Ilustračná foto - personál

BON VOYAGE, ENJOY YOUR LIFE, JOY 😊

francúzsky pár s malou JOY

BON VOYAGE, ENJOY YOUR LIFE, JOY 😊

Maličkú Joy k nám priniesli na vyšetrenie, keď mala 11 dní. Teraz má o dva dni viac a v tejto chvíli zrejme leží spokojne vo svojej postieľka v Paríži. Do Košíc pricestovala z Užhorodu, kde ju porodila náhradná ukrajinská mama francúzskym rodičom. Tí si po ňu do Užhorodu, pár kilometrov od slovenských hraníc, prišli osobne. Patria medzi šťastlivcov, ktorým sa  v tomto vojnovom čase podarilo ku svojmu vlastnému genetickému dieťaťu dostať. Stovky malých novorodencov, ktorých priviedli na Ukrajine na svet náhradné matky, alebo by sa mali narodiť v krátkom čase, sa k rodičom dostať nevedia.

MUDr.Krcho s malou Joyu

Peter Krcho: Je našou povinnosťou sa o malých Európanov postarať

„Je veľa informácií o tom, že na Ukrajine sú deti, ktoré sú deťmi rodičov z iných krajín. Je ich tam veľmi veľa, rodičia takýchto detí nás požiadali o pomoc. Radi pomôžeme. Tieto bábätká sa rodia  v nejasných podmienkach, v stresových a doslova život ohrozujúcich situáciách.  Nevieme, čo všetko zažívajú počas pôrodu. Sú to deti genetických rodičov z Európy. Sú to malí Európania,“ rozpráva neonatológ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Peter Krcho. Skúsený lekár pomohol na svet stovkám predčasne narodených detí, zachránil aj zdanlivo nezachrániteľné. Ale je vidieť, že táto mimoriadna návšteva na Neonatologickom oddelení UNLP zasiahla aj jeho a celý jeho tím zdravotníkov. „Vnímame to veľmi citlivo. Mali sme  prvú skúsenosť s tým, čo títo rodičia prežívajú. Keď ich vlastné genetické dieťa sa narodí v meste, ktoré je ohrozené vojnou.“

Nelly, Julian a žena z Odesy

Žene z Odesy vďačia sa svoj poklad dvojnásobne. Ukrajinská žena im Joy nielen vynosila, ale statočne niesla pod srdcom stovky kilometrov cez vojnou zmietanú zem až do Užhorodu. Nelly a Julian Lavery na svoje najväčší poklad čakali dlhých desať rokov. „Práve tento rok budeme mať desiate výročie nášho sobáša. Toto je náš najväčší dar. Náš zázrak,“ vraví už s úľavou v tvári  a so slzami v očiach mama Nelly, krátko po tom, čo sa bábätka ujal neonatológ Peter Krcho. „Mali sme nejaké obavy o jej zdravie, najmä o srdiečko a mozog. Ale teraz sme už spokojní, je v dobrých rukách,“ dodáva otec Julian.

Francúzski rodičia  sa rozhodli nechať vyšetriť svoje bábätko na Neonatologickom oddelení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, ktoré vedie práve primár Krcho. Ich dieťa sa narodilo za okolností, ktoré si pred pár mesiacmi civilizovaná Európa nedokázala predstaviť. Na vyšetrenie prišli pre strasti, ktoré prežila ukrajinská mama tesne pred pôrodom. Dievčatko sa vypýtalo na svet o tri týždne skôr. Napriek tomu, že malú Joy očakávali až začiatkom apríla, začala rodiť už počas šialenej cesty z Odesy cez celú Ukrajinu.

„Aj v  tomto prípade sa jednalo o diskrétny nález na mozgu novorodenca, ktorý potvrdil komplikovaný pôrod, ktorým si ukrajinská žena prešla. Napriek všetkým dramatickým a rizikovým okolnostiam, je k dnešnému dňu prognóza dieťaťa dobrá. A nie je ohrozené ďalším presunom lietadlom do Paríža,“ vysvetľuje Peter Krcho, ktorý dieťa vyšetril. „Išlo o bazálne vyšetrenia, stanovenie základných krvných a biochemických parametrov ale súčasne aj o veľmi podrobný a detailný scan všetkých orgánových systémov. Bez tohto podrobného vyšetrenia sa nedá naozaj fundovane vyjadriť k tomu, či dieťa môže cestovať ďalej. Aby Joy bola prenášaná lietadlom, musíme to všetko vedieť. Pri vzlietnutí a pristávaní sa menia tlakové pomery v kabíne lietadla, novorodenci na to reagujú veľmi citlivo, môže to byť spojené s určitým rizikom.“

