Ilustračná foto - personál

Neonatológia získala štartovacie sety pre deti z Hniezda záchrany

Dar pre hniezdo záchrany

Neonatologické oddelenie UNLP na Rastislavovej ulici, ktoré sa stará o bábätká uložené do Hniezda záchrany, získalo štartovacie sety a hniezda do postieľky so zavinovačkou. Dar im venovalo OZ Šanca pre nechcených, ktoré prevádzkuje verejné inkubátory po celom Slovensku.

Novorodenci bez prvotnej výbavy

Väčšina detí je do verejného inkubátora umiestnených bez akejkoľvek výbavy. Iba občas sa stáva, že zdravotnícky personál nájde pri dieťatku aj plienočku na výmenu.

Dar pre hniezdo záchrany

„Štartovací set s cumlíkmi, fľaštičkou, podbradníkom a náhradným oblečením je naozaj užitočný a vítame to. Rovnako hniezdo a zavinovačka sú veľmi praktické a háčkovaný medvedík bude veľmi peknou spomienkou. Ale ten skutočný štart do života sa pre dieťatko u nás začne až vtedy, ak zistíme, že je zdravé a prospieva,“ hovorí primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej MUDr. Iveta Kostelníková.

Za 16 rokov sme zachránili 18 nechcených detí

OZ Šanca pre nechcených prevádzkuje verejné inkubátory na záchranu novorodencov v 19 slovenských mestách – v každom krajskom meste a vo viacerých väčších mestách. Hniezdo záchrany v UNLP je umiestnené v budove chirurgického monobloku (XIX. pavilón) na Rastislavovej 43 z vonkajšej strany. „Je k nemu ľahký prístup z ulice, aby sme sa k dieťatku dostali hneď po rozozvučaní sa alarmu na našom oddelení, ktorý signalizuje, že do inkubátora bolo uložené dieťa. Naposledy sme našli dieťatko v hniezde v októbri 2020,“ dodala primárka Kostelníková.

Personál Neonatologického oddelenia sa od roku 2005, kedy bolo Hniezdo záchrany v UNLP sprevádzkované postaral o 18 detí, z nich 12 chlapcov a 6 dievčat.

primárka, neonatológia

Na fotke: Primárka Neonatologického oddelenia na Rastislavovej MUDr. Iveta Kostelníková (vľavo)
s vedúcou sestrou PhDr. Radmilou Sedlákovou