Druhý ročník Memoriálu MVDr. Jána Rosochu, CSc., významného odborníka v oblasti tkanivového bankovníctva, nadviazal na jeho myšlienky a vízie. Tento odborný vedecký seminár prilákal mladú generáciu vedcov a výskumníkov, ktorí predstavili svoje inovatívne výskumy a nové poznatky v oblasti biotechnológie, medicíny, tkanivových a bunkových terapií. V úvode odborného programu odzneli prednášky mladých vedcov, ktorí prezentovali zaujímavé témy z oblasti modernej medicíny, ktorá sa stáva bežnou praxou na jednotlivých klinikách a zlepšuje kvalitu života pacientov.
Slavomíra Gulová zo Združenej tkanivovej banky (ZTB) predstavila nové terapeutické možnosti pre pacientov s osteoartritídou vo svojej prednáške: Extracelulárne vezikuly – nádejná bezbunková terapia osteoartritídy.
Jana Matejová, tiež zo ZTB, nadviazala svojou prezentáciou na objavenie nového potenciálneho biomarkera z chondrálnych extracelulárnych vezikúl pre citlivé monitorovanie osteoartritídy už od ranných štádií.
Ďalšia prednášková činnosť sa týkala rôznych oblastí medicíny, napríklad traumatológie, ortopédie a čeľustnej chirurgie. Podujatie uzatvorila vedúca Združenej tkanivovej banky, ktorá priblížila, čomu sa táto inštitúcia aktuálne venuje. ZTB sa zaoberá vývojom a implementáciou pokročilých tkanivových terapií a biotechnologických riešení, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu života pacientov a posúvajú hranice modernej medicíny.
Nové programy pre pokročilé terapie
Vedúca pracoviska RNDr. Zuzana Váczy v závere predstavila zavádzanie nových programov pre pokročilé terapie v ZTB: „Klinike hematológie a onkohematológie pomáhame zaviesť program liečby vybraných onkohematologických ochorení geneticky upravenými bunkami pacienta. Bunky sú po spracovaní na zahraničnom pracovisku privezené a skladované až do času aplikácie v parách kvapalného dusíka“.
Novinky chystá aj kostná banka, ktorá pod vedením Ing. Sylvie Gromošovej, PhD. pracuje na zavedení programu bankovania meniskov a pripravuje inovatívne aplikácie pre amnionové membrány. Kultivačné laboratórium je zamerané na moduláciu imunitného systému a regeneráciu tkanív pacienta.
V krátkej budúcnosti sa súčasťou ZTB stane Biobanka
Myšlienke zriadenia biobanky v UNLP Košice sa už roky venuje RNDr. Ivan Vanát, CSc. z Odboru biomedicínskeho výskumu a klinického skúšania: „Biobanka je jedným zo základných pilierov personalizovanej medicíny. Zaručuje komplexný prístup ku zdraviu, prevencii a liečbe pacienta. Predpokladom pre personalizáciu liečby je rozde0lenie populácie do skupín podľa určitých kritérií. Takýto prístup závisí na zhromažďovaní a analyzovaní veľkého množstva vzoriek pacientov (jedincov) a s nimi súvisiacimi informáciami, ktoré musia byť zároveň chránené. Potenciál biobanky je v objavovaní a validácii biomarkerov, predikcii, prevencii, follow up, monitorovaní liečby, v procese vývoja nových liekov, multidisciplinárnom napojení na iné odbory zviazané s biomedicínskym výskumom ako sú informačné technológie, systémová biológia, bioštatistika, bioinformatika a modelovanie, … Zámery budúcich výskumov a skúšaní budú vždy podmienené súhlasom Etickej komisie.“
Druhý ročník odborného podujatia, venovaného pamiatke MVDr. Jána Rosochu, CSc. v širšom meradle ponúkol platformu pre výmenu odborných poznatkov a otvoril nové možnosti spolupráce medzi vedeckými tímami a inštitúciami z rôznych oblastí lekárskej vedy.
Združená tkanivová banka UNLP Košice a LF UPJŠ je rozsahom svojich činností v oblasti tkanivového bankovníctva a prípravy buniek pre transplantačné účely na Slovensku jedinečná. Pokrýva potrebu tkanivových, bunkových transplantátov a ďalších unikátnych výkonov pre slovenské klinické pracoviská mnohých zameraní, zároveň realizuje výskumnú činnosť.
Činnosť Združenej tkanivovej banky sme predstavili 16.10.2024 aj v STVR vo vysielaní relácie Regina (reportáž si môžete pozrieť od 30:25 min.).