Ilustračná foto - personál

Predčasne narodené deti majú vďaka benefičnému háčkovaniu hlávky v teple a chápadlá chobotničiek im pripomínajú pupočnú šnúru

Predčasne narodené deti majú vďaka benefičnému háčkovaniu hlávky v teple a chápadlá chobotničiek im pripomínajú pupočnú šnúru

Výrazne lepšia epidemická situácia s COVID-19 opäť umožnila Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice prijímať dary aj pre najzraniteľnejších pacientov – predčasne narodené deti. Obe naše neonatologické pracoviská v týchto dňoch prijali spolu 370 háčkovaných čiapočiek a 200 chobotničiek, vytvorených s láskou od okolo stovky dobrovoľníkov. V UNLP sa ročne narodí približne 3000 detí a asi 300 z nich má hmotnosť nižšiu ako 2500 g, resp. sa narodia pred 36. týždňom gravidity a považujú sa za predčasne narodené.

Pôvodný projekt vznikol v Dánsku, rýchlo sa rozšíril v Európe aj v USA

Dánske štúdie uvádzajú, že u predčasne narodených detí mali chobotničky priaznivý vplyv na srdcovú frekvenciu a deti boli pokojnejšie. Štruktúra háčkovaného chápadla im totiž pripomína pupočnú šnúru. „Dieťatko to rozptyľuje, aby neťahalo za hadičky v inkubátore a hralo sa s chápadlami, čo neho vyvoláva dojem, že sú stále v mamičkinom brušku, čiže háčkované hračky majú blahodarný vplyv aj na psychickú pohodu,“ vysvetľuje lektorka tvorivých workshopov, Silvia Lukačínová, autorka nápadu a inštruktorka háčkovania.

FOTO primárka Kostelníková s Lukačínovou

Z inkubátora čo najskôr k mame

Mnohé z predčasne narodených detí prichádzajú na svet s vrodenými chybami. „Tieto deti si vyžadujú špeciálnu zdravotnú starostlivosť, niektoré podstupujú život zachraňujúce úkony a často ležia v spleti hadičiek, za ktoré poťahujú. Chobotničky s chápadlami sú skvelý nápad, pomôžu deťom preklenúť obdobie, kedy sa mamička dostane k bábätku, “ hovorí MUDr. Peter Krcho, PhD., primár Neonatologického oddelenia UNLP na Triede SNP. „Predčasne narodené dieťa, vďaka citlivým a presným diagnostickým prístrojom a ultrazvuku, rýchlo diagnostikujeme a snažíme sa ho do 24 hodín stabilizovať, aby bolo čo najskôr ošetrované spolu s mamou, a to je náš cieľ.“

„Bábätká majú silné úchopové reflexy a veľmi dobre vyvinutý hmat, čiže uchopovanie chápadiel chobotničiek môžu veľmi intenzívne vnímať, čo určite pozitívne ovplyvní ich celkovú pohodu a v nadväznosti na to zlepší aj ich zdravotný stav. Tieto veselé a užitočné hračky a čiapočky si napokon mamičky s deťmi z inkubátora s radosťou odnesú domov ako spomienku,“ uviedla primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej, MUDr. Iveta Kostelníková.

Preberanie_ hačkovaných chobotničiek MUDr. Krchom

Dary pre deti si vyžadujú prísnu sterilizáciu

V nemocnici, obzvlášť u predčasne narodených detí, treba pracovať s prísne sterilnými predmetmi. „Háčkované hračky a čiapočky sú vyrobené z priadze so 100% obsahom bavlny, preto ich pred umiestnením k bábätku môžeme sterilizovať horúcim vzduchom a mamičky potom prať pri 60 ºC. Navyše, bavlna sa nežmolkuje,“ dodáva Mgr. Jana Senčáková, staničná sestra z Neonatologického oddelenia na Triede SNP.

Do benefičného háčkovania organizovaného K 13 – Košickými kultúrnymi centrami a Výmenníkmi sa pravidelne zapájajú dobrovoľníci z celého Slovenska preto sa benefičné háčkovanie nikdy nekončí.

Kontakt: hackovane.grafity@gmail.com