Ilustračná foto - personál

Energia dnes, následky zajtra: Tínedžerská posadnutosť energetickými nápojmi je stále silnejšia

Mediálna propagácia výrobkov cez sociálne siete začína ukazovať svoju silu. Energetické nápoje sa stali za posledné obdobie bežnou súčasťou života mnohých tínedžerov. Farebná etiketa, prísľub okamžitej energie a cena porovnateľná s minerálkou. Odborníci však varujú: pravidelná konzumácia energetických nápojov u detí a mladistvých predstavuje vážne riziko. A to nielen pre ich fyzické zdravie.

Povzbudzujúce látky môžu spôsobiť katastrofu

Telo tínedžera sa ešte vyvíja a je mimoriadne citlivé na vonkajšie zásahy. Energetické nápoje obsahujú vysoké dávky kofeínu (80–200 mg na plechovku), veľké množstvo cukru (až 30 g na dávku), ale aj  stimulačné látky ako taurín, guarana, ženšen a L-karnitín. Tie môžu v organizme spôsobiť problémy so srdcom, podráždenosť, poruchy spánku až záchvaty paniky. „Dieťa je veľmi nepokojné, nesústredené, nervózne, častokrát sa môže zdať, že má dieťa poruchu pozornosti s hyperaktivitou, teda ADHD. Neurológovia, kardiológovia vedia veľa rozprávať o škodlivých účinkoch týchto nápojov. Máme deti so zdravotnými problémami, ktoré sa predtým týkali skôr starších ľudí,“ hovorí MUDr. Terézia Rosenbergerová, detská psychiatrička I. psychiatrickej kliniky a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva.

Energia za cenu závislosti

Zmes cukru a kofeínu vyvoláva v mozgu tiež pocit odmeny, ktorý sa veľmi rýchlo môže zmeniť na psychickú závislosť. Dieťa si postupne zvyká na to, že „dobrý pocit“ prichádza z plechovky – nie z prirodzených zdrojov energie ako pohyb, spánok, záľuby, či jedlo. „Rodičia by mali sledovať, čo ich deti robia, kto je ich vzorom, s kým sa kamarátia a ako trávia voľný čas. V prvom rade je tu rodina, ktorá má dieťa výchovne viesť. Potom škola a až následne idoly, ktoré má každá generácia. Energetické nápoje predstavujú istým spôsobom závislosť. Dodávajú energiu, ktorú hladné a nevyspaté dieťa prirodzene nemá. Ide teda o bludný kruh,“ upozorňuje odborníčka.

Zákaz nestačí – potrebujeme osvetu

V mnohých krajinách Európskej únie už prebiehajú kroky na obmedzenie a zákaz predaja energetických nápojov osobám mladším ako 18 rokov. „Na vplyv médií upozorňujú aj kolegovia z Národného ústavu detských chorôb. Chystajú sa určité obmedzenia a redukcie, a verím, že sa čoskoro situácia zmení aj u nás,“ uviedla lekárka. Čo môžeme ako rodičia, či spoločnosť spraviť? Riešením je osveta pre rodičov, učiteľov, aj samotnú mládež. Namiesto zákazu by sme mali učiť deti pochopiť, prečo sú „energy drinky“ škodlivé. Mladí ľudia častokrát reagujú lepšie na dôkazy než na zákazy.

Alarmujúce štatistiky

Podľa medzinárodnej štúdie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) pravidelne, minimálne raz týždenne, siahne po energetických nápojoch až tretina 15-ročných detí. Štúdia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) prišla s ďalším zarážajúcim faktom. Každé 5. dieťa vo veku 3 až 10 rokov pije energetické nápoje a každý 4. dospievajúci konzument vypije tri alebo viac plechoviek týždenne. „Na požitie energetického nápoja je potrebný dôvod, zrelosť a vyspelosť,“ hovorí uznávaná detská psychiatrička.

Energetický nápoj nie je limonáda. Už jeden energetický nápoj môže ovplyvniť psychické aj fyzické zdravie dieťaťa. Preto sledujme, čo naše deti pijú. A hlavne, hovorme s nimi – nielen prikazujme.

Viac sa dozviete z nášho podcastu s MUDr. Teréziou Rosenbergerovou:
https://www.youtube.com/watch?v=zpVGZnfIIA4