Ilustračná foto - personál

Ďakujeme záchranným zložkám a zamestnancom UNLP, ktorí pomáhali pri riešení mimoriadnej situácie v súvislosti s požiarom. Pacientom ďakujeme za trpezlivosť.

V nočných hodinách vznikol v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Tr. SNP 1 požiar na 4. poschodí v budove MONOBLOKU. Požiar vypukol v priestoroch I. psychiatrickej kliniky.

Situáciu v časti 17 poschodovej budovy komplikoval dym. Z preventívnych dôvodov boli pacienti a zamestnanci z týchto priestorov na čas evakuovaní do priestorov, ktoré neboli zasiahnuté požiarom, ani zadymené. „Všetkým pacientom ďakujeme za trpezlivosť a za zvládnutie náročných chvíľ počas evakuácie,“ uviedol riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa počas dňa.

Veľké poďakovanie patrí záchranným zložkám za profesionálne zvládnutie mimoriadnej situácie. „Ďakujeme záchranným zložkám a zamestnancom UNLP, ktorí sa aktívne podieľali na evakuácii pacientov, ako aj na návrate situácie do bežnej prevádzky, aby naši pacienti čo najmenej pocítili dôsledky mimoriadnej udalosti,“ uviedol Ľ. Beňa.

Vedenie UNLP o celej situácii, ako aj o zasadnutí krízového štábu v dopoludňajších hodinách, informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Celkový rozsah poškodenia ešte nie je možné určiť

Presné príčiny požiaru ako aj okolnosti, za ktorých požiar vznikol, vyšetria hasiči a orgány činné v trestnom konaní. UNLP bude plne súčinná pri vyšetrovaní.

Prednosta I. psychiatrickej kliniky Jozef Dragašek s kolegami od rána zabezpečovali ďalšie poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti pacientom kliniky. „Niektorí pacienti boli presunutí do iných častí I. psychiatrickej kliniky, ktorá je situovaná na viacerých poschodiach a tiež na II. psychiatrickú kliniku v areáli na Rastislavovej ulici. Dostali sme ponuky aj od iných zdravotníckych zariadení v regióne, tie sme nateraz nemuseli využiť,“ uviedol prednosta.

Siedmi pacienti z psychiatrickej kliniky boli kvôli nadýchaniu sa splodinami prevezení do nemocnice Agel Košice – Šaca, ktorá má špecializované pracovisko na liečbu týchto zdravotných komplikácií.   „Pacienti sú mimo ohrozenia života, štyria už boli vrátení späť na liečbu pôvodného základného ochorenia do UNLP, ostatní by mali byť v krátkom čase prepustení do domácej liečby,“ uviedol riaditeľ.

Jozef Dragašek dodal, že jedna z prvých vecí, ktorú okamžite riešili v súvislosti s ich pacientami, bola aj psychologická intervencia. „Bezprostredne v rámci nejakej stresovej reakcie môže dôjsť k prechodnému zhoršeniu klinického stavu pacienta. My sme však hneď, ako to bolo možné, nasadili celý náš psychologický tím. Bol zameraný na jednotlivé krízové intervencie, bola to jedna z prvých vecí, na ktorú sme mysleli.“

Rozsah poškodenia kliniky bude stanovený až v nasledujúcich dňoch. „V súčasnosti máme uzatvorené akútne mužské oddelenie, na ktorom uvedený incident vznikol a ktoré je najviac poškodené požiarom. Momentálne nám chýba 21 lôžok,“ uviedol prednosta I. psychiatrickej kliniky a dodal, že klinika je jednou z najväčších v UNLP a najväčšou psychiatrickou klinikou na Slovensku.

Nemocnica funguje v plnom režime, nie je limitovaná ani operatíva. „V súčasnosti prebiehajú predovšetkým čistiace práce a práce na odvetrávaní, aby sa mohli do bežnej prevádzky vrátiť aj pracoviská zasiahnuté dymom,“ uzavrel riaditeľ Ľ. Beňa.