Ilustračná foto - personál

COVID-19 ohrozuje diabetikov, mnohých pripravil o život

Ilustračná fotografia - stop diabetu

Diabetológovia vyzývajú pacientov, aby s nimi naďalej pravidelne komunikovali a dodržiavali zásady predpísanej liečby, a to zvlášť v tomto náročnom pandémickom období. „Protiepidemiologické opatrenia majú vplyv na pokles návštev pacienta u lekára. Môžu viesť k zhoršeniu kvality stravovania, napr. vplyvom finančných následkov krízy, k negatívnemu psychickému nastaveniu a v neposlednom rade k nedostatku pohybu na čerstvom vzduchu či k stresu,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Paľko ústavný dietológ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.
V súvislosti s infekciou COVID-19 sa diskutuje aj o možnom vplyve koronavírusu na vznik cukrovky. „Každopádne „cukrovkári“ patria k pacientom s najťažším priebehom covidového ochorenia, niektorí moji pacienti, žiaľ, aj zomreli… Už samotná zvýšená hladina krvného cukru výrazne znižuje imunitu,“ hovorí odborník.

 

14. novembra si pripomíname Svetový deň diabetu

Diabetes mellitust, teda cukrovka, sa v posledných rokoch epidemicky rozširuje a popri pandémii COVID-19 sa o nej hovorí ako o pandémii tretieho tisícročia. V súčasnosti je vo svete viac ako 450 miliónov diabetikov. „Samotný pacient a jeho životný štýl dokáže ovplyvniť priebeh choroby až o 80%,“ hovorí MUDr. Paľko.
Ide o chronické ochorenie látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín. Najvýraznejšie sa prejavuje zvýšením cukru v krvi. Ak hladina cukru v krvi dlhodobo neklesá, môže viesť „k slepote, amputácii dolných končatín, k srdcovému infarktu, či mozgovej príhode, ale i k nezvratnému zlyhaniu obličiek,“ upozorňuje dietológ UNLP.

Jeden liek na viaceré ochorenia

Obrovský pokrok dnes zaznamenáva liečba pomocou liekov. „Viaceré, pôvodne vyvinuté pre úpravu vysokých hladín krvného cukru, preukázali aj významné kardiovaskulárne benefity – zníženie rizika vzniku cievnej mozgovej príhody, infarktu, niektoré dokonca znižujú aj hmotnosť. Podaním jedného lieku tak dokážeme u pacienta riešiť viacero ochorení naraz,“ informuje odborník UNLP na dietológiu.

Využívame najmodernejšie inzulínové pumpy – umelý pankreas budúcnosti

Pacientom s kolísavou hladinou cukru v krvi pri 1. type pomáha aj inzulínová pumpa, „zariadenie, ktoré v malých dávkach pumpuje inzulín do podkožia cez tenkú hadičku, ktorú má pacient neustále pripevnenú na tele,“ vysvetľuje MUDr. Paľko. Ich súčasťou sú tzv. senzory glukózy, ktoré merajú hodnotu cukru v podkoží každých 5 – 15 minút a na pokles cukru upozornia napr. zvukovým signálom.
„Najmodernejšie inzulínové pumpy, ktoré využíva aj naše Diabetologické centrum pre liečbu pacientov inzulínovými pumpami, komunikujú so senzorom dokonca tak, že automaticky zastavia alebo naopak aktivujú inzulínovú pumpu, čo je pre pacienta výhodné najmä v spánku,“ dopĺňa dietológ. „Je to akýsi predvoj umelého pankreasu.“

 

Meranie hladiny cukru - ilustračné foto

1. a 2. typ cukrovky treba rozlišovať

1. typ sa vyskytuje práve u mladých ľudí a detí. Riziko jej vzniku je do určitej miery podmienené dedičnosťou, ale vznik ochorenia človek nedokáže nijako ovplyvniť. U detí hrozí väčšie riziko vzniku chronických ťažkostí ako u starších ľudí, z dôvodu dlhšieho trvania ochorenia.
2. typ postihuje okolo 90 % pacientov, najmä dospelých ľudí vo vyššom veku, no stále častejšie sa objavuje aj u mladších s nesprávnym životným štýlom, obezitou, sedavým spôsobom života, nedostatkom pohybu a nevhodným stravovaním. „V dôsledku preplnenia buniek tukmi je účinok inzulínu oslabený, čo vedie k vyššej hladine cukru a tukov,“ vysvetľuje Paľko. „Zatiaľ čo vzniku diabetu 1. typu nevieme predchádzať, pri „dvojke“ by sme mali viesť deti k správnej životospráve už od útleho veku.“

Náhla komplikácia – diabetická kóma

Pri cukrovke sa vyskytujú dve náhle komplikácie a to hyperglykémia a hypoglykémia. Pri hyperglykémii ide o veľmi vysokú hladinu cukru v krvi. Prejavuje sa slabosťou, častým močením, nadmerným smädom, suchosťou v ústach, dehydratáciou až bezvedomím a je potrebné kontaktovať lekára.
Výrazné zníženie krvného cukru – tzv. hypoglykémia sa prejavuje hladom, slabosťou, potením, bolesťou hlavy, búšením srdca, závratmi, dvojitým videním, ospalosťou, ba dokonca poruchou vedomia. „Prvou pomocou pri hypoglykémii je sladký nápoj, ovocný džús alebo kus cukru pod jazyk. Ak ste svedkom upadnutia do bezvedomia, neodkladne kontaktujte rýchlu lekársku pomoc. Je nevyhnutné injekčne podať glukagón, teda hormón na zvýšenie krvného cukru. Od roku 2020 je dostupný aj glukagón vo forme nosového spreja, avšak zdravotné poisťovne ho nehradia,“ konštatuje dietológ.

Udržať hladinu krvného cukru dlhodobo v dobrých hodnotách (4 až 6 mmol/l nalačno) nie je ľahké, najmä pre ľudí s cukrovkou 1. typu, ktorí musia skĺbiť stravovanie (odhadujú množstvo cukru v každom jedle), pohybovú a inzulínovú liečbu. Inzulín si pacienti obyčajne pichajú tzv. inzulínovým perom. Ovládať vzťahy medzi množstvom jedla, pohybu a dávkou inzulínu pomáha pacientom sebakontrola krvného cukru prenosným meračom – glukomerom.

 

Prevencia cukrovky_ zdrava_strava

Najlacnejšia je PREVENCIA

Vzniku cukrovky 2. typu dokážeme predísť aj sledovaním si telesnej hmotnosti, keďže „dvojka“ ide ruka v ruke s obezitou. „Strava má obsahovať 400-500 g zeleniny denne spolu s ovocím, uprednostniť varenú a dusenú stravu, raz týždenne si dopriať rybu a obmedziť prísun sladkostí. Je vhodné merať si aj obvod pásu (u mužov menej ako 94, u žien menej ako 80 cm). Ak k tomu pridáme 30 min. denne pohybu, napr. rýchlejšiu chôdzu, plávanie, posilňovanie, sme na správnej ceste k zdraviu,“ dodáva MUDr. Miroslav Paľko.

V  prípade konzultácii s našimi odborníkmi, kontaktujte našu ambulanciu diabetológie a porúch metabolizmu: 055 / 640 2307.