Ilustračná foto - personál

Na vynikajúceho chirurga spomína rodina aj kolegovia

MUDr.LIschka1

MUDr. Zoltán Lischko sa narodil 19. septembra 1963 v Košiciach. Boj jediným synom rodičov Zoltána a Gabriely Lischkovcov. Už od šiestej triedy základne školy vedel, že sa chce stať chirurgom. Svoj sen si začal plniť. V roku 1982, po úspešnom absolvovaní prijímacích skúšok, sa stal študentom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Svoju kariéru začal na chirurgickom oddelení v Krompachoch, kde pracoval necelých 5 rokov. Jeho pracovné kroky potom viedli na chirurgické oddelenie do Leteckej vojenskej nemocnice (LVN) v Košiciach (dnešná Univerzitná nemocnica – Nemocnica svätého Michala, a.s. – Pracovisko Košice). Do tajov medicíny tu začal zasväcovať aj svoje dcérky dvojčatá Nikolku a Moniku. Po zrušení tamojšieho lôžkového oddelenia sa zamestnal na II. chirurgickej klinike UNLP na Rastislavovej ulici a zároveň založil chirurgickú ambulanciu na Poliklinike Východ na Furči.
Počas svojej kariéry vykonával operačné výkony, endoskopické vyšetrenie žalúdka a čriev, či iné. Mimoriadnu pozornosť si však zaslúži ERCP – endoskopická retrográdna cholangio-pankreatografia. Ide o endoskopicko-rádiodiagnostické vyšetrenie, ktoré sa používa na zobrazenie žlčových ciest a pankreatického vývodu. Spočíva v endoskopickom zavedení kanyly do žlčových ciest, ich naplnení röntgenovou kontrastnou látkou a nasledovnom rádiologickom vyšetrení. Zoltán Lischko bol prvým chirurgom na východnom a strednom Slovensku, ktorý toto náročné vyšetrenie začal vykonávať.
Hoci jeho nemal kto voviesť do tajov nových chirurgických vyšetrovacích metód, o to radšej už skúsený chirurg Lischko odovzdával svoje skúsenosti mladším kolegom, predovšetkým MUDr. Eduardovi Veselínymu či MUDr. Jánovi Hubaľovi. Na chirurgickej klinike UNLP odovzdával svoje cenné skúsenosti mladým kolegom, ktorí naňho s úctou spomínajú.

„Človek s veľkým srdcom, s úsmevom na tvári a vtipom na perách. Vždy pozitívne naladený s humorom pre neho typickým. Vynikajúci lekár, chirurg, endoskopista, priateľ a kolega. Na slovo vzatý odborník, svoju prácu vykonával zodpovedne a s plným pracovným nasadením, i na úkor svojho voľného času. Vždy nápomocný, nie len v pracovných, ale aj v súkromných záležitostiach. V našom tíme po ňom ostáva prázdne miesto, ktoré nikto nenahradí,“ hovorí MUDr. Ivana Kucková z II. chirurgickej kliniky a kolega MUDr. Lukáš Kasinec ju dopĺňa: „Zoltán bol výborný človek. Usmievavý, dobrosrdečný a dokonalý. Nikdy nepovedal nie, nedá sa, daj mi pokoj. Stále pomohol. Vždy chcel najviac spraviť pre kamaráta, pre pacienta, aj pre rodinu. Padli sme si do oka od začiatku a bol to jeden z mála kolegov, ktorý ma formoval v práci. Dobre sa mi s ním operovalo, asistovalo, rozprávalo. Nielen o práci, ale aj o živote, o rodine a chrlil nekonečne veľa vtipov. Je to človek, ktorý zanechal svoj rukopis na našej klinike, vďaka nemu je klinika aj známa. Veľmi chýba, jeho úsmev, prenikavý hlas.“

Nesmierne blízke mu boli aj zdravotné sestry z endoskopického pracoviska II. chirurgickej kliniky UNLP, keďže súrodencov nikdy nemal, boli ako jeho sestry. S láskou na svojho obľúbeného doktora spomínajú aj jeho pacienti. „Starostlivý a pozorný lekár“, „ľudský, empatický“, „vždy na rovinu povedal, ako sa veci majú a vedel pomôcť,“ to sú len niektoré z desiatok vyjadrení na jeho adresu, ktoré prichádzajú rodine, blízkym.

Dcéry, dvojičky, šikovné doktorky boli na svojho otca nesmierne pyšné. Najviac im je ľúto, že najmladšiu sestru Ulriku už nestihne vidieť na stužkovej, ani študovať na vysokej škole. Svojich kolegov, priateľov, pacientov, známych a milovanú rodinu Zoltán Lischko navždy opustil 1. decembra 2021.