Ilustračná foto - personál

Adventná kvapka krvi UNLP a NTS Košice: 640 litrov krvi pribudlo vďaka darcom počas celomesačnej kampane

kvapka krvi UNLP a NTS

Kampaň Adventná kvapka krvi, ktorú organizovala Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice v spolupráci s Národnou transfúznou službou Košice mala mimoriadny úspech. Od 6. decembra 2021, kedy sme kampaň spustili, až do konca roka prišlo darovať krv 1625 darcov. Je to takmer o tretinu viac ako vlani za rovnaký čas. Počas adventnej výzvy sa podarilo doplniť zásoby krvi skoro o 640 litrov. Takmer dvakrát toľko bolo aj prvodarcov ako počas rovnakého adventného obdobia v minulom roku.

„Som rád, že si práve v tomto náročnom pandemickom období našli ľudia pred Vianocami čas a darovali pacientom to najdôležitejšie na záchranu ľudského života – kvapku krvi. Môžem byť len spokojný, že ich práve naša kampaň k tomu motivovala,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice, MUDr. Ján Slávik, MBA.

 

Kvapka krvi UNLP a NTS

Úspech dobročinnej výzvy sa odrazil aj v doplnení rýchlo sa míňajúcich zásob Krvnej banky UNLP, ktorá transfúzne lieky distribuuje do okolitých zdravotníckych zariadení. „Kým v polovici novembra naše pracovisko avizovalo nedostatok krvných prípravkov, dnes potvrdilo štandardné a stabilné zásoby,“ povedal MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť.
„Darcov krvi považujem za elitu spoločnosti, ktorým záleží na ostatných,“ doplnila MUDr. Jitka Mačalová, vedúca lekárka pracoviska NTS SR v Košiciach. „Tieto dobročinné akcie sú nám vždy nápomocné. Ďakujeme všetkým darcom za štedrú predvianočnú nádielku v podobe najvzácnejšej tekutiny.“

Uvažujete o novoročnom predsavzatí? Jedno z nich môže byť: „Stanem sa darcom krvi.“

Zdravotníci z Národnej transfúznej služby Košice (NTS) sú denne k dispozícii. Objednať sa môže každý individuálne telefonicky: +421 910 833 191. Podrobnosti nájdete tu