Ilustračná foto - personál

Počet covidových pacientov sa uplynulý týždeň nezvyšoval

covid iliustracne foto

Počet covidových pacientov sa v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice za uplynulý týždeň nezvyšoval. Denne prijímame na hospitalizáciu do 30 covidových pacientov, pokiaľ to umožňuje zdravotný stav pacientov, maximum ich púšťame do domácej liečby.

Od začiatku septembra do konca novembra sme mali v nemocnici hospitalizovaných viac než 1300 covidových pacientov,“ hovorí generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA. V rovnakom období zomrelo na ochorenie COVID-19 v UNLP 223 pacientov. „Úspešnosť liečby covidových pacientov je v našej nemocnici vyše 82%,“ dodáva Ján Slávik.

Kým v septembri sme zaznamenali 39 úmrtí, v októbri to bolo 48 a za november už 136 úmrtí, pričom počet pacientov sa strojnásobil. „Medzi obeťami COVID-19 je aj 33 pacientov, ktorí boli očkovaní. Drvivá väčšina týchto pacientov mala nad 70 rokov a viac, a ich zdravotný stav bol spojený s inými závažnými ochoreniami,“ konštatuje riaditeľ. „V prípade pacientov, ktorí neboli očkovaní, žiaľ zaznamenávame úmrtia aj u vekovo oveľa mladších skupín, v rozmedzí od 30-40 rokov, či od 40-50rokov,“ uzatvára generálny riaditeľ.

Momentálne máme už 308 covidových lôžok v nemocnici na Rastislavovej ulici, obsadené sú na 84%. „Počet kriticky chorých pacientov je stále vysoký, na umelej pľúcnej ventilácii máme 14 pacientov, vyše 30 potrebuje vysokoprietokový kyslík prostredníctvom kyslíkových prístrojov. Hoci nám posledných sedem dní nestúpajú počty pacientov, stále ich máme na lôžkach od 250 do 270 denne. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je naďalej mimoriadne náročné,“ dodáva výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD.