Ilustračná foto - personál

V UNLP sme zachránili spolu už 19 detí z Hniezda záchrany, posledné bolo doň uložené len pred pár dňami

Hniezdo záchrany, ilustračná fotka, vrchná sestra, bábätko

Hneď po vložení bábätka do Hniezda záchrany sa na Neonatologickom oddelení na Rastislavovej rozozvučal alarm. Sestry okamžite overili cez kamerový systém, kde vidieť len samotný inkubátor, či je dieťa v hniezde. „Vo verejnom inkubátore ležal chlapček, ktorý bol na svete sotva pár hodín s čiapočkou na hlave zabalený do zavinovačky,“ opisuje primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej MUDr. Iveta Kostelníková: „Našli sme ho vo výbornom zdravotnom stave.“

Nájdeným novorodencom poskytujeme plnohodnotnú lekársku pomoc

Novorodenci sa rýchlo podchladia, preto je verejný inkubátor vyhrievaný. Dieťatko okamžite dostáva plnohodnotnú lekársku pomoc. „Neonatológ dieťa vyšetrí, urobí základné klinické vyšetrenia, odhadne jeho vek, podľa vonkajších znakov: hmotnosti a dĺžky, prítomnosti zvyšku zaschnutého pupočníka, občas pri dieťati nájdeme aj lístoček s menom a dátumom narodenia, niekedy má na ruke ešte aj náramok z pôrodnice. V tomto poslednom prípade, matka pravdepodobne porodila doma,“ hovorí primárka Kostelníková.

Primárka Kostelníková pri hniezde záchrany

Zdravotníci všetko presne zdokumentujú, dokonca aj to, čo malo dieťa v Hniezde oblečené, či bolo čisté alebo zanedbané. „Okrem základných laboratórnych vyšetrení, ako aj vyšetrenia krvnej skupiny realizujeme aj toxikologické vyšetrenie, pre prípad drogovej závislosti matky, výtery i sérológiu vo vzťahu k možným infekciám,“ dopĺňa I. Kostelníková. Následná starostlivosť o zachránené dieťa sa nelíši od starostlivosti o ostatných novorodencov.

O nájdení dieťaťa vo verejnom inkubátore je vždy informované nielen riaditeľstvo nemocnice a OZ Šanca pre nechcených, ale aj sociálny pracovník nemocnice. Ten udalosť oznámi ÚPSVaR a začína sa proces umiestnenia dieťaťa do profesionálnej rodiny. Na Neonatologickom oddelení ostáva dieťa do rozhodnutia súdu 2 až 4 týždne.

Vzdať sa dieťaťa určite nie je jednoduché, no zložité je aj získať ho späť

Ak si rodičia rozmyslia tento čin a žiadajú dieťa späť, nemocnica im ho vydať nemôže. Pri osvojení dieťaťa sa postupuje podľa Zákona o rodine, preto nemocnica rodičov odkáže na ÚPSVaR. V princípe však domnelá matka musí počkať na výsledky testov o preukázaní biologického materstva a následne čakať na rozhodnutie súdu, čo môže trvať aj rok.

V Hniezde záchrany v UNLP sa doposiaľ našlo 19 detí, z nich 13 chlapcov a 6 dievčat. V dvoch prípadoch sa stalo, že domnelí rodičia žiadali nemocnicu o vrátenie dieťaťa, ktoré umiestnili do verejného inkubátora, späť domov.

Hniezdo záchrany, verejný inkubátor

Hniezdo záchrany, ktoré prevádzkuje UNLP Košice, je jedným z 20-tich na Slovensku. Nachádza sa v areáli na Rastislavovej 43, na prízemí chirurgického monobloku na prístupnom mieste. V roku 2005 ho vybudovalo OZ Šanca pre nechcených a zabezpečuje najzákladnejšie právo dieťaťa – právo na život. Matka doň môže uložiť novorodenca anonymne a beztrestne bez toho, aby niekto pátral po jeho a jej pôvode.