Ilustračná foto - personál

Sú len dve možnosti, ako bojovať s alkoholom: BUĎ, ALEBO…

Miroslav za mladi konzumoval alkohol ako mnohí jeho kolegovia, priatelia – príležitostne. Po práci, pri posedení, s partiou. Jedného dňa si objednal nealkoholické pivo, miesto klasického. Kamaráti neverili, trúsili vtipné poznámky, posmešky, dokedy mu to vydrží. NEPIŤ.  „Vydržalo mi to prakticky 15 rokov, kedy som sa alkoholu nedotkol. A vôbec mi nechýbal,“ začína svoje rozprávanie klient Denného psychiatrického stacionára (DPS) a pacient II. psychiatrickej kliniky UNLP Košice.

Potom však prišiel zlomový moment

„V mojom osobnom živote, v rodine sa vyskytli vážne domáce problémy.  Tak som si povedal, že si dám poldeci, trošku sa uvoľním, lenže tak akosi,… alkohol je fakt závislosť. Z toho jedného poldeci na uvoľnenie, upokojenie boli dva, tri…,“ pokračuje. Potom už prišlo obdobie, „musím si niečo dať, už ma to ťahá. Po štyroch, piatich dňoch si zrazu uvedomíte, že bez toho alkoholu sa nedá vydržať.“

Dve možnosti.  Buď sa z toho dostanete, alebo ….

„Sú len dve možnosti. Buď v tom pití pokračovať a totálne sa odpísať, alebo vyhľadať odbornú, lekársku pomoc.“ Miroslav si vybral druhú možnosť a vyhľadal pomoc na II. psychiatrickej klinike na Rastislavovej 43. Postupne si uvedomoval, že s alkoholom sám od seba nedokáže prestať. Skúšal to síce, ale začali abstinenčné stavy, ktoré sa nedali osamote zvládať. „Nechcel som prosto skolabovať alebo skončiť niekde na ulici.“ Našťastie mal podporu detí, ktoré ho tiež motivovali k liečbe závislosti.

Miroslav je abstinujúci alkoholik, po prvej liečbe sa niekoľko rokov držal veľmi dobre, potom však nastali v jeho živote opäť vážne osobné problémy a minulé leto prišla recidíva. „Zase som do toho spadol. Ale po čase som nabral energiu, vôľu a som znovu na liečení. Netreba sa s tým zmieriť, že prosto už je konečná, finito a ideš sa upiť k smrti.“ Je už v seniorskom veku, o to ťažšie sa hľadá motivácia, seba presviedčanie, prečo sa z takýchto zlomových situácií dostať. Je to však aktívny, tvorivý dôchodca, veľmi rád fotografuje, miluje hudbu a kultúru. Stále aktívne tvorí a pomáha tým aj ostatným klientom v DPS.

Ako zistím, či už mám problém s alkoholom

„Je to veľmi individuálne. Dotyčný si to sám neuvedomuje, všimne si to jeho okolie a väčšinou to príde vtedy, keď nastáva problém so sociálnym fungovaním človeka. Čiže, prestáva fungovať ako partner, ako rodič, kvôli alkoholu prestáva fungovať v práci,“ vysvetľuje MUDr. Slávka Dubinská z II. psychiatrickej kliniky UNPL Košice.

Pohárik denne. Je to problém? JE.

Napríklad večer pohár vína, piva. Prípadne pivko za obedom. „Pokiaľ hovoríme z medicínskeho hľadiska, problém to byť nemusí, nie je dôvod na stanovovanie nejakej diagnózy. Pokiaľ sa na to pozeráme spoločensky a okoliu toto popíjanie prekáža, problém to je. Musíme si uvedomiť, že opakované pravidelné pitie, frekventovaná konzumácia alkoholu je veľkým rizikom pre vznik závislosti. Čiže každodenné pitie nie je v poriadku, hoci je to len pohár denne. Výrazne to zvyšuje riziko návykovosti,“ vysvetlil MUDr. Boris Bodnár, MBA riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí.

Konzumácia alkoholických nápojov je na Slovensku bežnou súčasťou života

Žijeme v prostredí, kde sa od malička preberajú vzory od rodičov, od dospelých preberáme modely správania sa. „Tieto vzory sa nikdy nemenili. Už od malička sa u nás stretávame so spoločenským pitím alkoholu, v rodinách, kde sa to normalizuje. Či už sú to spoločenské návštevy, ale výnimkou nie sú ani stretnutia mladých mamičiek pri pohári proseca a podobne. Pri tom sú deti často prítomné. Dospelí im síce vysvetlia, že to nie je správne, chýba však ďalší krok. A to je práve zmena správania sa rodiča,“ upozorňuje psychiatrička.

Za problém považuje aj pomerne ľahkú dostupnosť alkoholu, a tak ho v skorom veku začínajú skúšať už deti. „Dnes si ho môžu zabezpečiť online. K alkoholu sa tak dostávajú oveľa skôr, než to bolo v minulosti. Pre mladých je to doslova hrdinský čin, z toho sa potom stane návyk a už to ide.“

SUCHÝ FEBRUÁR 2024 – pridajte sa aj vy 😊

Vyskúšajte si aspoň jeden mesiac v roku – NEPIŤ. Doprajte si SUCHÝ FEBRUÁR. O tom je februárová osvetová zdravotná kampaň, aby ľudia skúsili mesiac nekonzumovať žiadne alkoholické nápoje, a potom si vyhodnotili, ako sa cítia. Suchý február je zameraný na celú populáciu, zapojiť sa môže ktokoľvek. Je vhodné stanoviť si ciele a na konci si zhodnotiť, či sme ich dokázali dodržať.

Medzi benefity nekonzumovania alkoholu patrí aj lepší spánok. Hoci mnoho ľudí  konzumuje alkohol preto, aby ľahšie zaspali, v konečnom dôsledku alkohol spánok narúša. „Benefitom je aj to, že človek má pocit väčšej energie. Ráno sa ľahšie prebudí. Emočne, energicky sme na tom oveľa lepšie. Je menšia podráždenosť, menšia impulzívnosť. To všetko nám prináša vynechanie alkoholu hoci len na niekoľko dní,“ konštatuje odborník.

Koľko alkoholu vypije priemerný Slovák?

Podľa Štatistického úradu SR, každý Slovák, bez rozdielu veku v roku 2022 vypil 85,9 litra rôznych alkoholických nápojov, čo je o 0,8 litra viac ako v roku 2021. Z tohto čísla tvorí väčšinu pivo – na jedného človeka pripadá 59,1 litra piva za rok, čo je však najmenej od roku 1993 – vtedy to bolo 90 litrov piva.

Stúpa však konzumácia tvrdého alkoholu a vína. V prepočte na čistý lieh konzumácia alkoholu na obyvateľa Slovenska stúpla na 8,5 litra. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je ročný výskyt závislosti v slovenskej populácii nad 14 rokov približne 5,5%, s prevahou mužov. Spolu s ľuďmi s problematickým pitím alkoholu môžeme hovoriť až o 10% populácie staršej ako 15 rokov.

Pozrite si diskusiu s odborníkmi  v RTVS TV REGINA: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14356/447540#1615