Živí darcovia obličiek sa stretli v UNLP Košice
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice pri príležitosti 20. výročia prvej transplantácie obličky od živého darcu pozvala desiatky darcov obličiek a odborníkov, ktorí pred 20 rokmi iniciovali a úspešne zrealizovali prvú transplantáciu obličky od živého darcu v jednom z najaktívnejších Transplantačných centier Slovenska. „Darovanie orgánu za života svojmu najbližšiemu sa považuje za obdivuhodný a vysoko humánny čin. Týmto podujatím sme chceli prejaviť úctu všetkým obetavým darcom obličky, ktorí svojím činom zachránili zdravie a život blízkym a svoju spolupatričnosť a lásku vyjadrili rozhodnutím, ktoré je večné,“ povedal na výnimočnom stretnutí MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, riaditeľ UNLP Košice.
Rozhodnutie o odobratí obličky zdravému človeku je jedno z najťažších aké lekár robí
Program transplantácií obličiek od živých darcov funguje v UNLP od roku 2004. V priebehu dvoch desaťročí košické Transplantačné centrum odobralo obličku na transplantačné účely 122 obetavým darcom: mamám, otcom, súrodencom, manželom i manželkám, životným partnerom, ale aj priateľom. „Výnimočnosť operácie u živého darcu obličky spočíva v tom, že darca podstupuje operačný výkon s cieľom zlepšiť zdravotný stav iného, nie ten svoj. Mnohí darcovia nás prekvapujú svojou neoblomnou rozhodnosťou a silou akceptovať riziká v snahe uľahčiť život svojim blízkym,“ uviedla MUDr. Tatiana Baltesová, PhD., zástupkyňa primára Transplantačného oddelenia UNLP.
„Rozhodnutie o odobratí jednej obličky zdravému človeku je jedným z najťažších aké lekár robí. Živí darcovia sú špecifickou kategóriou ľudí, s ktorými sa pri našej práci stretávame. Ich prístup k aktívnemu riešeniu ochorenia ich blízkych, je úžasný. Statočnosť, odhodlanie a odvaha týchto darcov je príkladom aj pre nás zdravotníkov. Považujem za veľké životné šťastie, že som mohol byť súčasťou tohto krásneho aktu, akým je darovanie obličky,“ povedal na slávnostnom stretnutí prof. MUDr. Ladislav Valanský, PhD., uznávaný urológ, ktorý stál pri prvom odbere obličky od živého darcu v Košiciach.
Darcov si vážime: „Ste výnimoční ľudia“
Desiatkam darcov obličiek, ktorí prijali pozvanie na slávnostné stretnutie, riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa osobne odovzdal ďakovný list a odznak darcu obličky: „Všetkým darcom obličiek ako aj ich blízkym ďakujeme. Svojím činom ste prejavili lásku bez podmienok, ste výnimoční ľudia. Ďakujeme vám aj za to, že ste si na sprostredkovanie daru pre vašich blízkych vybrali nás.“
Darovanie obličky je proces nevratný, je obetovaním časti tela darcu, časti funkcie párového orgánu v prospech chorého. Odobratú a transplantovanú obličku už nemožno vrátiť späť do tela darcu. Darovaním obličky sa umocňujú vzťahy medzi darcom, príjemcom aj celým príbuzenstvom. Mnohí z nich darovaním obličky navždy spečatili svoj vzťah a vzájomnú lásku. Ba čo viac, motivujú k ľudskosti a obetavosti aj ostatných ľudí vo svojom okolí.
„Ak rodič daruje obličku svojmu dieťaťu alebo dieťa rodičovi alebo darovanie prebehne medzi súrodencami, to sú geneticky príbuzní darcovia. Podľa našej legislatívy je aj taká možnosť, že darca je emočne spriaznený s príjemcom. Sú to napríklad manželia, priatelia, kolegovia. V našom centre, ktoré je jediné transplantačné centrum na východnom Slovensku, dokážeme riešiť aj prípady, keď chce niekto z rodiny darovať obličku, ale nemôže, lebo má inú krvnú skupinu. V takejto situácii pristúpime k tzv. výmennej alebo skríženej transplantácii,“ vysvetlil riaditeľ UNLP a nefrológ Ľuboslav Beňa (na fotografii vpravo).
Prvá transplantácia obličky od živého darcu bola príbuzenská
S programom transplantácií obličiek od živých darcov sme v Košiciach začali v roku 2004 za výraznej pomoci kolegov z banskobystrického transplantačného centra, kde už tento typ výkonu realizovali v tom čase desať rokov. „Prvá príbuzenská transplantácia od živého darcu v UNLP bola pre mňa ako aj celý tím veľkou výzvou. Bolo potrebné zabezpečiť všetko potrebné, aby bola zaistená bezpečnosť pre dve žijúce osoby – darcu aj príjemcu. Tým viac emotívne bolo, že obličku mala darovať 51-ročná matka 25-ročnej dcére, a tak obidve mali ešte pred sebou mnoho rokov života,“ spomína bývalá primárka I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Monika Grochová, PhD., ktorá viedla prípravy aj realizáciu anestézie u príjemkyne.
Transplantácie orgánov sú výsledkom multiodborovej spolupráce, čo znamená, že úspech transplantácie závisí od práce mnohých – chirurgov, anestéziológov, urológov, imunológov, nefrológov, sestier na operačných sálach, lôžkach a ambulanciách.
Za 20 rokov sme v Košiciach zrealizovali 122 transplantácií obličiek od živých darcov
122 transplantácií obličiek od živých darcov tvoria 8,8% celkového počtu transplantácií obličiek v našom centre. Od roku 1988 ich bolo spolu aj s transplantáciami od mŕtvych darcov 1379. Medzníkmi rozvoja programu transplantácií obličiek od živých darcov v Košiciach boli:
- 2010 – prvá preemptívna transplantácia obličky (t. j. transplantácia u príjemcu, ktorý ešte nebol dialyzovaný)
- 2014 – prvá rukou asistovaná retroperitoneoskopická nefrektómia u darcu,
- 2015 – začiatok programu výmenných (skrížených) transplantácií,
- 2016 – prvá transplantácia obličky od živého darcu detskému príjemcovi,
- 2024 – prvá transplantácia obličky s nezhodou krvných skupín medzi darcom a príjemcom.
Naši darcovia boli vo veku 22 až 73 rokov, pomer mužov a žien bol 1:2, geneticky príbuzných bolo 63% darcov, pričom najčastejšími darcami obličiek boli rodičia príjemcov (32%). Všetky transplantácie s výnimkou jednej boli úspešné.
Pozrite si krátke video zo slávnostného stretnutia s našimi živými darcami obličiek, kliknite na odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=xz4c7h-w5YA