej budúcnosti.  

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 11 jún 2020 )    
Oznam: Rampa opäť v prevádzke

05 jún 2020   web - Pozvánky - Oznamy  

Od 8.6.2020, bude rampa pri vchode do areálu na Rastislavovej 43 opäť v prevádzke s výnimkou dní, kedy bude v prevádzke Drive-in (pondelok, štvrtok). Parkovanie zadarmo zostáva na 4 hodiny.

 

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 05 jún 2020 )    
Návštevy v UNLP Košice sú opätovne povolené

04 jún 2020   web - Pozvánky - Oznamy  

Samozrejmosťou je dodržiavanie viacerých podmienok- ako zo strany pacientov tak aj zo strany personálu.  

V rovnakom čase je možná návšteva maximálne dvoch osôb. Výnimky je možné pripustiť napríklad ak navštevujúci potrebuje podporu a sprievod alebo pri terminálnom štádiu ochorenia. Návštevníci musia byť pri príchode do nemocnice zdraví, bez akútneho respiračného ochorenia, musia mať nos a ústa zakryté rúškom alebo inou ochranou a po príchode do nemocnice si musia vydezinfikovať ruky.  Návšteva sa nepovoľuje osobám chorým alebo podozrivým z ochorenia COVID-19 a osobám podliehajúcim karanténnym opatreniam, iba pri paliatívnom sprevádzaní v terminálnom štádiu ochorenia. 

Ďalšie povinnosti pre návštevy pacientov v UNLP Košice: 

  • návštevy sú povolené len počas platných návštevných hodín UNLP
    (14:30 - 17:00)
  • návštevy sú povinné prejsť triediacim centrom UNLP, kým je v prevádzke
  • návštevy musia rešpektovať pokyny zdravotníckych zamestnancov
  • odporúčame, aby trvanie návštev pacientov bolo čo možno najkratšie a bezdôvodne neprekračovalo bežné zvyklosti a aby sa podľa možností predchádzalo vyššej koncentrácii osôb v jednom priestore
  • vedenie pracoviska si môže podľa miestnej epidemiologickej situácie na svojom oddelení/klinike upraviť podmienky návštev pre pacientov a tiež pripúšťame individuálne posúdenie podmienok návštev pre jednotlivých pacientov
Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 04 jún 2020 )    
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalšie > Koniec >>

Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov
Kto je online?
Máme 193 návštevníkov online

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

 Zmluvný partner:  


©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001