Ilustračná foto - personál

Spomienka na obete pandémie

Zdravotníci UNLP na pietnom akte spomínali na obete pandémie: „Tých, ktorých sme v nemocnici zachránili, učíme znova dýchať“.

Živé pamätníky, sedem krásnych líp, budú v Košiciach pripomínať tragédiu, ktorú spôsobila celosvetová pandémia. Projekt pripravilo OZ Skutočné obete v spolupráci s mestom z úcty k obetiam COVID-19. Na pietnom mieste sa zúčastnili aj zdravotníci z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Unikátne spomienkové lipy budú obyvateľom dlhé roky pripomínať tragický dopad pandémie, ale aj symbolicky dýchať za obete koronavírusu. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil pri lipe pred Magistrátom mesta Košice 20. októbra. Zástupcovia OZ Skutočné obete spolu s primátorom mesta Jaroslavom Polačekom, na tomto mieste osadili pamätnú tabuľu a lipu symbolicky poliali.

„Roky 2000 – 2021 budú pre nás zdravotníkov tými najťažšími, aké sme zažili. O to viac je nám ľúto, že sa táto situácia opakuje. Od začiatku septembra, od nástupu tretej vlny sme v našej nemocnici zaznamenali už viac než päťdesiat nových obetí ochorenia COVID-19. Oveľa ťažšie to prežívame, ak si uvedomíte, že ľudia sami odmietajú jednoduché riešenie v podobe vakcíny, ktorá nás všetkých chráni a dokáže odbremeniť nás zdravotníkov od ďalšieho náporu pacientov v kritickom stave. V zápase s pandémiou sme všetci na jednej lodi a v mene zdravotníkov, aj pri tejto príležitosti všetkých prosím o zodpovednosť, zodpovednosť k svojmu zdraviu, k zdraviu našich priateľov, kolegov a rodiny,“ povedala MUDr. Ivana Baraníková, námestníčka pre internistické odbory na Úseku liečebno-preventívnej starostlivosti UNLP.

Kellnerová vľavo_Baraníková vpravo

Na fotke: PhDr. Alena Kellnerová, MPH (vľavo) a MUDr. Ivana Baraníková (vpravo) 

„Naši zamestnanci pracovali v plnom nasadení a nezastavili sa ani po druhej vlne pandémie.  Kritickým pacientom po prekonaní COVID-19 poskytujú aj následnú starostlivosť a rehabilitáciu. Tých, ktorých sme v nemocnici zachránili, učíme znova dýchať. Priebeh tretej vlny závisí od každého z nás. Robíme všetko preto, aby sme to všetci spoločne zvládli.“ vyjadrila riaditeľka Úseku ošetrovateľstva UNLP, PhDr. Alena Kellnerová, MPH.

„Prišli sme o tisíce rodičov, súrodencov, manželov a manželky, kolegov a priateľov. Nikdy na nich nezabudneme. Sme radi, že sa Košice stotožnili s našou myšlienkou a vytvorili pre svojich obyvateľov verejne prístupné miesta, kde môžu dôstojne spomínať na svojich najbližších, ktorých navždy za nesmierne tragických okolností stratili. Ide o výsadbu najväčšieho počtu líp v jednom meste naraz, je to dojímavé gesto, povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete, ktoré združuje a podporuje pozostalých.

Počas pandémie v nemocniciach dobrovoľne slúžili aj kňazi, ktorí pomáhali ako sanitári a pomocné pracovné sily. O túto skúsenosť sa na mieste podelil aj kňaz Košickej arcidiecézy, otec Boris Bičánek, ktorý spolu s ďalšími kňazmi, spomienkovú lipu pre obete pandémie na mieste požehnal.

Ďalšie košické lokality, kde vznikli pietne miesta, sú: Staré Mesto (Feldov park), Juh (Parčík Jozefa Psotku), Sever (Komenského park), Nad jazerom (Spišské námestie), Dargovských hrdinov (Bielocerkevská) a Ťahanovce (Park s fontánou – Americká trieda).

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, pokračovať budú v Kamenici nad Cirochou, v obci Lúčka, ďalej v Michalovciach, Nových Zámkoch, Senci, Čadci, Zvolene, Lučenci, Poltári, Prešove, Trenčíne a v ďalších mestách a obciach. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez www.skutocneobete.sk. Projekt bude pokračovať aj v budúcom roku.

Členovia  OZ Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, pretože patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia, v čo najväčšom počte miest a obcí, dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

Na fotke: MUDr. Ivana Baraníková (v strede) a PhDr. Alena Kellnerová, MPH (vpravo)


Viac o projekte:

http://www.skutocneobete.sk

https://www.instagram.com/skutocneobete/

https://www.facebook.com/obetecovidu

https://www.facebook.com/groups/rodinyapriateliaobeticovidu19


Kontakt na OZ SKUTOČNÉ OBETE:

skutocneobete@gmail.com

Lenka Straková 0948 485 000
Lucia Ďurajková 0917 529 249