Ilustračná foto - personál

Neonatológovia z celého sveta diskutovali na konferencii v Košiciach spolu so sestrami

XI. košická neonatologická konferencia a XX. celoslovenská konferencia sestier pracujúcich v neonatológii sa tento rok po prvýkrát konali naraz na jednom mieste. Spojiť lekárov a sestry bolo pre organizátorov kľúčové. Podľa nich sa neonatológia môže výrazne posúvať dopredu ak budú lekári a sestry vo všetkom spolupracovať koordinovane.

Prezidentmi lekárskej konferencie sú MUDr. Peter Krcho, PhD., primár Neonatologického oddelenia UNLP Košice (na fotografii vpravo) a profesor Steven M. Donn z Michiganskej univerzity (na fotografii vľavo). Nápad organizovať spoločnú konferenciu v metropole východu vznikol už pred rokmi: „Táto v poradí už 11. konferencia je trvalým procesom, na ktorom pracujeme od roku 2005, kedy sme začali intenzívne komunikovať so zahraničím. Všetky kľúčové informácie z predošlých konferencii sme spracovali a zaviedli do praxe. Výsledkom sú pacienti, ktorých vieme lepšie liečiť,“ opisuje začiatky spolupráce MUDr. Krcho.

Neonatologickú starostlivosť vyžadujú 500-gramoví aj 4-kiloví novorodenci

Počas dvoch dní si odborníci vypočuli najnovšie poznatky vo svojom odbore a vymenili si množstvo skúseností z praxe. Okrem slovenských odborníkov prišli prednášajúci zo Spojených štátov, Veľkej Británie, Kataru, Talianska, Francúzska, Maďarska a Česka. „Zvláštnosťou neonatológie je to, že my sa musíme postarať o 500 gramové, 1500 gramové aj 4-kilové detičky a v tom sú obrovské rozdiely. Každý pacient je iný a preto nie je možné liečiť ten istý problém rovnako. Ďalšou zvláštnosťou je aj to, že pri pacientovi musíme riešiť všetky zdravotné problémy, či sa týkajú mozgu, pľúc, srdca, metabolizmu a ďalších orgánov. Všetko musíme zosúladiť tak, aby sme znížili možné trvalé následky, riziká či dokonca smrť,“ dopĺňa primár Krcho.

Profesor Steven M. Donn z Michiganskej univerzity zhodnotil tento ročník veľmi pozitívne: „Pred takmer 20 rokmi sme založili túto konferenciu s cieľom zlepšiť poskytovanú starostlivosť o novorodencov. Postupne plynutím rokov konferencia naberala na rozsahu a kvalite. Je skvelé vidieť, že stále napredujeme a zapájajú sa aj ďalšie krajiny. Taktiež kvalita prezentácií je stále vyššia, publikum sa viac zapája a diskusie sú o to obohacujúcejšie. Teší ma, že to, čo už roky budujeme, má zmysel a je ocenené odborníkmi z viacerých krajín.“ Sám profesor Donn mal na konferencii tri prednášky. Týkali sa ventilácie pri bronchopulmonálnej dysplázii a polemiky ohľadom hypotermickej neuroprotekcie.

Nemôžeme strácať čas, lebo môžeme stratiť pacienta

Tento rok sa témy prelínali s témami na medzinárodnej neonatologickej konferencii Spin 2024, ktorá sa konala koncom mája. „Venovali sme sa napríklad prvým minútam života a tomu, čo sa počas nich deje s pľúcami. Taktiež sme otvorili problematiku relatívne väčších predčasne narodených detí okolo 1500 gramov až 2500 gramov, ktoré majú vážne zdravotné komplikácie a potrebujú špeciálnu včasnú intervenciu. Zdá sa nám, že niekedy príliš dlho otáľame a nechceme zvoliť  liečbu, ktorá je náročná a častokrát aj drahá, pretože si myslíme, že pacient to zvládne a strácame čas. To je však chyba,“ uzatvára prezident konferencie Krcho.

Vyše 40 odborných prednášok si vypočulo takmer 250 lekárov a sestier pracujúcich v neonatológii. Prácu sestier na neonatologických pracoviskách ocenila aj námestníčka Úseku ošetrovateľstva UNLP Košice PhDr. Alena Kellnerová, MPH, ktorá na konferencii uviedla: „Mimoriadne si vážim, že sa neustále vzdelávate, a tým dokážete plnohodnotne reagovať na špecifické potreby novorodencov s ohľadom na ich bezpečnosť a pocity istoty. Tak zvyšujete ich šancu na plnohodnotný život. Milé sestry, ste tie, ktoré stoja pri tom najkrajšom a najdôležitejšom okamihu v živote dieťatka, mamičky i otecka. Vytvárate nezabudnuteľný okamih. Ste tie, ktoré počujú prvý plač, tlkot srdiečka, no zároveň tie, ktoré často stoja pri kritickom novorodencovi. Obdivujem vašu prácu a mám pred vami veľký rešpekt.“