Ilustračná foto - personál

Prežime pohodové a radostné sviatky v zdraví

vianocne stol_ ilustracne foto

Voňavá kapustnica s údeným, lahodný zemiakový šalát, koláčiky od výmyslu sveta – kto by týmto dobrotám v čase vianočnom vedel odolať? Konečne sa po celoročnom zhone utíšime, užívame si pohodu v kruhu najbližších a k tomu dobré jedlo bezpochyby patrí. A nielen dobré, ale aj bohatý výber a množstvo, na sviatočnom stole predsa nemôže nič chýbať. K tomu vyberané nápoje vrátane alkoholu, veď sú sviatky. Ale čo na to náš organizmus?
Mnohí stravovacím návykom nezvyknú venovať náležitú pozornosť a počas roka je to stereotyp; len náhlivo niečo malé na raňajky – ak vôbec, potom narýchlo obed a konečne večer dobehnúť zameškané a poriadne sa najesť. Úplne naopak, než by to malo byť. Je pravdou, že sme dosť konzervatívny národ, nie je jednoduché zmeniť dlhoročne zaužívané návyky v stravovaní alebo presadiť nové veci, ale povedomie sa pomaličky mení a čím ďalej tým viac pristupujeme k zmenám aj v našich stravovacích návykoch.

vianocne jedlo_ ilustracne foto 1

Dôležitosť vyváženosti v strave

Vyváženosť v strave je veľmi individuálna záležitosť, každý organizmus je iný, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že príjem potravy by mal byť pestrý; má obsahovať komplexné sacharidy, dostatok bielkovín (dnešný trend je zvyšovanie denného príjmu bielkovín až na 1,4 gramu na kilogram hmotnosti), je potrebné znížiť množstvo saturovaných tukov (tučné mäsá, masť) a zvýšiť príjem takzvaných dobrých tukov (olivový olej, ryby, orechy), zabezpečiť dostatočný príjem vlákniny, obsiahnutej v zelenine či celozrnnom pečive, nuž a v neposlednom rade nezabúdať na dostatok tekutín.

Čas vianočný, čas hojnosti

Vyhnúť sa vianočnému prejedaniu sa je nesmierne náročné. Vianočný stôl je taký pestrý, že je nemožné mu odolať, ale dá sa z tohto nerovného súboja vyjsť aspoň tak, aby sme sa vyhli zdravotným komplikáciám.
„Pozor by si mali dávať hlavne tí, ktorí majú problém so zažívaním, diabetici, ľudia s ochorením pankreasu, žlčníka –kto aspoň raz zažil žlčníkový záchvat, dá si 100% pozor na to, čo skonzumuje. Kto ho ešte nezažil, mal by mať na pamäti, že táto bolesť sa prirovnáva k pôrodnej bolesti. Celé vianočné sviatky sú o jedlách, ktoré majú nie práve priaznivý účinok pre organizmus. Kombinácia mastných tukových pokrmov a sladkých koláčikov je pre nás poriadna záťaž, preto odporúčame všetko s mierou – nenakladajme si plný tanier, medzi jednotlivými chodmi si urobme aspoň malú prestávku. Nemiešajme slané so sladkým, čo zvyknú niektorí ešte zapiť sladenými nápojmi. Nuž a pozor aj na alkohol, pred tvrdým alkoholom uprednostnite radšej pivo alebo víno,“ hovorí Bc. Gabriela Koščová, vedúca nutričná terapeutka Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

vianocne kolace_ ilustracne foto

Skúsme zdravšie verzie jedál

Napriek zaužívaným tradíciám sa už aj na našich štedrovečerných stoloch objavujú zdravšie verzie jedál. Ak do kapustnice nepridáme veľké množstvo údenín a klobás, môže byť menej kalorická. Majonézu v zemiakovom šaláte možno nahradiť bielym jogurtom alebo pripraviť zemiakový šalát len so zálievkou. Vianočný kapor patrí k mäsu, ktoré radíme k tým zdravším a keď vyprážanie zameníme za dusenie, určite pôjde o ľahšie jedlo. V ponuke je dnes veľké množstvo aj iných rýb, obľube sa u nás v posledných rokoch teší losos, pripravený na masle a bylinkách je dobrou alternatívou. Pri príprave a pečení koláčov možno nahradiť bielu múku za celozrnnú alebo špaldovú, sladenie cukrom nahradiť medom alebo inými dnes už dostupnými sladidlami, nuž a nie je márne vyskúšať vymeniť tradičné tukové koláčiky za ľahšie cheesecaky.

Ak to preženieme, nemusí to vždy zostať bez následkov

Tak často opakované „všetko s mierou“ by sa malo stať ústredným motívom nášho vianočného hodovania, ale nájsť túto mieru je sizyfovská práca, úspešne sa nám skrýva…
„Pri naberaní si druhého taniera so šalátom by nám mala zasvietiť kontrolka: pozor, pozor, môj žlčník i pankreas zaplačú, neskutočne sa namáhajú. Prejedenie sa nám v lepšom prípade spôsobí únavu a prespíme polnočnú omšu, ale v horšom prípade sa na ňu ani nedostaneme. Dostať sa na chirurgickú ambulanciu nie je až taká utópia, ale byť tak skoro vyšetrený, aby sme sa čím skôr zbavili bolesti, to už také rýchle nebude,“ hovorí G. Koščová.
Ak ide iba o preplnený žalúdok alebo podráždený žlčník, prvou pomocou môžu byť domáce lieky – na trávenie mätový čaj, čaj z ľubovníka či zemežlče, lyžička sódy bikarbóny, voľnopredajné enzýmy na trávenie, prípadne lieky od bolesti. „Najčastejšími problémami bývajú práve žlčníkové koliky, ozývajú sa žalúdočné vredy a ak trpí pankreas, môže dôjsť ku akútnej pankreatitíde a niekedy až s fatálnymi následkami. Preto, ak bolesti pretrvávajú a naberajú na intenzite, je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc,“ konštatuje.

Striedmosťou a pohybom nič nepokazíme, práve naopak

Vianoce sú raz do roka , nie je hriechom dopriať si, zo všetkého ochutnať. Ale naozaj ochutnať a tak, aby sme si zbytočne nespôsobili zdravotné ťažkosti. A keďže platí zákon zachovania energie, ideálnou kompenzáciou vyššieho príjmu kalórií je ich zvýšený výdaj. Ani počas voľných dní by sme nemali zabúdať na pohyb, ten je skutočne nenahraditeľný; hodinová prechádzka nám zlepší náladu a organizmus sa nám celkom určite poďakuje. Takže okrem dobrého jedla, malého leňošenia, dostatku kvalitného spánku si doprajte aj aktivity na čerstvom vzduchu, aby ste sviatky prežili pokojne a v zdraví.