Ilustračná foto - personál

Nové moderné prístroje pre Urologickú kliniku vďaka podpore U. S. Steel Košice

Viac než 84.000,- € získala Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice od spoločnosti U. S. Steel Košice, vďaka ktorým vybavila Urologickú kliniku na Tr. SNP dvomi špičkovými novými prístrojmi. Sumou vo výške 24.072,62 € prispeli zamestnanci spoločnosti, zvyšok dodalo vedenie. Na slávnostnom odovzdaní prístrojov sa zúčastnil aj prezident U. S. Steel Košice James E. Bruno, spolu s viceprezidentom pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania RNDr. Miroslavom Kiraľvargom, MBA.

„Je to veľká pomoc pre nemocnicu a pre zdravotníkov na klinike. A je o to cennejšia, že spolupatričnosťou pomohli zamestnanci oceliarní. Nové prístroje uľahčia vyšetrenia pacientov a pomôžu presnejšie stanoviť ich diagnózu. Ročne naši špecialisti – urológovia na klinike poskytnú zdravotnú starostlivosť viac než 11.000 pacientom prostredníctvom ambulancií a vyše 1.400 hospitalizovaným. Moderné vybavenie zároveň zlepší pracovné prostredie lekárom a personálu,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD..

Urodynamický prístroj

Používa sa na diagnostiku vrodených alebo získaných porúch močenia v celom vekovom spektre pacientov. „Urodynamické vyšetrenia patria k základným významným diagnostickým nástrojom na odhaľovanie príčin funkčných porúch dolných močových ciest. Považujeme ich za základný diagnostický prvok pri určení príčin funkčných porúch močenia. Správna diagnostika dysfunkcií horných aj dolných močových ciest umožní správnu liečbu, aj ochranu pred nezvratným postihnutím funkcie obličiek. Urodynamický prístroj je preto mimoriadne cennou súčasťou vybavenia nášho pracoviska,“ hovorí prednosta Urologickej kliniky prof. MUDr. Vincent Nagy, PhD., MPH.. Tento prístroj umožňuje diagnostikovať dospelých, aj detských pacientov.

Ultrazvuk novej generácie

Ďalším prístrojom, ktorý pribudol na klinike vďaka podpore oceliarní, je ultrazvukový prístroj novej generácie, vybavený troma sondami. „Jedna slúži na vyšetrovanie orgánov brušnej dutiny, čo pre urológov znamená najmä obličiek. Ďalej obsahuje lineárnu sondu na vyšetrenie semenníkov a transrektálnusondu na vyšetrenie prostaty. Používajú sa nielen na základnú diagnostiku, ale aj na odber vzoriek z obličiek a prostaty na histologické vyšetrenie a tiež na drenáž obličiek pomocou punkčnej nefrostómie, čo znamená zavedenie drenážnej hadičky do obličky vpichom cez bok tela,“ vysvetľuje MUDr. Miroslav Iláš, zástupca prednostu Urologickej kliniky. Tento postup sa používa napríklad pri liečbe obštrukcie odtoku moču z obličky.
Urológovia na novom ultrazvuku vykonávajú denne viac než 20 vyšetrení. „Bude to na klinike najmodernejší prístroj. Je to pre nás mimoriadne dôležité, pretože z viac než 11 tisíc našich pacientov, ktorých sme vyšetrili za uplynulý rok, vo vyše 9 tisíc prípadoch bolo potrebné vyšetrenie ultrazvukom,“ skonštatoval MUDr. Iláš.

Moderné pracovisko pre dospelých aj detských pacientov

Urologická klinika predstavuje moderné pracovisko so špičkovým laparoskopickým endourologickými a urodynamickými prístrojmi.Klinika má vlastné operačné a endoskopické sály, na ktorých sa vykonávajú všetky typy urologických operačných výkonov,vrátane laparoskopie.

Počet pacientov vzrástol o 22%

Urologická klinika vznikla v roku 1949 pod vedením profesora Kňazovického. V terajších priestoroch na Tr. SNP sídli od roku 1981, v súčasnosti má 35 lôžok. Počas pandémie koronavírusu naďalej poskytovala zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov aj namiesto reprofilizovaného druhého Urologického oddelenia na tzv. kovidové oddelenie, či aj mimo KSK. Aj preto jej počet hospitalizovaných pacientov minulý aaj tento rok značne stúpol.

Celkový počet liečených pacientov za uplynulý rok na klinike vzrástol o 22%. Lekári Urologickej kliniky na ambulanciách ošetrili vyše 11.200 pacientov. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť poskytli 216 pacientom. Ústavnú pohotovostnú službu využilo viac než 2000 pacientov a takisto bolo poskytnutých viac než 1000 konziliárnych pohotovostných vyšetrení.

Klinika má ambulancie pre dospelých aj detských pacientov, ktoré sa nachádzajú na Poliklinike na Tr. SNP. Konziliárna ambulancia poskytuje urologickú konzultáciu všetkým klinikám nemocnice na Triede SNP 1, ako aj pre inštitúcie ako VÚSCH, či Detská fakultná nemocnica. Konziliárnu činnosť vyššieho stupňa poskytujú na odborných poradniach špičkoví odborníci Urologickej kliniky pre celý východoslovenský región.Klinika má nasledujúce odborné poradne:urodynamickú,litiatickú (zaoberá sa komplexnou liečbou močových kameňov),uroonkologickú a andrologickú.