Ilustračná foto - personál

Moderná technika uľahčuje pacientom stomatochirurgické zákroky

zmodernizovaná I. stomatochirurgická klinika

„Pohodlne sa usaďte, výšku a polohu kresla vám nastavíme. Po ľavej ruke máte umývadielko s vodou na prepláchnutie úst,“ takto maximálne sa snaží náš zdravotnícky personál spríjemniť pacientom, zvlášť detským, nie práve príjemný stomatochirurgický zákrok. „Neraz sa stáva, že zákrok trvá aj hodinu, nie je to jednoduché pre pacienta a donedávna to bolo oveľa náročnejšie aj pre nás,“ vravia sestry. Celý personál      I. stomatologickej kliniky na Tr. SNP sa teší novým  moderným technológiám, ktoré im uľahčujú prácu.

Ambulancie I. stomatologickej kliniky na poliklinike sa postupne modernizujú

Pacientov usadia do najmodernejších stomatochirurgických kresiel. „Pribudli nám na klinike 2  špičkové stomatochirurgické zubnolekárske súpravy. To znamená, že všetko je už plne prispôsobené na prácu s krvou a na prácu s chirurgickým pacientom. Zariadenie má spínač, ktorý sa ovláda nohou, vieme teda prepínať každú jednu funkciu, ktorá existuje na stroji. Sú tu násadce a elektromotory špeciálne pre chirurgické zákroky,“ opisuje primárka I. stomatologickej kliniky MUDr. Lívia Sladká, PhD., MPH. Denne poskytne na špičkovom stomatochirurgickom kresle zdravotnú starostlivosť 10 – 20 pacientom, vrátane najnáročnejších zákrokov.

primarka MUDr. Sladka na vynovenom pracovisku

Pohodlnejšie pre pacienta, vhodné aj pre lekára – ľaváka

Za dôležité tiež považuje, že nové kreslá sú výborne polohovateľné a prepojené  s umývadlom pre pacienta. To je navyše, rovnako ako stolík pre sestru, odnímateľné. „Dajú sa umiestniť do takej vzdialenosti od kresla, aby sestra, prípadne študent medicíny mohli bezprostredne stáť pri pacientovi.  Zaujímavosťou je, že s týmto kreslom môže pracovať aj lekár, ktorý má dominantnú ľavú ruku,“ dopĺňa MUDr. Sladká.

Pacienti prijímajú novinky veľmi pozitívne. „Máme chronického pacienta, o ktorého sa staráme už rok. Keď videl našu novinku, okamžite sa potešil, aj sme mu povedali, že je prvým pacientom v novom zubárskom kresle,“ uzatvára primárka Sladká.

Komfort aj pre sestry

Moderné kreslá majú väčší pracovný stolík a tak je viac miesta na uloženie potrebných inštrumentov. Veľkou výhodou je samostatné ovládanie pre sestru. „Môžeme ovládať  pustenie vody do pohára, vody na oplachovanie pľuvadla a polohu pacienta. Pokiaľ by mu prišlo nevoľno počas zákroku, vieme mu rýchlo upraviť polohu. Ovládací panel spolu s pľuvadlom vieme odsunúť a tak získame lepší prístup k pacientovi pri asistencii. Pred tým sme tieto možnosti nemali,“ netají spokojnosť sestra Mgr. Mária Štefková.

Obslužnosť pacienta môže robiť aj setra, pred tým sa to dalo len zo strany lekára. „Sestra si tak chráni aj svoje zdravie. Pri stomatochirurgickom zákroku neraz stojíme a držíme nástroje aj hodinu, teraz si to vieme prispôsobiť tak, aby to bolo komfortné pre pacienta, ale pohodlnejšie aj pre nás,“ dopĺňa ju vedúca sestra kliniky Mgr. Natália Bradáčová. „Veľmi oceňujeme, že aj dezinfekcia a údržba celého prístroja je oveľa jednoduchšia.“

Kreslá pre stomatochirurgiu stáli takmer 35-tisíc eur s DPH. V septembri by mal na klinike pribudnúť pre pacientov aj nový röntgen a tiež bude dokončený pohodlný bezbariérový prístup na detskú zubnú ambulanciu na 6. poschodí polikliniky na Tr. SNP.  Na klinike pribudne o chvíľu aj siedma ambulancia, ktorá bude slúžiť ako prijímacia pre pacientov, kde sa zrealizuje prvé vstupné vyšetrenie. Následne už pacientovi odporučia ošetrenie, ktoré je potrebné pre jeho zdravotný stav. Zdravotnú starostlivosť poskytujú na                         I. stomatologickej klinike na Tr. SNP  900 – 1000 pacientom mesačne.

kolektiv I. stomatologickej kliniky na zmodernizovanom pracovisku