Hospitalizácia rodičiek s ochorením COVID-19 v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice už nie je žiadnou výnimkou. Niektoré museli podstúpiť infektologickú liečbu vysokoprietokovým kyslíkom. Máme dokonca prípady tehotných žien na umelej pľúcnej ventilácii. Riešením je vakcinácia, ktorá je bezpečná pred aj počas tehotenstva. „Keďže verím odborníkom, bola to jednoznačná voľba. Druhú očkovaciu dávku som podstúpila vo 8. mesiaci tehotenstva. Ja aj moja dcérka sme v bezpečí. Myslite na svoje deti,“ odkazuje prvorodička Tatiana.
V tehotenstve hrozí vážny priebeh COVID-19
Tehotná žena má vyššiu pravdepodobnosť závažnejšieho priebehu infekcie ako netehotná. Mnohé totiž zápasia s tehotenskou obezitou, cukrovkou, či vysokým krvným tlakom – sú to všetko rizikové faktory závažnejšieho priebehu COVID-19.„Pokiaľ má žena syndróm dychovej tiesne, je potrebné ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom, pacientku hospitalizovať podľa závažnosti stavu a pristúpiť ku kyslíkovej terapii,“ hovorí prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky doc. MUDr. Peter Urdzík, PhD., MPH.
Jeho slová znásobuje kolega MUDr. Ján Michlík, primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorý v aktuálnej tretej vlne pandémie musel rozhodnúť o napojení dvoch budúcich mamičiek na pľúcnu ventiláciu. „Jednu sme úspešne vyliečili, zotavuje sa doma. Stav druhej mamičky si stále vyžaduje umelú podporu dýchania. Po prijatí na naše oddelenie bolo tehotenstvo ukončené cisárskym rezom. U oboch týchto pacientok došlo k rozvoju ťažkého covidu v súvislosti s vyšším stupňom tehotenstva. Je smutné, že počúvame, že im očkovanie často neodporučil gynekológ,“ hovorí primár Michlík.
Očkovanie tehotných je bezpečné, neodporúča sa v prvom trimestri
Prvé tri mesiace tehotenstva sú najrizikovejšie, vtedy sa neodporúča ani vakcinácia proti koronavírusu, zvyšok tehotenstva je však pre očkovanie bezpečný. V prvom trimestri je možné očkovať len rizikovú pacientku s pridruženou diagnózou po konzultácii s odborníkom. Za dva roky boja s pandémiou už existujú dôveryhodné dáta, ktoré poukazujú na zníženie závažného priebehu infekcie, a v tom je benefit očkovania. „Vakcináciu proti COVID-19 v gravidite jednoznačne odporúčame a to aj pre dojčiace ženy, ako aj tie, ktoré plánujú otehotnieť, pretože do tehotenstva vstúpia už s určitým imunitným statusom,“ vysvetľuje prednosta Urdzík. Budúcim mamičkám, ktoré sa covidovej infekcii nevyhli, radí: „Ak sa ochorenie prejaví len nádchou, odporúča sa domáca liečba a po 10 dňoch tehotná žena kontaktuje svojho gynekológa. V prípade závažnejšieho priebehu je nevyhnutné vyšetrenie na ambulancii, kde odborníci rozhodnú o prípadnom prijatí do nemocnice.“
Protilátky kolujú aj v tele novorodencov
Od začiatku pandémie naši pôrodníci pomohli na svet 73 novorodencom, ktorých mamičky mali pozitívny test na koronavírus. Aj mamička, ktorá sa nakazila ochorením COVID-19 krátko pred pôrodom, môže dojčiť. „Materským mliekom sa koronavírus neprenáša. Mamička ale musí dodržiavať prísnejšiu hygienu, často si umývať ruky, dodržať od dieťatka odstup a nosiť rúško. Ak má mamka infekčné príznaky: teploty a kašeľ, do času, kým príznaky nepominú, sa žiaľ, na krátky čas od dieťatka oddelí, ale presne stanovením cyklu replikácie vírusov už dnes vieme, kedy môže mamička opäť bezpečne dojčiť. Všetko je oveľa jednoduchšie, ak by bola mamka zaočkovaná,“ hovorí MUDr. Peter Krcho, PhD., primár Neonatologického oddelenia.
Obranný mechanizmus sa očkovaním budúcej mamičky pre jej dieťatko strojnásobí
„Očkovaná mamička chráni svoje dieťa protilátkami priamo cez placentu – krvnou cestou, protilátkami, ktoré sa dostávajú do materského mlieka, ako aj špecifickými látkami, ktoré sa v ňom nachádzajú – laktoferín, probiotiká, synbiotiká, prebiotiká a bránia množeniu všetkých, nie len covidových vírusov na slizniciach bábätka,“ dodáva neonatológ Krcho.