Ilustračná foto - personál

PINK OKTÓBER s Ligou proti rakovine

PINK OKTÓBER v UNLP s Ligou proti rakovine

Aj Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice sa zapojila do októbrovej kampane PINK OKTÓBER, ktorá je zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti, predovšetkým žien, aby účinne predchádzali vážnym zdravotným problémom. Kampaň organizovala Liga proti rakovine (LPR).

Dobrovoľníci z Ligy proti rakovine v Košiciach prišli do UNLP edukovať pacientov a návštevníkov nemocnice. Verejnosť sa mohla stretnúť z dobrovoľníkmi v oboch našich areáloch, na Rastislavovej ulici pred monoblokom a tiež pred poliklinikou a pred vstupom do lôžkovej časti na Tr. SNP.

Podľa odborníka z Gynekologického oddelenia UNLP Košice MUDr. Vladimíra Krausa „je práve rakovina prsníka najčastejším zhubným nádorovým ochorením žien na Slovensku. Odporúčam vyšetrenie aj mladším ženám, už od 20 rokov a aj u tých, v rodine ktorých niekto už mal rakovinu prsníka. Ideálne je tejto prevencii venovať pár minút najlepšie krátko po skončení menštruácie.“

Ženy po štyridsiatke majú nárok už aj na mamografické vyšetrenie. „V dnešnej dobe sa využíva rýchla digitálna mamografia, ktorá poskytne výsledok už v priebehu dvoch dní.“ Podľa odborníka niektoré ženy toto vyšetrenie zanedbávajú, no práve mladšie ročníky sú dosť uvedomelé. Zabránia tak tomu, aby prišli neskoro, kedy už rakovina prepukne do vyššieho štádia.