MUDr.Krcho s celou francúzskou rodinou

Na dramatickú situáciu detí upozornili viaceré médiá

Ukrajina je jednou z krajín, ktorá legálne ponúka možnosť náhradného materstva pre cudzincov za finančný poplatok. Túto možnosť využívajú tisíce párov z Európy, Kanady, ale aj z Číny, či iných krajín sveta. Ročne sa tak na Ukrajine narodí približne 2500 detí. Viaceré médiá, napríklad ČT,  priniesli emotívne reportáže o tom, v akých podmienkach žijú detí, ktoré porodili náhradné mamy a nemôžu sa kvôli vojnovému konfliktu dostať ku svojím genetickým rodičom. Podľa Denník N z 22. marca len v podzemnom kryte v Kyjeve žije 19 detí, niektoré majú mesiac, narodili sa presne na začiatku vojny. Na problém už upozornila komisárka Európskej únie pre vnútorné záležitosti Ylva Johannsenová, ktorá žiada o okamžitú evakuáciu týchto detí z Ukrajiny. (https://dennikn.sk/2777565/babatka-preckavaju-v-podzemnom-kryte-v-kyjeve-biologicki-rodicia-zo-zahranicia-sa-nevedia-dostat-k-svojim-detom/).

Posledný mesiac musel byť ako nočná mora, aj preto sa sympatických francúzskych rodičov pri návšteve našej nemocnice už radšej nepýtame, čo prežívali, od kedy sa začala  vojna na Ukrajine. Teraz si už konečne užívajú svoje šťastie, znásobené tým, že dcérka je v poriadku.  „Musí to byť nepredstaviteľný stres,“ dodáva primár Krcho. „Je to naša povinnosť a možnosť týchto rodičov upokojiť, podrobne zhodnotiť tieto deti a podporiť ich, aby zvládli strastiplnú cestu z krajiny, ktorá je zničená vojnou,  do Európy, do krajiny, kde to dieťa dostane úplne inú lásku a starostlivosť a úplne iné prostredie. Sú to Európania, ktorí sa za zvláštnych okolností rodia v krajine, ktorá je postihnutá vojnou. Rozmýšľajme o tom, že vo vojnou zmietanej krajine je niekoľko stoviek osamotených malých Európanov. “

otec s malou Joyu

Dve hodiny napätia na Neonatologickom oddelení UNLP a happy end

Mladá rodina prišla na vyšetrenie do UNLP v piatok večer (25. marca), krátko predtým dorazili do Košíc z Užhorodu.  Vidíme Petra Krcha a jeho tím kolegov pri práci, mladý lekár Marek  Gič prišiel do služby, aby mohol pomôcť aj svojou francúzštinou. Lekárom pri vyšetrení pomáhajú sestričky. Janka Bačová bábätko dokŕmi, kým sa rodičia venujú vypisovaniu správy a zdravotnej dokumentácie.

Sledujeme tváre rodičov. Na monitore vidia životne dôležité orgány svojho dieťaťa. Postupne jeden za druhým, lekár ich upokojuje, vysvetľuje, čo všetko sa ešte bude u bábätka vyvíjať, a že srdiečko a mozog Joy sú v poriadku. Nelly má slzy v očiach, na tvárach rodičov vidieť, ako im po dlhých hodinách a dňoch padol posledný kameň zo srdca. Z našich zdravotníkov doslova žiari radosť a absolútny pocit spolupatričnosti. Joy je mimoriadne pokojné dievčatko, celé vyšetrenie zvládla statočne. Tak, ako cestu na svet a k rodičom, ktorú by si nikto nedokázal predstaviť. Sobota predpoludním a let domov, do Paríža. BON VOYAGE! ENJOY YOUR LIFE, JOY lúčime sa všetci s dievčatkom a jej rodičmi.

Na záver k príbehu

Mladý pár sprevádzal v Košiciach Jerome, Francúz, ktorý tu žije už päť rokov. Našli sa cez internet, francúzska vláda cez sociálne siete a aplikácie vyzvala svojich obyvateľov, ktorí žijú v blízkosti Ukrajiny, aby pomohli Francúzom, ktorí žijú na Ukrajine.  Jerome neváhal. A zháňal pre malú triapolkilovú Francúzsku lekára. Tak sa začal celý príbeh spolupráce s UNLP.

Mladí Francúzi mali všetky potrebné doklady, svoje dieťa nechali vyšetriť ako samoplatcovia.  Súhlasili, aby sme ich príbeh, fotografie a zábery zverejnili na www.unlp.sk a na našich sociálnych sieťach.