Ilustračná foto - personál

Obezita – globezita. So svojou hmotnosťou bojuje väčšina z nás celý život

Obezita v súčasnosti predstavuje závažný verejno-zdravotný problém, ktorý sa dotýka celého sveta.  Mnohokrát sa opisuje ako celosvetová pandémia nazývaná aj  globezita.  Vo svete existuje viac definícií. „Najnovšia hovorí, že obezita je chronické, progredujúce, opakovane sa vracajúce  systémové metabolické ochorenie charakterizované zvýšenou akumuláciou tuku a jeho nedostatočnou mobilizáciou z tkanív. Abnormálne a nadmerné ukladanie tuku predstavuje  zdravotné riziko a skracuje dĺžku života,“ vysvetľuje MUDr. Miroslav Paľko, ústavný dietológ UNLP Košice.

800 miliónov ľudí na svete je obéznych

Ide o odhad z roku 2021. „Slovensko a Slováci, či už muži alebo ženy, patria medzi národy s vysokým výskytom nadváhy a obezity. Je to až takmer 62% našej dospelej populácie. Slovensko je po Českej republike, Maďarsku a Fínsku štvrtou krajinou s najvyšším výskytom obezity spomedzi krajín OECD,“ zdôrazňuje lekár.

Alarmujúce je, že obezita celosvetovo postihuje až 250 miliónov detí 

Ich počet stúpa aj u nás. Podľa štúdie z roku 2016 máme na Slovensku približne  7,5% až takmer 10% obéznych detí.  Vznik a rozvoj obezity ovplyvňujú viaceré biologické a genetické faktory, faktory životného prostredia, ale aj vzdelanie, prístup k zdravotnej starostlivosti a prístup k fastfoodovým potravinám. Obezita vo veľkej miere prispieva k rozvoju ďalších chronických neprenosných ochorení ako sú: choroby srdca, obličiek a pečene, vysoký krvný tlak, diabetes mellitus (diabezita), nádory prsníka, maternice, hrubého čreva, prostaty a iné. Obezita taktiež negatívne vplýva na psychiku jednotlivca.

Najčastejšie používaným meraním pre definovanie nadváhy a obezity je index telesnej hmotnosti, alebo BMI (body mass index).                                                                           

BMI = pomer hmotnosti (kg) a výšky (m)

Podváha                              < 18,5
Normálna hmotnosť       18,5 – 24,9
Nadváha                           25,0 – 29,9
Obezita I. stupňa             30,0 – 34,9
Obezita II. stupňa            35,0 – 39,9
Morbídna obezita                  ≥ 40

Povedz mi svoj obvod pásu a ja ti poviem, ako dlho budeš žiť

V súčasnej modernej obezitológii platí veta, respektíve odborný prístup: Povedz mi svoj obvod pásu a ja ti poviem, ako dlho budeš žiť.  Zaviedol ho výborný slovenský obezitológ MUDr. Ivan Majerčák. Meranie obvodu pásu predstavuje veľmi jednoduchú, rýchlu, finančne nenákladnú  antropometrickú  metódu na stanovenie obezity. „Normálna hodnota je u žien do 80 cm, u mužov do 94 cm. Odmeriate si ho veľmi jednoducho krajčírskym metrom. Každý centimeter nad normu v páse predstavuje  zvýšené až vysoké riziko rozvoja kardiometabolických komplikácií obezity. Práve tuk v páse  a v bruchu odborne nazývaný viscerálny tuk predstavuje metabolické riziko spojené so zvýšeným úmrtím,“ vysvetľuje MUDr. Paľko.

Ďalším významným parametrom dôležitejším ako BMI je pomer obvodu pásu a bokov – waist-to-hip ratio (WHR). Pomer ˃ 0,5 je významným  ukazovateľom rizika rozvoja zdravotných komplikácií a ochorení plynúcich  z obezity.

Obezita je závažné ochorenie

Je to závažná diagnóza, v medzinárodnej klasifikácii chorôb má stanovené číslo E66. „Je to rovnako závažné ochorenie ako cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoká hladina tukov v krvi, alebo rakovina,“ varuje diabetológ. „Len veľmi malé percento ľudí, sotva 5 – 6 % vie schudnúť a aj si redukovanú hmotnosť udržať.“ Obezita je komplexné ochorenie s mnohými príčinami. Nie každý liečebný postup funguje rovnako u každého pacienta. „Liečba obezity je beh na veľmi dlhú trať, na ktorú sa treba pripraviť s výdatnou pomocou lekára. Je to v podstate boj na celý život.  Stratégie liečby obezity sú dlhodobé a mnohokrát sa menia,“ dodáva M. Paľko.

