Ilustračná foto - personál

Daj si to – bez DIÉTY dnes

Medzinárodným dňom bez diét

Daj si to – bez DIÉTY dnes  

Schudnite do plaviek. Rýchla turbo diéta. S našou diétou schudnutie bez hladovania. Rýchla diéta na brucho. Úžasná diéta – za päť dní mínus päť kg!

S nástupom jarných dní akoby sa roztrhlo vrece s podobnými ponukami. Diéty od výmyslu sveta vám zaručia bezproblémovú stratu nadbytočných kilogramov a postavu, s ktorou budete konečne spokojní.

Ale je to skutočne tak?

Šiesty máj je Medzinárodným dňom bez diét, ktorého vznik iniciovala v roku 1992 britská feministka Mary Evans Young a jeho cieľom je zvýšenie povedomia o nebezpečenstvách, ktoré spôsobujú poruchy príjmu potravy a zbavenie ľudí predsudkov a predstáv o dokonalom tele. Tento deň sa oslavuje telo, ktoré by sme mali prijať také, aké je, s jeho tvarmi a rozmanitosťami. Ľudia si majú pripomenúť, aké môžu byť diéty nebezpečné a že môžu spôsobiť poruchy príjmu potravy, medzi ktoré patrí napríklad anorexia.

Čo je diéta

Pod pojmom diéta rozumieme riadený príjem pokrmov a tekutín za účelom dosiahnutia špecifického cieľa. Môže sa používať v niekoľkých rozdielnych významoch – oficiálna nemocničná diéta, diéta za účelom udržania nejakého zdravotného stavu alebo jeho zmeny, redukčná diéta na chudnutie.

„Diétou vo všeobecnosti môžeme nazvať úpravu stravovania tak, aby došlo k zmene životného štýlu a redukovala sa hmotnosť. No nie raz  pritom siahneme po  neoverených informáciách a metódach na chudnutie, ktoré môžu zhoršiť zdravotný stav organizmu a to často až s fatálnymi následkami,“ informovala nás Bc. Gabriela Koščová, vedúca nutričná terapeutka Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Prečo nefunguje hladovanie  

Každý má iný metabolizmus – niekto pomalý, iný zasa rýchlejší, rozdiely závisia aj od daného somatypu. Pri rozhodovaní sa pre diétu je preto dôležité prihliadať na individualitu. Zákon chudnutia  je jednoduchý  a vedie k tomu jediná cesta: energetický príjem musí byť nižší ako energetický výdaj. Nie je však najšťastnejšie vylúčiť niektoré potraviny z jedálneho lístka a týrať sa rôznymi hladovkami.

V diétach na redukciu hmotnosti, zaručujúcich rýchly úbytok s veľkou pravdepodobnosťou dochádza k nedostatočnému  alebo žiadnemu príjmu tukov. Tu nastáva problém, že vitamíny, rozpustné v tukoch – A, D, E, K – sa do tela nedostanú, organizmus ich nedokáže vstrebať. Ďalší extrém je vylúčenie sacharidov, ktoré sú zdrojom energie a bez nich nastáva celková únava organizmu, nepracuje dostatočne mozog a slabne pamäť.  Pri nedostatku potrebných bielkovín v strave zasa dochádza k odbúravaniu vlastnej svaloviny, ktorá sa pri opakovanom priberaní na hmotnosti nahradí tukom a človek je v konečnom dôsledku na tom horšie ako pred začiatkom diéty.

JO-JO efekt

Najpravdepodobnejším dôsledkom rýchleho neprirodzeného chudnutia je známy jo-jo efekt. „Vzniká hlavne vtedy, keď je úbytok hmotnosti veľmi rýchly. Ak je pri diéte príjem bielkovín, tukov a sacharidov nevyvážený a nie je presne stanovený odborníkom – dietológom, nutričným terapeutom či nutričným poradcom, dochádza ku hladovaniu a následne, keď sa chudnutie ukončí, hmotnosť sa nielen vráti do pôvodného stavu, ale pribudnú aj kilá navyše,“ pripomína Bc. Gabriela Koščová.

Zdravé chudnutie

Malo by spočívať v celkovej zmene životného štýlu. Kľúčom k správnemu chudnutiu je zdravá a vyvážená strava. Príjem potravy je dobré rozdeliť na päť dávok denne. Zvýšte príjem bielkovín v podobe vajec, mäsa, strukovín, sacharidy by mali byť zastúpené v podobe celozrnných  obilnín či cestovín, nelúpanej ryže. Zaraďte  do stravy dostatok zeleniny, najideálnejšie ku každému jedlu. Na ovocie pozor, obsahuje veľa cukru.

Živočíšne tuky vymeňte za rastlinné – olivový, kokosový či tekvicový olej. Z mäsa je dobré uprednostniť  chudé kuracie, morčacie, jahňacie, divinu. Obmedzte až vylúčte prípravu pokrmov vyprážaním, zvoľte pečenie či  modernejšie varenie v pare. Zabudnite na pochutiny ako chrumky a čipsy, sladené nápoje, sladkosti typu keksy, zákusky.

Pozor na alkohol pri chudnutí

Obsahuje totiž veľa prázdnych kilojoulov, ktoré nedodávajú žiadne živiny ani energiu. „Chudnutie nie je žiadna veda, je to o príjme a výdaji energie. Chcete schudnúť? Zvýšte výdaj energie. Samotná úprava jedálneho lístka nestačí, treba pridať pohyb a to pravidelný, na začiatku možno i denné prechádzky,“ konštatuje Bc. Gabriela Koščová.

Ak sa teda snažíte do leta schudnúť, zamyslite sa, ako k tomu pristúpiť. Prehnané týranie sa drastickými zásahmi do stravovania či úmorným cvičením  v posilňovni síce môže viesť k zhodeniu pár kilogramov, ale nemusí to dlho vydržať, neskôr priberiete dvakrát toľko a privodíte si zdravotné problémy.

Takže skúste zhodnotiť svoj životný štýl práve teraz, keď si pripomíname deň bez diét.