Ilustračná foto - personál

Minister Lengvarský s riaditeľmi nemocníc v Košiciach o covide a reforme

Minister V.Lengvarský na navšteve v UNLP Košice

J.Slávik: Reforma pomôže skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský sa prišiel pozrieť do košických nemocníc, ako zvládajú zhoršujúcu sa situáciu s ochorením COVID-19. Okrem Detskej fakultnej nemocnice navštívil košickú Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura. Košický kraj patrí spolu s Prešovským krajom k najviac postihnutým pandémiou. Následne sa stretli na pôde UNLP s ministrom zdravotníctva riaditelia UNLP Košice, DFN Košice a tiež Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s. a Východoslovenského onkologického ústavu, a.s..

„Prišiel som sa informovať o tom, ako košické zdravotnícke zariadenia zvládajú situácia a či opatrenia, ktoré sme nastavili z ministerstva zdravotníctva, fungujú. Bol som milo prekvapený, že napriek vysokému počtu covidových pacientov, ktorý je tu jeden z najvyšších na Slovensku, biela medicína beží naďalej v neobmedzenom režime. To znamená, že pacienti, ktorí aj naďalej potrebujú štandardnú zdravotnú starostlivosť, nie sú odsúvaní,“ vyjadril sa po stretnutí minister Lengvarský.

Generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA zároveň informoval o aktuálnej situácii: „Momentálne máme hospitalizovaných 138 covidových pacientov. Len za uplynulých sedem dní stúpol počet nových pacientov o 119. Deväť pacientov je v kritickom stave, potrebujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, ďalších 18 je vo vážnom stave a potrebujú vysokoprietokový kyslík.“

Vzhľadom na to, že momentálne je obsadenosť covidových lôžok v UNLP 93%, od zajtra dôjde k ďalšej reprofilizácii medicínskych pracovísk na Rastislavovej ulici. Napriek zhoršujúcej sa situácii a pribúdaniu kritických chorých pacientov v UNLP zatiaľ neobmedzujeme poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre neakútnych pacientov. „Niektoré plánované operácie, či iné výkony sa síce pre reprofilizáciu môžu odložiť, ale našou snahou je udržať operatívu aj pre neakútnych pacientov v čo najväčšom rozsahu,“ uzavrel J. Slávik.

Minister V. Lengvarský na návšteve v UNLP Košice

Optimalizácia nemocníc má v Košiciach podporu

V. Lengvarský zároveň debatoval s riaditeľmi košických nemocníc o optimalizácii siete nemocníc. „Partneri, s ktorými som dnes debatoval, reformu podporujú. Cieľom je dosiahnutie čo najvyššej možnej kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Dá sa to dosiahnuť iba centralizáciou, či už personálu, technológií, počtu výkonov. Cieľ, ktorý sme si v reforme stanovili, je správny, otázkou už je len to, ako rýchlo a akým spôsobom sa k tomu dostaneme,“ povedal minister a prisľúbil, že bude o reforme diskutovať ďalej, so všetkými partnermi. „Budeme sa snažiť nájsť optimálnu cestu, aby mal pacient garantovanú kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorá prináleží 21. storočiu.“

Generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice v mene všetkých ostatných vyjadril plnú podporu optimalizácii a reforme. „Reforma bude slúžiť ľuďom hlavne na skvalitnenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Skvalitniť potrebujeme nielen personálnu, ale aj materiálno-technickú oblasť. Tým pádom sa sústredia tie najväčšie personálne kapacity do najväčších, resp. koncových nemocníc, ktoré poskytujú tú najnáročnejšiu a najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.