Ilustračná foto - personál

Čo nám hrozí pri nesprávnom používaní klimatizácie?

MUDr. Ladislav Kaliarik, PhD. zástupca prednostu Kliniky ORL

Pokiaľ si atmosféru spríjemňujete klimatizáciou doma alebo v práci, ideálna teplota  v miestnosti by sa mala pohybovať od 22º do 25º C.  V prípadoch, keď si domácnosť alebo pracovisko „prechladíte“, hrozí akútne ochorenie dýchacích orgánov. Aké zdravotné problémy nám hrozia z nesprávne používanej klimatizácie? Ako im predchádzať, aby sme si posledné letné prázdninové dni užili do sýtosti? Radí náš odborník MUDr. Ladislav Kaliarik, PhD., zástupca prednostu Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku na Tr. SNP.  

Neprechlaďme si svoje prostredie, chránime tak uši, hrdlo, nos

Prechladené prostredie je pre náš imunitný systém taký nápor, že umožní mikroorganizmom zavítať do nášho organizmu. Prudké zmeny teplôt znášajú lepšie zdraví jedinci s dostatkom pohybu, pobytu na čerstvom vzduchu a skúsenosťami s otužovaním. Naopak, menej odolní sú starší ľudia, deti, ľudia s oslabeným imunitným systémom, fajčiari, chronicky chorí a ľudia dlhodobo užívajúci lieky.

Kým zdravotné problémy pri krátkodobých pobytoch v klimatizovaných priestoroch odznejú  po krátkom čase, škodlivé je hlavne dlhodobé a opakované vystavovanie sa klimatizácii. Jej dlhodobé používanie dokáže narobiť poriadne problémy. Tieto komplikácie môžu prerásť do dlhodobých zdravotných problémov. Neprimerané používanie klimatizácie  môže nepriaznivo pôsobiť v otorinolaryngologickej oblasti na naše hrdlo, nos, dýchaciu sústavu alebo uši.

Hrdlo, nos a dýchanie

Suchý a studený vzduch môže spôsobiť bolesť hrdla, ale aj prínosových dutín. V nich sa hromadí hlien, ktorý potom vykašliavame. Ak sa filtre v klimatizácii nemenia pravidelne, baktérie a huby, ktoré sa v nich rozmnožujú, nám môžu spôsobiť závažné pľúcne infekčné ochorenia.  Nos máte buď upchatý, alebo vám z neho neustále tečie.  Podráždené nosové cievky môžu dokonca prasknúť a spôsobiť krvácanie z nosa.

Kedy je nevyhnutné vyhľadať lekára?

Klimatizácia, ventilátor aj prievan môžu privodiť nepríjemnú bolesť uší, ale aj celej časti tváre. V takom prípade je dôležité vyhľadať pomoc otorinolaryngológa,  ktorý zistí, či ide o akútny zápal alebo o inú príčinu. V prípade bolesti ucha môže ísť o zápal stredného ucha, kedy sa náhle bolesti objavujú aj v oboch ušiach, dostaví sa horúčka a bolesť hlavy. Pokiaľ príčinou bolesti nie sú zuby, ani uši, môže ísť o zápal trojklanného nervu, ktorý spôsobuje príšerné náhle bolesti celej tváre.

Alergie

Mikroskopické organizmy prežívajúce v klíme – baktérie, plesne a huby, dokážu spôsobiť alergické reakcie, zhoršiť problémy alergikov a dokonca vyvolať astmatický záchvat. Pozor by si mali dať hlavne rodičia s malými deťmi, na ktoré má klimatizácia rozhodne horší vplyv. Ľahko sa potom môže stať, že si z tepla privodíme napríklad angínu. Hrozí tiež, že situáciu nezvládnu hlasivky a dočasne prídete o hlas. Rovnako otravná môže byť aj letná nádcha, ktorou mnohí trpia v letných mesiacoch.

 Nádcha

sa prejavuje pocitom pálenia, škriabania v nose, stratou chuti do jedla, triaškou, zimnicou, u detí sú prítomné aj vysoké teploty. V ďalšom štádiu sa prejavuje vodnatým výtokom, slzením. Výtok sa mení na hlienovo – hnisavý  a môže sa komplikovať zápalom prínosových dutín alebo zápalom stredného ucha. Pokiaľ sa nepridruží superinfekcia, liečba je symptomatická.

Zápal stredného ucha

sa prejavuje pichaním a pocitom tlaku v uchu, teplotou a stupňovaním pocitu bolesti. Môže dôjsť až k prasknutiu blanky bubienka a objaví sa hnisavý výtok zo zvukovodu.  V liečbe je nutné podávať antibiotiká,  lieky proti zápalu a teplote a antihistaminiká. Nosové kvapky, lokálne nové kortikosteroidy a dekongestívne nosové kvapky uvoľňujú upchatý nos a zmierňujú príznaky. Pri postupujúcom zápale je niekedy potrebné narezať blanku bubienka a tým uvoľniť hnisavý obsah z bubienkovej dutiny.

Zápal priedušnice

sa prejavuje pocitom pálenia a bolesti na hrudníku, pokašliavaním, neskôr pacient  vykašliava hlieny, a následne hlienohnisavý obsah. V liečbe je nevyhnutné podávanie antibiotík, liekov proti zápalu a teplote, ďalej antihistaminík, mukosekretolytík a nezabúdajte na zvýšený príjem vitamínov.

Angína

sa prejavuje  pocitom pálenia v hrdle, bolesťou pri prehĺtaní, s možným vyžarovaním do uší, býva prítomná teplota, sťažené otváranie úst pre bolesť,  na podnebných mandliach a jazyku belavý povlak, zápach z úst,  malátnosť, schvátenosť a bolesti hlavy.  V liečbe je nevyhnutné podávanie antibiotík, liekov proti zápalu a teplote a antihistaminiká a prísny pokojný režim na lôžku. Samozrejme, nezabúdajte na vitamíny.

Neuralgia n. V

sa prejavuje prudkými až vystreľujúcimi záchvatovitými bolesťami v inervačnej oblasti n. V. Liečba je v kompetencii neurológa.

Zmierniť následky používania klimatizácie sa dá dodržaním niekoľkých zásad

Rozdiel medzi klimatizovaným prostredím a teplotou vonku by nemal byť väčší ako 5º – 7 ºC. Dbajte na to, aby ste nesedeli priamo v prúde studeného vzduchu. V aute by mal vzduch smerovať skôr na predné sklo a nohy. Pred prechodom z klimatizovaného prostredia do tepla vonku doprajte telu čas zvyknúť si na teplotný rozdiel, inak hrozí teplotný šok. Pred odchodom z auta alebo miestnosti na nejaký čas klímu vypnite alebo strávte pár minút v prechodnej miestnosti.

Absolútnym základom je čistenie a pravidelná údržba klimatizácie. Je to dôležité nielen kvôli správnemu fungovaniu klimatizácie, ale čistením a výmenou filtrov zabránite rozmnožovaniu a šíreniu baktérií, húb a plesní, ktorým sa v prostredí klimatizácie náramne darí. S vodou chladenou klimatizáciou je aj špecificky spojená takzvaná legionárska choroba. Tá je známa už od sedemdesiatych rokov 20. storočia. Baktérie Legionella sa uvoľňujú do vzduchu a u starších chronicky chorých osôb môžu spôsobiť život ohrozujúci zápal pľúc, ktorého liečba je plne v kompetencii pneumológa alebo infektológa. Problém môže nastať aj u detí, ktorých dýchacie cesty sú úzke, alebo napríklad u astmatikov.