Ilustračná foto - personál

Aj dospeláci potrebujú zažiť viac ako návštevu

Keď sa klauni s červenými nosmi vyberú rozveseliť do nemocnice deti, je to akési samozrejmé. Decká sú vďační diváci a vedia sa skvele zabaviť. Ihneď zabudnú na svoje bolesti. Aké to však je, keď sa stand up komici vyberú medzi dospelých pacientov s vážnymi diagnózami? Medzi ľudí, ktorí sa možno len pred pár týždňami dozvedeli o závažnosti svojho ochorenia?

„Položili sme si túto otázku, keď sme dnes prichádzali medzi pacientov Kliniky hematológie a onkohematológie. Ako nás príjmu títo dospelí pacienti, ale je to pre nás hercov o to väčšia výzva. Aj dospeláci potrebujú zažiť viac ako len návštevu. Zažiť možnosť inej energie,“ začali svoje rozprávanie Červené nosy.  Skvelí herci s Divadla Jonáša Záborského v Prešove alias doktor CITRÓN a sestrička VYDARENÁ.

Jana (52), ktorá je hospitalizovaná na JIS, ich slová úplne potvrdila a  špeciálnej návšteve sa nesmierne potešila. „Úžasné. Je to zábavné nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Je to oživením pobytu, mojej liečby a odpútaním od ťažkostí a problémov, ktoré prežívame a ktoré máme vo svojej hlave. Starosti a strach z ďalšej liečby, myšlienky na to, keď prídeme domov a tak….“   Úsmev na tvári sa objavil aj u Anety (46). „Bolo to milé, veľmi príjemné spestrenie, akurát som dnes nemala svoj deň, takže mi to dobre padlo.“

Potešil sa aj personál, komici sa venovali každému, kto to potreboval, na každého si našli správnu dávku humoru a zábavy. „Zanechali veľmi dobrí dojem, snáď naši pacienti trošku pookrejú a prídu na iné myšlienky. Aj pre personál to bolo príjemné stretnutie, pretože dnes sme mali naozaj veľmi ťažký deň,“ netajila Jana Bocková, vedúca sestra KHaOH.

Prednosta kliniky Tomáš Gumán sa s komikmi pozná už roky. „Vždy sa mi zlepší nálada, keď prídu títo dvaja stand up komici. Máme veľmi dobrý vzťah.“ Počas pandémie boli návštevy pacientov na onkohematológii prísne zakázané, o to vzácnejšia bola návšteva červených nosov na klinike. „Pacienti sú vždy radi, keď komici medzi nich prídu,  zabavia sa, prídu na čas na iné myšlienky.“ Na klinike je hospitalizovaných 17 pacientov, 7 ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti.

„Prichádzame za našimi divákmi do nemocníc bez predsudkov. Prišli sme urobiť len to, čo najlepšie vieme. Prelomiť bariéru, ktorú majú možno voči svetu v momente, kedy sú najviac zraniteľní, kedy sú zatvorení medzi štyrmi stenami. Ale práve my klauni vieme nastoliť úplne iní vzťah a máme na to pár minút,“ uzatvára sestrička Vydarená a doktor Citrón xvoje rozprávanie. Už aj trochu vážnym tónom 😊

ĎAKUJEME a tešíme sa na ďalšiu návštevu 😊