Vyhľadajte lekára špecialistu, najlepšie obezitológa

„Nestrácajte čas všelijakými  “osvedčenými“  diétami, receptami, prípravkami a “zaručenými“ radami. Lekár špecialista, ktorý sa odborne venuje obezite,  pacienta precízne vyšetrí a navrhne mu komplexnú liečbu obezity, ktorej neoddeliteľnými súčasťami sú: zmena životného štýlu, primeraná pohybová aktivita, psychologická konzultácia, lieky a v niektorých prípadoch aj bariatrická chirurgia, teda operačný výkon.“

Zmena životného štýlu a s ňou spojené zdravé stravovanie

Znie to ako fráza, ale to je základ. Patrí k tomu aj pochopenie, akým spôsobom jeme, kedy jeme, prečo jeme, aký máme vzťah k jedlu, či stravovacie návyky.  Nestačí len jesť menej kalórií. Pri zostavovaní jedálneho lístka musí lekár spolu s nutričným terapeutom, ktorý pri liečbe obezity nesmie chýbať, zobrať do úvahy všetky spomínané okolnosti. Platí pravidlo:  „Ukáž mi svoj nákupný košík s potravinami a ja ti poviem, ako dlho budeš žiť.“

Zvýšená fyzická aktivita – primeraná pohybová aktivita

Začať môžeme napríklad tým, že  do svojho života zaradíme viacej chodenia pešo, nepoužívame výťah, nahradíme ho chôdzou po schodoch. Nájdime si spôsob, ako byť každý deň fyzicky aktívnejší, samozrejme primerane veku a prípadným ochoreniam. Cieľom by malo byť 150 minút fyzickej aktivity do týždňa. Tu platí: „Povedz mi, koľko krokov urobíš denne, koľkokrát do týždňa a ako dlho cvičíš a ja ti poviem, ako dlho budeš žiť.“

Nezabúdajme na psychologickú podporu

A s ňou spojenú kognitívno – behaviorálnu liečbu. Náš tráviaci trakt je prepojený s naším mozgom. Všetko vychádza z mozgu, treba zmeniť myslenie. To je samozrejme v dnešnom svete moderných technológií veľmi, veľmi ťažké. Je dokázané, že napríklad diaľkový ovládač od televízora je zodpovedný za pribratie kilogramu váhy za jeden rok!  Psychológ pomôže identifikovať vzorce myslenia, emócií a správania, ktoré spôsobujú zvyšovanie príjmu potravy a následne prírastok hmotnosti.

Lieky na obezitu a bariatrická liečba

Po dôkladnom vyšetrení na obezitu môže špecialista predpísať aj lieky. Je nevyhnutné si uvedomiť, že liek sám o sebe nepomôže schudnúť, tabletka za človeka neschudne. Je len jednou zložkou komplexného manažmentu liečby.  Bariatrická liečba, teda chirurgické operácie sú u nás taktiež dostupné a pomáhajú pacientom, avšak len po veľmi dôkladnom vyšetrení a konzultácii s chirurgom.

Rozhodli ste sa využiť prvé jarné lúče na to, aby ste zhodili pár kíl? Využite rady našej odborníčky.

Najväčšou chybou takmer každého z nás, ktorí sa pokúšame schudnúť, je to, že si niečo z jedálneho lístka zakážeme úplne – napr. sladkosti. „Na začiatku je však najdôležitejšie zmeniť naše celkové stravovacie návyky. Ak neraňajkujete, začnite raňajkovať. Ak kvôli pracovnej vyťaženosti nestíhate obedovať, nájdite si na obed čas a nenahrádzajte si celý denný príjem kalórií na večeru. Nezabúdajte na olovrant,“ hovorí Bc. Gabriela Koščová, vedúca Oddelenia liečebnej výživy a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre nutričnú terapiu.

Niekedy stačia menšie úpravy

Vynechať sladené nápoje, večer pri televízore nejesť slané pochutiny, vymeniť biely chlieb za celozrnný, živočíšne  tuky za rastlinné. Pre každého kto chce, alebo potrebuje upraviť svoju váhu, je úprava stravy nevyhnutná. „Zaraďte si do nej vyšší príjem bielkovín, odporúčam až 1,2g/kg hmotnosti. Nevynechávajte na raňajky pečivo, ale zaraďte si celozrnné, grahamové, pečivo alebo chlieb. Miesto masla použite olivový olej a tuky v podobe napr. avokáda,“ vysvetľuje nutričná terapeutka. Dôležité je zvýšiť príjem zeleniny – potreba vlákniny je aspoň 30g/deň, zeleniny 500g – 1000g denne. „Ovociu sa pre jeho vysoký obsah cukru vyhýbajte, ale ak ho máte radi, tak si ovocie doprajte v dopoludňajších hodinách. Každú prílohu k obedu znížte na polovicu, vaječné cestoviny vymeňte za cestoviny z grahamovej múky.“ Večer je vhodné dopriať si ľahšiu stravu v podobe hydiny, zeleniny. „Neupierajme si sladké, ale nech to nie je denne. Uprednostnite napr. kvalitnú horkú čokoládu,  ak zákusok, tak napr. raz za týždeň ovocný koláč, samozrejme z čerstvého ovocia a bielu múku nahradíme napr. špaldovou, makovou, mandľovou, či kokosom. Pozor na alkohol, sú to prázdne kalórie,“ varuje odborníčka.

Veľmi dôležitý je pohyb

Aby sme nikoho nevystrašili, na začiatku postačí, ak zaradíme do svojho programu  prechádzky, aspoň pol hodinu denne. Nie je to o „zázračných“ 10.000 krokoch denne, pretože je to veľmi individuálne. Niekomu, kto sa nehýbe vôbec a má  sedavé zamestnanie, stačí aj 5.000 krokov denne, naopak niekomu nepostačí ani 13.000.  Ale niekde sa začať musí 😊

Dôležité odkazy pre pacientov

https://www.odbornicinaobezitu.sk

https://www.truthaboutweight.global/sk/sk.html

https://obesitas.sk

https://obesitas.sk/pre-pacientov/obezitologicke-ambulancie-na-slovensku/

https://www.podcastzdravie.sk/podcast/29