Zelený zákal, v medicínskej terminológii glaukóm je druhou najčastejšou príčinou slepoty. Včasná liečba znižuje riziko tohto ochorenia a zachováva kvalitu života pacienta. Odhaliť túto často skrytú diagnózu sa úspešne darí aj vďaka každoročnému preventívnemu vyšetreniu vnútroočného tlaku počas Svetového týždňa glaukómu, do ktorého sa aktívne zapája aj Univerzitná nemocnica L. Pasteura. V dňoch 14.-16. marca dopoludnia, budú bezplatné kontrolné vyšetrenia na možný výskyt zeleného zákalu, realizovať aj naši odborníci.
Pozývame Vás na bezplatné preventívne meranie vnútroočného tlaku pre verejnosť:
Očné oddelenie, IV. pavilón, 1. posch. – Ambulancia pre glaukóm, Rastislavova 43
KEDY: 14. a 16. marec 2023, od 9:00 – do 14:00 hod.
Očná klinika, Poliklinika, 6. posch. – Očná ambulancia, Trieda SNP 1
KEDY: 15. marec 2023, od 10:00 – do 14:00 hod.
Glaukóm – objavuje sa už aj u detí
Glaukóm patrí medzi ochorenia oka spojené s poškodením zrakového nervu. Vyskytuje sa u zhruba 2% dospelej populácie nad 40 rokov a objavuje sa objavuje sa už aj v ranom veku u detí i novorodencov– dôležitú úlohu tu zohráva genetika.
Ochorenie väčšinou postupuje pomaly bez výraznejších príznakov. Spája sa so zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý pacient nemusí vôbec pociťovať. Preto je pre včasné odhalenie veľmi dôležité vnútroočný tlak preventívne zmerať. „Pacienti, ktorých toto ochorenie postihne, však môžu pociťovať aj nenápadné príznaky ako mierne bolesti hlavy, pobolievanie očí, bolesť „za očami,“ únavu očí. Vyskytuje sa aj akútna forma glaukómu, kedy pacient vyhľadá lekára s bolesťami hlavy, očí, začervenaním očí, či poklesom videnia,“ hovorí primárka Očného oddelenia MUDr. Barbora Horváthová.
Ak spozorujete príznaky, odporúčame kompletné vyšetrenie očí
Riziko vzniku glaukómu je napríklad u ľudí nad 40 rokov, pri krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti nad 4 dioptrie, ochorení ciev, nízkom krvnom tlaku, migrénach, poraneniach oka, či častých zápaloch očí alebo fajčení.
Pri bežnom vyšetrení môže očný lekár zistiť určité príznaky, ktoré môžu viesť k podozreniu na toto ochorenie. Na určenie diagnózy glaukómu je však potrebné kompletné očné vyšetrenie. „U pacientov s podozrením na glaukóm, je okrem zmerania vnútroočného tlaku potrebné vyšetriť aj zrakový nerv, zorné pole pomocou perimetrického vyšetrenia a ďalšie špecializované vyšetrenia,“ dopĺňa primárka Horváthová.
Glaukóm je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť úplne. Včasnou liečbou je ale možné spomaliť progresiu ochorenia a predísť následkom, ktoré pacientovi zhoršia zrakové funkcie, a tým aj kvalitu života.