Ilustračná foto - personál

BIELE SRDCE pre sestry Margitu a Evu

Dve vzácne kolegyne, sestry Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, si prevzali ocenenie BIELE SRDCE na republikovej úrovni, ktoré už po šestnásty krát udelila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). V prezidentskom paláci následne prijala laureátky ocenenia BIELE SRDCE prezidentka Zuzana Čaputová.

🤍 Margita Blašková,  sestra Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia

🤍 Mgr. Eva Vargová, sestra IV. internej kliniky

„Naším poslaním je vytvoriť zdravotným sestrám čo najlepšie podmienky, aby neodchádzali do zahraničia, cítili sa akceptované a v ich stopách kráčali ďalšie nasledovníčky,“ uviedla hlava štátu v príhovore počas piatkového prijatia laureátok ocenenia Biele srdce pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a Medzinárodného dňa pôrodných asistentiek.

Prezidentka si podľa svojich slov uvedomuje, že najlepším ocenením pre zdravotné sestry sú dôstojné pracovné podmienky, pravidelné, systematické a dôstojné odmeňovanie. „Tento rok priniesol dlho očakávanú pozitívnu zmenu, ktorá však stále naráža na prekážky v praxi a uvádzanie do života. Napríklad na problémy pri uznávaní praxe alebo neochotu zamestnávateľov priznať vám vyššiu mzdu,“ zhodnotila.

Zdravotným sestrám vzdala hlava štátu úctu za ich prácu. Ocenenie si podľa nej zaslúžia všetci, ktorí zodpovedne, nad rámec svojich povinností a s ľudskosťou vykonávajú svoju prácu. „Dokopy je to viac ako 38.000 bielych sŕdc,“ dodala prezidentka.

NOMINÁCIE NA BIELE SRDCE na republikovej úrovni podala RK SKSaPA KE II

Pani Margita Blašková, 

darovanie orgánu považujeme za veľký ľudský počin. Darovanie a transplantácia orgánov je služba životu, ktorá predstavuje vysokú morálnu hodnotu. Je to najväčší prejav lásky, ktorý je vyjadrený darovaním vlastných životných orgánov. Pani Margita tento prejav lásky absolvovala. Svojej staršej dcére, ktorej zistili cystickú degeneráciu obličiek a pečene a zdravotný stav sa jej natoľko zhoršil, že si vyžadoval transplantáciu obličky, neváhala a po vyšetreniach, kedy im bolo oznámené, že je vhodným darcom, svoju obličku darovala. Našťastie transplantácia prebehla bez problémov a obe sa cítia dobre. Mama aj dcéra sú už v pracovnom procese a ďalej vykonávajú svoju prácu v starostlivosti o pacientov.

Pani Mgr. Eva Vargová,

je príkladom toho, že trpezlivosť posúva človeka vpred. Rovnako ako aj empatický a láskavý prístup k ľuďom, ktorý vytvára základné elementy charakterizujúce jej osobnosť. Vyniká svojou erudovanosťou, odbornosťou, záujmom a láskou k človeku, ktorými poukazuje na jedinečnosť a dôstojnosť ľudskej osoby. Dovolíme si najviac vyzdvihnúť prácu v Rade regionálnej komory, ako jej člen od roku 2002.Túto dobrovoľnú aktivitu vykonáva veľmi svedomito, bez určitého očakávania „čo za to“, všetky úlohy zadané v rámci činnosti RK vykoná ihneď, kolegyne podporuje k aktívnej činnosti v komore, vysvetľuje jej prácu a postoj. Pani Eva je aktívnou organizátorkou vyše 60 aktivít – regionálnych seminárov i seminárov Medzinárodného dňa sestier, ktorý organizuje RK SaPA KE II a ktorého sa zúčastňuje vyše 500 účastníkov z celého východu. Svoj čas by mohla venovať osobným aktivitám, ale ani raz sa nevyjadrila, že nepríde, nepôjde, nespraví. Za 20 rokov, ktoré  strávila aktívnou prácou v komore, sme na ňu veľmi hrdé. Vyjadrenie kolegov, ktorí pracujú spolu s ňou a pod jej vedením: „Na Evku sa dá spoľahnúť, je fajn, niekedy nám nepripadá ako naša staničná“ – nám dovoľuje tvrdiť, že je to človek na správnom mieste.

„BIELE SRDCE“

je ocenením vyjadrujúcim charakter starostlivosti, vedomostí a humanity, ktorá napĺňa prácu a ducha ošetrovateľstva. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek toto ocenenie udeľuje v troch kategóriách pre jednotlivé povolania, na dvoch úrovniach – republikovej a regionálnej – v súlade so „Smernicou o udelení ceny Biele srdce“.

Laureátky ocenenia na republikovej úrovni prijíma už pravidelne hlava štátu.

Obom našim sestrám srdečne blahoželáme a prajeme pani Margite a pani Eve veľa zdravia.