„Naše oči – spojovka a rohovka sú v priamom kontakte s vonkajším prostredím. Studený vzduch z klimatizácie naruší ich slzný film. Spôsobuje vysychanie spojovky a hlavne rohovky, ktorá je s množstvom nervových zakončení veľmi citlivá a akékoľvek jej poškodenie sa prejavuje začervenaním, bolesťou, pocitom piesku v oku, nadmerným slzením, svetloplachosťou. Preto pre obnovu slzného filmu odporúčame používanie umelých sĺz bez konzervačných látok, ktoré zvlhčia a tým pádom ochránia povrch oka pred poškodením. Najvhodnejšie sú prípravky obsahujúce kyselinu hyalurónovú,“ vysvetľuje primárka Očného oddelenia na Rastislavovej 43 MUDr. Barbora Horváthová.
V prípade uzavretých priestorov, kde sa zdržiava viac ľudí, môže byť klimatizácia aj zdrojom choroboplodných zárodkov, akými sú plesne, či baktérie, pokiaľ na týchto miestach nie je klimatizácia pravidelne kontrolovaná a prečistená. Ide najmä o priestory MHD, čakárne v zdravotníckych zariadenia, u lekára, rôzne prevádzky či lietadlá.
Kvapky na dezinfekciu a nedioptrické okuliare
„Preto je vhodné v takých prípadoch následné použitie dezinfekčných očných kvapiek na vypláchnutie spojovkového vaku od prípadných nečistôt. Existujú aj kvapky na báze rastlinných prípravkov,“ hovorí lekárka. Zvýšenú hygienu spojovkového vaku odporúča najmä nositeľom kontaktných šošoviek. „U citlivejších ľudí sa môžu opakovane tvoriť jačmene na viečkach, vznikať zápaly spojoviek, preto je vhodné zvážiť nosenie ochranných nedioptrických okuliarov.“
Dôležité je vyvarovať sa prievanu, priamemu pôsobeniu studeného vzduchu na naše oči, častejšie vetrať, zvýšiť príjem tekutín – hlavne nesladených nápojov a znížiť množstvo prijatej soli v strave. „Zvýšte príjem potravín s obsahom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré nájdeme v morských rybách, orechoch, ľanovom či repkovom oleji. Čerstvé ovocie, zelenina a strukoviny dodajú potrebné vitamíny A, B, C, E a tiež zinok, ktoré podporujú tvorbu slzného filmu,“ odporúča B. Horváthová.