Frekvencia úrazov na kolobežkách má z roka na rok stúpajúcu tendenciu. Potvrdzujú to aj uplynulé týždne v Košiciach, kde verejnosť určite zaznamenala niekoľko vážnych dopravných nehôd. Pohľad na elektrokolobežku pod autom vyzerá vždy veľmi nepríjemne. Vodič takejto kolobežky neraz končí na urgentnom príjme v Univerzitnej nemocnici L. Pastuera Košice. Aké skúsenosti majú s úrazmi na kolobežkách naši traumatológovia?
„Popularita kolobežiek rastie a používajú ich nielen čoraz menšie deti, ale aj skôr narodené ročníky. S nárastom používateľov súbežne rastie aj počet kolobežkových úrazov a aj preto je nárast týchto úrazov citeľný,“ hovorí MUDr. Michal Karásek, MBA z Kliniky úrazovej chirurgie UNLP Košice na Rastislavovej ulici.
Bez prilby ani na sekundu na kolobežke
Základné spektrum úrazov sa podľa neho za uplynulé roky podstatnejšie nemení. „V popredí sú poranenia hlavy, tvárových kostí a horných končatín, hojné zastúpenie majú tiež poranenia hrudníka a brucha, ale nezriedka sú to aj poranenia dolných končatín. Na ambulancii sme už mali aj vážne poranenia chrbtice po páde na kolobežke. Tie jednoduchšie úrazy sú povrchové odery, pri tých vážnejších sú to rôzne zlomeniny, často s posunom úlomkov,“ a tie si podľa skúseného traumatológa vyžadujú aj operačné riešenie.
Základom ochrany na kolobežke by mala byť predovšetkým obozretnosť, ohľaduplnosť a používanie aspoň základných ochranných prostriedkov. „Osobe na kolobežke by rozhodne nemala chýbať prilba na hlave. Určite dôležitým prvkom ochrany musia byť reflexné prvky a osvetlenie kolobežky – stále platí, že je dobré vidieť, ale aj byť videný.“ Najčastejšie dôvody pádu, s ktorými sa stretávajú naši lekári na urgentoch, sa tiež podstatnejšie nemenia. „Vysoká rýchlosť, alkohol a bezohľadnosť sú základné príčiny pádov. Určite je ale veľkým nešvárom a dôvodom pádu, zdieľaná jazda dvoch a dokonca aj viacerých osôb pri jazde na kolobežke,“ uzatvára M. Karásek.