Ilustračná foto - personál

UNLP navštívil minister Lengvarský

Košice, 29. apríla 2021

Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura Košice navštívil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Snažím sa prichádzať do regiónov, aby som sa oboznámil so situáciou v nemocniciach priamo na mieste. Nemocnica v Košiciach zvládla veľký nápor covidových pacientov s pomerne veľkou úspešnosťou liečby, za čo pánu riaditeľovi, jeho kolegom a všetkým zamestnancom veľmi pekne ďakujem,“ vyhlásil minister. Minister zároveň navštívil Vakcinačné centrum a „ocenil aj plnenie úloh nemocnice v súvislosti s vakcináciou.“

Generálny riaditeľ UNLP Košice Vladimír Grešš informoval ministra o tom, že sa nemocnica po takmer siedmich mesiacoch vracia do pôvodného režimu. „Za celé obdobie sme prijali vyše 3600 covidových pacientov. Chcem sa poďakovať všetkým zamestnancom za profesionálny prístup v zdravotnej starostlivosti o pacientov, za zvládnutie reprofilizácie a reorganizácie, ktoré sa diali v rýchlom tempe,“ uviedol. Zároveň ocenil profesionálny prístup zdravotníkov pri lôžkach s umelou pľúcnou ventiláciou, „zachránili a vrátili do života sedem pacientov z desiatich“.  V. Grešš pripomenul, že okrem covidových pacientov na Rastislavovej 43 sa necovidová nemocnica na Tr. SNP denne starala o vyše 500 pacientov, ktorí tu boli hospitalizovaní.

Plánované operácie v UNLP od júna

V UNLP je momentálne hospitalizovaných 67 pacientov s ochorením COVID-19. Obe pracoviská nemocnice – na Tr. SNP 1 aj na Rastislavovej 43 – budú od 1. mája opäť k dispozícii všetkým pacientom. Posledné mesiace boli rozdelené na necovidovú, bielu nemocnicu na Tr. SNP a nemocnica na Rastislavovej slúžila,ako červená,výlučne covidovým pacientom. „Väčšina reprofilizovaných pracovísk v areáli na Rastislavovej 43 prechádza od 1. májaz COVID prevádzky späť na bežnú. Zatiaľ budeme poskytovať prevažne neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“  uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno – preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Do bežného režimu sa už vrátili obe pôrodnice, viaceré ambulancie a niekoľko ďalších pracovísk. „Operačné výkony v plnom rozsahu plánujeme spustiť o mesiac, od 1. júna. Zatiaľ je stále pomerne vysoký počet COVID pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, preto sa Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny zatiaľ nemôže vrátiť do bežného režimu. Anestéziologicko-resuscitační zdravotníci patrili medzi najviac vyťažených zamestnancov  nemocnice za uplynulé mesiace, preto budeme operácie spúšťať postupne. V UNLP ostane 122 reprofilizovaných kyslíkových COVID lôžok, 22 s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu a 32 highflowoxygenových lôžok,“dodal Paulo.

Pohotovostná služba pre všetkých aj na Rastislavovej 43

Akútnych pacientov po úraze, nehode, či s bolesťami ošetria od soboty na oboch pracoviskách. „Od 1. mája fungujú všetky ambulancie ústavnej pohotovostnej služby na Rastislavovej ulici (okrem neurologickej ambulancie) v štandardnom režime,“ doplnil výkonný riaditeľ.

Očkovanie je prioritou

Výkonný riaditeľ pre vedu, výskum a vzdelávanie, Peter Kizek pripomenul, že UNLP bola jednou z prvých nemocníc, ktorá začala očkovať občanov už v decembri minulého roka. „Doposiaľ sme v našom vakcinačnom centre očkovali všetkými vakcínami, ktoré sú na Slovensku registrované. Podali sme 47-tisíc dávok, momentálne prioritne očkujeme vakcínou od dodávateľa Pfizer/BioNTech.“ P. Kizek zároveň dodal, že „vďaka hlbokomraziacemu boxu vakcínu nielen podávame, ale ju aj skladujeme pre ostatné vakcinačné centrá v okolí.“