Ilustračná foto - personál

Inkontinencia komplikuje život nielen seniorom, objavuje sa aj v mladšom veku, najmä u žien.

urologická operácia ilustračné foto

V priemere 5% ľudskej populácie na zemeguli trpí inkontinenciou. Slovo trpí je presné. Samovoľný únik moču totiž prináša stres a ak sa k problémom pridruží aj zápach po uniknutom moči, chýba už len krôčik k strate zdravého sebavedomia a úplnému obmedzeniu kontaktov s ľuďmi. Poruchy kontinencie sa vyskytujú prechodne v detskom veku, u žien v strednom veku, najmä po pôrode a po 65.-tom roku u seniorov oboch pohlaví následkom poklesu schopnosti ovládania močového mechúra vôľou.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice patrí k špičkovým pracoviskám, s celým spektrom špecialistov (urológovia, urogynekológovia, rehabilitační špecialisti). Poskytuje moderné liečebné metódy pacientom v rámci celého Slovenska na všetky typy inkontinencie s kvalitným technickým vybavením. „Inkontinencia najviac vplýva na kvalitu spoločenského života, preto prvé príznaky netreba zanedbávať. Nie je vhodné „googliť“ si informácie na internete, odporúčam zahodiť ostych. Máme pre pacientov pochopenie a včas nájdeme aj riešenie,“ radí priekopník urodynamiky (funkčné vyšetrenie dolných močových ciest) na Slovensku prof. MUDr. Ladislav Valanský, PhD. z Urologickej kliniky.

Pôrody ako hlavná príčina
Inkontinencia postihuje ženy podstatne častejšie ženy ako mužov z dôvodu poškodenia uzáverového aparátu močovej trubice pri pôrode. Na Slovensku trpí na výraznejší stupeň inkontinencie asi 180-tisíc žien po 18-tom roku, vrátane senioriek. Asi tretina žien po klasickom pôrode má problémy s únikom moču. „Panvové dno utrpí v tehotenstve a pri pôrode veľkú záťaž, a nie vždy sa jeho svalstvo vráti do pôvodnej výkonnosti. Na prvom mieste je posilňovanie svalstva panvového dna, ktoré dokáže znížiť samovoľný únik moču najmä pri kýchaní a kašľaní, čo je typický prejav popôrodnej inkontinencie,“ hovorí profesor Valanský: „U žien v menopauze sa navyše pridá nedostatok estrogénov a vo vyššom veku pribudne aj hyperaktívny močový mechúr. Zatiaľ čo muži majú problém skôr opačný, a to s vyprázdňovaním kvôli zväčšenej prostate.“

Vrodené i získané poruchy močenia
Poruchy močenia bez alebo s inkontinenciou sú časté u diabetikov, pacientov so sklerózou multiplex, s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Trpia nimi ľudia s vrodeným rázštepom chrbtice, ale i po úraze chrbtice. Ťažkosti môžu vzniknúť aj po chirurgických zákrokoch v oblasti močových ciest. Spontánne úniky moču však môžu byť prejavom aj iného vážnejšieho ochorenia. „Časté a naliehavé močenie môže signalizovať infekciu, prítomnosť močového kameňa, zväčšenej prostaty, ale i zúženej močovej trubice, či nádoru, preto návštevu urológa neodkladajte,“ varuje prof. Valanský.

Hyperaktívny mechúr: močenie viac ako 8-krát za deň
Nadmerne aktívny, nazývaný aj dráždivý močový mechúr, má na svedomí časté močenie cez deň aj v noci, asi v 40% sa spája aj s únikmi moču. Štatistiky uvádzajú, že trápi každého šiesteho Európana nad 40 rokov. Bežné vyprázdňovanie močového mechúra je 4 až 8-krát denne.
K stresovej inkontinencii dochádza v priamej súvislosti so zvýšením vnútrobrušného tlaku (angl. stress – tlak), väčšinou pri smiechu alebo športovej aktivite. „Nepriaznivý vplyv na stresovú inkontinenciu má aj obezita, ktorá vedie k trvalému zvýšeniu brušného tlaku. Už samotné zníženie hmotnosti, spojené s kvalitným cvičením panvového dna pod dohľadom odborníka môže mať liečebný efekt, a ten sa prejaví aj v lepších výsledkoch prípadnej operačnej liečby“ hovorí profesor Valanský. Tzv. situačné úniky moču môžu súvisieť aj s psychickým rozpoložením.

Ako vás vyšetria v UNLP?
Urológ prehmatá brucho, u mužov vyšetrí prostatu a do laboratória pošle vzorku vášho moču a krvi, kvôli testom na infekciu, u mužov sa vykoná preventívny test na rakovinu prostaty.
Následne podstúpite ultrazvukové vyšetrenie ľadvín a močového mechúra. K správnej diagnostike prispeje aj vedenie tzv. mikčného denníka. Obvykle si 48 hodín zaznamenávate množstvo vypitých tekutín a množstvo vylúčeného moču i frekvenciu močenia za 24 hod.

Operácia až po zlyhaní konzervatívnej liečby
Liečba sa začína úpravou životného štýlu, redukciou hmotnosti a tréningom močového mechúra -posilňovaním svalov panvového dna Kegelovými cvikmi. Hyperaktívny močový mechúr možno tlmiť liekmi, ktoré znižujú časté nutkanie. „Ak uvedené konzervatívne metódy zlyhajú, pristúpime k operačnému riešeniu. U žien so stresovou inkontinenciou už takmer 20 rokov používame tzv. suburetrálnu pásku, zákrok trvá asi 30 min. a má dlhodobý efekt. K náročnejším operáciám pristupujeme hlavne u pacientov s poškodením nervového systému, alebo so závažným poškodením mechúra. Patria sem napríklad operácie na zväčšenie kapacity močového mechúra “ uvádza profesor Valanský.

Rada profesora Valanského na záver
„Spontánne úniky moču nie je vhodné riešiť obmedzením príjmu tekutín. Je potrebné dodržiavať štandardný pitný režim, v priemere 1,8 l denne. Neodporúča sa však pitie močopudných čajov, sladených a kofeínových nápojov, ako aj nadmerné pitie alkoholu.“

INKOFÓRUM https://www.inkoforum.sk/
je pacientska nezisková organizácia, ktorá v súčasnosti predstavuje najspoľahlivejší zdroj informácií, kde ľudia s inkontinenciou nájdu najdôveryhodnejšie a hlavne odborné rady s možnosťou konzultácie aj so špecialistami z UNLP Košice.

 

Autor/Zdroj: Mgr. Ladislava Šustová
Publikoval: Ing. Zuzana Baníková