Ilustračná foto - personál

Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov

Naše oddelenie urológie sa teší z novej, moderne vybavenej operačnej sály, zameranej hlavne na endourológiu. Využíva sa pri diagnostike a liečbe pacientov s močovými kameňmi. „Operačná sála disponuje tzv. urologickou stanicou s vlastným RTG prístrojom, videoreťazcom a moderným laserom. Využívame ju predovšetkým pri liečbe urolitiázy – močových kameňov, ale aj pri diagnostike a liečbe nádorov močového mechúra a horných močových ciest,“ vysvetľuje primár Urologického oddelenia na Rastislavovej 43, MUDr. Ľubomír Velk, PhD., MPH.

Oblasť urológie zaznamenala v uplynulých rokoch mimoriadny rozvoj inštrumentária a operačných techník pre miniinvazívnu liečbu urolitiázy. „Som veľmi rád, že sme tento trend zachytili a naše oddelenie v súčasnosti disponuje takým prístrojovým vybavením, ktoré nám umožňuje poskytovať pacientom komplexnú liečbu močových kameňov, ktoré je pre nich oveľa komfortnejšia,“ pokračuje Ľ. Velk.

Komplikácie po miniinvazívnom zákroku sú zriedkavé

S novým moderným prístrojovým vybavením a laserom vedia naši urológovia rozbiť a odstrániť z tela pacienta kamene rôznych veľkostí, či už sú lokalizované v obličke, močovode alebo močovom mechúre. Laser umožňuje zbaviť sa aj veľkých kameňov bez chirurgického rezu, jeho lúč smeruje priamo na kameň, čím ho rozbije a rozštiepi. Z tela sa postupne vylúči močom. Komplikácie po zákroku sú zriedkavé, naopak, pacient krátko po ňom pociťuje úľavu.

Zákrok môže trvať od 40 minút až do hodiny a pol. „Závisí to od zdravotného stavu pacienta, od toho, aký mal nález,“ vysvetľuje krátko po odstraňovaní kameňov u šesťdesiatročného pacienta urológ MUDr. Martin Mošon, MPH z Urologického oddelenia. „Pacient mal v tomto prípade kamene veľké 1 až 3 cm nielen v obličke, ale prakticky v celom močovode. Išlo o pokročilé štádium, bez liečby by došlo k znefunkčneniu obličky.“ Komplikácie pri obličkových kameňoch môžu viesť k poruche odtoku moču.

Urológovia odporúčajú pacientom neodkladať návštevu odborníka, najmä pri týchto príznakoch:  

  • bolesť v dolnej časti brucha, slabín a bokov
  • bolesť v dolnej časti chrbta, môže sa zintenzívniť pri športe a fyzickej námahe
  • časté nutkanie na močenie
  • nepríjemné pocity a bolesť pri močení
  • krv a hnis v moči
  • nadúvanie, nevoľnosť a vracanie

Centrum pre komplexnú liečbu močových kameňov – jediné v celom regióne

Ďalšou možnosťou liečby močových kameňov je využitie neinvazívneho mimotelového rozbíjania kameňov ambulantnou formou. „Vďaka týmto možnostiam sa naše oddelenie stalo centrom  pre komplexnú liečbu močových kameňov v celom regióne,“ zdôrazňuje primár Velk. Dôležité je podľa neho nielen vybavenie prístrojovou technikou, ale aj lekári – špecialisti pre liečbu urolitiázy: MUDr. Monika Nováková, MUDr. Martin Mošon, MPH.

„Spolu s kolegami vedieme aj poradňu pre  pacientov s urolitiázou. Takto vytvorené podmienky  nám umožňujú vychovávať mladých lekárov a vzdelávať ich v súčasných moderných liečebných postupoch. Pacientovi odporučíme vždy tú najprimeranejšiu liečbu, vhodnú  pre konkrétny zdravotný stav.“

Čo je urolitiáza?

Ide o urologické ochorenie charakterizované tvorbou solí a piesku v tkanive obličiek v dôsledku poruchy metabolizmu minerálov v tele. Soli rôznych minerálov sa postupne hromadia a vytvárajú tak kamene (konkrementy). Nachádzajú sa v močových cestách – v obličkovej panvičke, močovode, močovom mechúre alebo močovej trubici. Výskyt močových kameňov je pomerne častý, oveľa viac však postihuje mužov ako ženy. Prejavuje sa vo veku od 30 do 60 rokov.