Ilustračná foto - personál

Eliška – prvá Košičanka 2023 – sa narodila v pôrodnici na Rastislavovej

Na prvé bábätko roku 2023 sme si v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura museli chvíľku počkať. Eliška (3kg, 49 cm) sa vypýtala na svet o 7.00 hod. v pôrodnici na Rastislavovej 43.  Eliška je prvou narodenou malou Košičankou roku 2023. Krátke video z Eliškinho prvého dňa v našej nemocnici si pozrite tu na FB/unlp.

36-ročná Ivana a jej malá slečna zvládli pôrod statočne samé. „Ocko nemohol byť pri pôrode, stará sa o malú 13-mesačnú sestričku a veľkého 8-ročného bračeka,“ povedala nám Ivana po pôrode. Hospitalizovaná bola už na Silvestra vo večerných hodinách, „Vôbec sme nečakali, že sa maličká narodí na Nový rok a že to bude dokonca prvá Košičanka. Termín sme mali mať až 9. januára,“ hovorí s úsmevom šťastná a spokojná mama už troch krásnych detí.

Prvú Košičanku pozdravila aj viceprimátorka Lucia Gurbáľová

Pre 36. ročnú mamičku Ivanu, ktorá žije s manželom na sídlisku Nad Jazerom, je Eliška ich tretie dieťa.  V mene primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka jej prišla gratulovať viceprimátorka Lucia Gurbaľová. Rodina dostala okrem veľkého plyšového medveďa a drobných pozorností už tradične aj finančný príspevok mesta vo výške 350 eur určený pre prvého Košičana, ktorý sa narodil v novom roku.

„Teším sa z krásneho a zdravého bábätka a rodičom malej Elišky želám len to najlepšie, nech sa im darí a nech sa im splnia všetky túžby a sny, po ktorých túžia. Dnes môžeme hovoriť o malom zázraku, že sa rodiny aj napriek ťažkej ekonomickej a sociálnej situácii na Slovensku, dokážu a najmä chcú postarať o viac detí. Aj preto prajem rodičom veľa lásky, trpezlivosti a zároveň radosti z výchovy ich troch malých detičiek,“ povedala Gurbáľová.

Darček aj od UNLP

Malej Košičanke sa tešia aj v pôrodnici UNLP. „Pôrod bol bez komplikácií a všetko išlo podľa očakávaní dobre. Som rád, že sme mamke a bábätku poskytli tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Ďakujem našim zdravotníkom, že sa o obe dobre postarali a od nás, od nemocnice, dostáva ako dar nadštandardnú izbu,“ uviedol riaditeľ UNLP Ľuboslav Beňa.

„Pacientka bola prijatá kvôli hraničným hodnotám tlaku už v sobotu večer. Postupne sa začal rozbiehať samotný pôrod a ráno o siedmej porodila bez komplikácií,“ uviedla zástupkyňa primára Gynekologicko-pôrodníckej kliniky MUDr. Júlia Frívaldská. „Bábätko je úplne v poriadku, ihneď po pôrode sme realizovali bonding a je so svojou mamičkou,“ dodala primárka Neonatologického oddelenia MUDr. Iveta Kostelníková.

Silvestrovská noc na urgentných príjmoch UNLP

Na urgentnom príjme na Rastislavovej 43 zažili neobvykle pokojnú silvestrovskú noc. Zaznamenali len tri prípady menších úrazov. Náročnejšia bola situácia na urgentnom príjme na Tr. SNP 1, kde poskytli zdravotnú starostlivosť v prípade jedenástich – typicky silvestrovských úrazov a na internom oddelení riešili troch pacientov intoxikovaných alkoholom.

Najvážnejšie zranenia spôsobila opäť pyrotechnika

Nesprávne odpálená pyrotechnika spôsobila tržnú ranu a poškodenie zraku len u 13 ročného chlapca, ktorému ohňostroj strelil priamo do tváre.  Petarda zase zasiahla tvár u dospelej osoby, pričom aj v tomto prípade došlo k poškodeniu zraku u pacienta. Ďalšia petarda zase amputovala postihnutému niekoľko článku prstov na ruke, čo si vyžiadalo okamžitú operáciu.

Vo väčšine silvestrovských nehôd účinkoval aj alkohol. Na urgentnom príjme skončili pacienti s reznou ranou, či pomliaždením ruky a napríklad aj s úrazom ramena, ktoré vzniklo pri novoročnom tanci.