Dnes je štvrtok 20. februára 2020. Sviatok má Lívia zajtra má sviatok Eleonóra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka
Oznam: 
Monitorovanie priestorov Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice kamerovým systémom (viac v položke „Ochrana osobných údajov“).
UNLP Košice používa ako prvá nemocnica na Slovensku program ASPECTS

07 júl 2017   web - Pozvánky - Oznamy  

Každých 30 minút zomrie alebo je invalidizovaný pacient s cievnou mozgovou príhodou (CMP) len preto, lebo nie je liečený v správnom čase na správnom mieste (inými slovami dostatočne rýchlo
v nemocnici vybavenej personálne, technicky
a procesuálne). Preto The European Stroke Organisation (ESO) - paneurópska spoločnosť združujúca vedcov, lekárov a národné odborné spoločnosti
pre cerebrovaskulárne ochorenia v spolupráci s národnými spoločnosťami
pre liečbu cievnych mozgových príhod vypracovali odporúčania pre zrýchlenie
a zlepšenie diagnostiky CMP.
 

Akútna liečba cievnych mozgových príhod má dve zásadné limitácie pre podanie – čas a rozsah ischemického ložiska. Intravenózna trombolýza sa podáva v časovom okne do 4,5 hodiny
a mechanická trombektómia je indikovaná do 6 hodín. Avšak najlepší výsledný stav je samozrejme
pri podaní v čo najkratšom čase.

 „Alberta stroke programe early CT score (ASPECTS)“ – skóre na hodnotenie rozsahu ischemických zmien u pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou je program, ktorý umožňuje zlepšiť
a urýchliť diagnostiku
cievnych mozgových príhod a tým  prispieť k zvýšeniu percenta pacientov, ktorým bude poskytnutá akútna liečba.
Pri predlžovaní časového okna sa kladie väčší dôraz na rozsah ischemického ložiska, ložisko nad 1/3 povodia predstavuje riziko hemoragických komplikácií.
Práve u týchto pacientov je počítačové vyhodnotenie ASPECTS skóre prínosom pri rozhodovaní
o podaní a nepodaní akútnej liečby a zvyšuje bezpečnosť akútnej liečby. Toto počítačovo vyhodnotené skóre ASPECTS ako prvá na Slovensku zaviedla Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach.

Popis projektu ASPECTS

Tento projekt je 10-bodové kvantitatívne topografické CT skóre využívané u pacientov s CMP v povodí a.cerebri media. Je rozdelené na oblasti zásobované jednotlivými vetvami a.cerebri media a každej oblasti je priradený 1 bod. Základné skóre je 10 bodov a za každú oblasť postihnutú ischémiou sa odratúva 1 bod. Čím je nižšie skóre, tým horší je výsledný stav a prognóza pacienta.

Posudzovanie rozsahu ischémie je závislé aj od skúseností vyšetrujúceho a aj u skúsených radiológov a neurológov sa vyhodnotené skóre môže líšiť. Počítačový program na vyhodnocovanie CT umožní  presnejšie posúdenie rozsahu ischémie a rozhodnutie o ďalšej liečbe odstránením subjektívneho faktora vyšetrujúceho.

Zmena manažmentu pacientov s CMP je aj prioritou MZ SR, ktoré už vypracovalo sieť primárnych
a sekundárnych „iktových centier“ pre akútnu liečbu CMP. UNLP Košice je zaradená medzi sekundárne centrá. Počas nedávneho kongresu ESO v Prahe 2017 prvýkrát oceňovali nemocnice, ktoré dosiahli vytýčené kritéria kvality a UNLP Košice získala zlaté ocenenie. 

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 07 júl 2017 )    
Naši novorodenci dostali krásne a užitočné darčeky

26 jún 2017   web - Udialo sa...  

Klienti Denného stacionára v Bajanoch sa rozhodli obdarovať Neonatologické oddelenie UNLP Košice na Rastislavovej 43. Našim najmladším „pacientom“ darovali viac ako 30 krásnych farebných a najmä vlastnoručne zhotovených súpravičiek. Detičky sa tak tešia z nových svetríkov, dečiek, rukavičiek, ponožiek či čiapok.

Image

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 04 júl 2017 )   Čítať viac...  
prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD. získal významné ocenenie

20 jún 2017   web - Pozvánky - Oznamy  

Image

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 22 jún 2017 )    
Stretnutie s bývalými pacientmi

19 jún 2017   web - Udialo sa...  

16. júna 2017 sa v Kluboch zamestnancov  na Triede SNP 1 uskutočnilo stretnutie bývalých pacientov hospitalizovaných na I. KAIM UNLP a UPJŠ s lekármi  a sestrami kliniky.


Image
Foto: Dionýz Kiss

Stretnutie zorganizovalo občianske združenie Spoločnosť pre kriticky chorých pri I. KAIM, ktoré pracuje už od roku 1999, spolu s vedením kliniky.  Takéto stretnutia organizuje táto spoločnosť pravidelne každé 2 roky.  Ako uviedla primárka pracoviska, MUDr. Jana Šimonová, MPH, PhD.: Je pre nás potešujúce a motivujúce stretnúť sa s bývalými pacientmi, ktorí  aj našim pričinením prežili kritický stav, dostali sa domov a niektorí sa opäť zaradili aj do pracovného života. Ich spomienky a podnety sú pre nás veľmi inšpirujúce v tejto ťažkej každodennej práci." 


Image
Foto: Dionýz Kiss

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 20 jún 2017 )    
Opäť sme si pripomenuli dôležitosť transplantácií

07 jún 2017   web - Udialo sa...  

6.jún patril aj tento rok už tradične svetovému dňu transplantácií. Jeho cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na význam odberového a transplantačného programu, ktorý ročne zachráni stovky ľudí. Zároveň je tento deň príležitosťou na vyjadrenie vďaky všetkým darcom, ktorí darovali svoje orgány pre záchranu ďalších ľudských životov.

Jeden darca pritom môže zachrániť život až 7 ľuďom. Ide o darovanie orgánov srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas. Na Slovensku je najviac pacientov čakajúcich práve na obličku. Jej prvá transplantácia sa na Slovensku konala v roku 1972, v Košiciach sa orgánové transplantácie realizujú od roku 1988 a naše transplantačné centrum tento rok prekročilo hranicu 1000 transplantácií obličiek.

Image
zdroj: iran-daily.com

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 07 jún 2017 )    
<< Začiatok < Predchádzajúce 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Ďalšie > Koniec >>

Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov
Kto je online?
Máme 189 návštevníkov online

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

 Zmluvný partner:  


©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001