Ilustračná foto - personál

Liečba rázovými vlnami aj proti celulitíde

Po zime sa mnohé a mnohí z nás radi vracajú do formy. Leto sa pomaly blíži a kto by nechcel vyzerať v plavkách tip top. Dôležité je cvičenie, posilňovanie citlivých partií. Na jar je vhodné upraviť si jedálniček a pridať do stravy oveľa viac zeleniny, či ovocia. Čo však s celulitídou, na ktorú nič z toho nezaberá?

Pomoc pri ochabnutom svalstve

„Ak  niekto trpí pre celulitídu v problémových partiách tela, ochabnutým svalstvom  na vnútornej ploche ramien, stehien, odporúčame mu kúru bezbolestnými rázovými vlnami v kombinácii s diatermiou prístrojom Shockwave Dual Power,“  vysvetľuje primárka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Miriam Dziaková, PhD. Ide o patentované zariadenie, ktoré vytvára synergický stimul   a spája bezbolestnú rázovú vlnu, Tecar terapiu a transdermálnu vehikuláciu. „Po absolvovaní kúry je výsledkom vyhladená koža, jej omladenie, ovplyvnenie celulitídy a zmenšenie obvodu ošetrovaných oblastí tela,“ vysvetľuje M. Dziaková.  

Liečba sa odporúča pri celulitíde, lymfedéme a obezite. Sú však aj prípady, kedy sa využiť nedá. Kontraindikáciou sú poruchy krvnej zrážanlivosti, užívanie antikoagulačných prípravkov, nádorové ochorenia, liečba kortikoidmi,  akútne infekcie kože v ošetrovanej oblasti, stavy po prekonanej tromboflebitíde a flebotrombóze, dekompenzovaných interných ochoreniach, zavedenom kardiostimulátore a kovových implantátoch v mieste ošetrovania, ale tiež tehotenstvo a šestonedelie.

Rázové vlny pomôžu aj pri bolestiach svalov a kĺbov

Prístroj Shockwave Dual Power neslúži “len“ na estetické účely. Využíva sa aj na liečbu pri bolestiach kĺbov, svalov či chrbtice. „Vďaka unikátnej kombinácii dvoch technológií – diatermie a piezoelektrickej rázovej vlny má okamžitý analgetický aj dlhodobý regeneračný hĺbkový efekt pri bezbolestnej aplikácii. Pomôže pri bolestivých úponoch svalov (bolesti známe ako: tenisový lakeť, golfový lakeť, ostroha pätovej kosti), burzitíde, kalcifikátoch v mäkkých štruktúrach, pri bolestiach kĺbov a chrbtice, karpálnom tuneli, pri svalových poraneniach alebo poúrazových stavoch,“ dodáva M. Dziaková.

Liečba rázovými vlnami nie je hradená zo zdravotného poistenia. Prvé podanie je zdarma, následné sú platené pacientom. Za vyšetrenie neplatí pacient, ktorý sa preukáže výmenným lístkom a dokumentáciou o predchádzajúcej liečbe. Ak pacient sám požiada o vyšetrenie a liečbu napríklad z estetických dôvodov, platí aj za vyšetrenie.

Široká škála techník na odstraňovanie bolestí

Oddelenie fyziatrie, balneológie  a liečebnej rehabilitácie na Tr. SNP v Košiciach ponúka širokú škálu fyziatricko – rehabilitačných postupov pohybovej liečby ako sú liečebné masáže, manuálna a prístrojová lymfodrenáž, reflexné cvičenia podľa Vojtu, NDT Bobath, metódu p. Kabáta, DNS metódu, SM systém, proprioceptívne neuromuskulárne techniky na zlepšenie koordinácie a stability a ďalšie.

„Máme aj špeciálne programy ako je Vertebrogénny program pri ochoreniach platničiek a iných štrukturálnych alebo funkčných poruchách chrbtice vrátane školy chrbta, rehabilitačný program pri osteoporóze a inštruktáž životosprávy, komplexný rehabilitačný program  pri lymfedémoch, rehabilitačný program pri vrodených a získaných poruchách pohybového systému, centrálnych tonusových a koordinačných poruchách u detí, ich prevenciu a liečbu,“ dopĺňa primárka.

Pacienti môžu využiť tiež rehabilitačný program pre deti s chybným držaním tela alebo skoliózou, program pre liečbu funkčnej ženskej sterility, pri bolestivých poruchách menštruačného cyklu či inkontinencii.

Škola chrbtice je zameraná na inštruktáž správnej pohybovej životosprávy pri bežných denných aktivitách. Plantoskopické vyšetrenie detí a dospelých je zamerané na vyšetrenie chybnej pozície alebo deformity nohy, ktoré sa pri zreťazení funkčných porúch môže prejavovať bolesťami nielen dolných končatín, ale aj chrbtice a hlavy.