PRIPÁJAME SA K PODPORE DOJČENIA 🤱
Prvý augustový týždeň patrí už celé desaťročia podpore dojčenia a zvyšovaniu povedomia o jeho dôležitosti. V našej nemocnici sa snažíme každej mamičke s dojčením v začiatkoch nielen poradiť, ale najmä pomôcť.
Naše neonatologické sestry získali v máji tohto roka najnovšie poznatky a prístupy k dojčeniu a jeho podpore u mamičiek. Celé neonatologické oddelenie na pracovisku Rastislavova prešlo školením, ktoré zabezpečili odborníčky z Inštitútu pre podporu dojčenia.
Každá naša neonatologická, detská sestra vie kvalifikovane rodičkám poradiť a v začiatkoch kvalifikovane pomôcť. Vedúca sestra, PhDr. Radmila Sedláková, ktorá pracuje s bábätkami takmer 40 rokov, hovorí, že väčšina mamičiek, ktoré prídu do pôrodnice, sú v oblasti dojčenia zorientované a poväčšine sú rozhodnuté svoje deti dojčiť.
VÝHODY DOJČENIA
„Dojčenie je najlepší spôsob výživy novorodenca. Niektoré mamičky to berú ako prirodzený proces, niektoré majú z dojčenia obavy. Je to individuálne. Tým, ktoré váhajú, či svoje dieťatko budú dojčiť alebo nie, sa snažíme vysvetliť výhody tak pre bábätko, ako aj pre ne samotné.“
Azda najväčšou výhodou dojčenia pre bábätko je prirodzená ochrana pred infekciami a alergiami, ako aj pozitívny vplyv pri rozvoji imunitného systému.
„Ak hovoríme o výhodách pre mamičky, môžeme spomenúť vytváranie silného emocionálneho puta medzi bábätkom a mamičkou a samozrejme okamžite pripravený pokrm pre bábätko, ktorý netreba ohrievať, pripravovať, je neustále perfektne tepelne pripravené na okamžité kŕmenie 😊.“
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY DOJČENIA, S KTORÝMI SA SESTRIČKY STRETÁVAJÚ U RODIČIEK
„Najčastejším problémom pri dojčení sú tzv. ragády na bradavkách. Ide o popraskanú bradavku, ktorá vzniká najmä zlým prisatím bábätka k prsníku. Sú to praskliny, ktoré často krvácajú a každé dojčenie sa tak pre mamičku stáva bolestivým,“ hovorí vedúca sestra Sedláková.
Účinnou ochranou je naučiť sa, ako si bábätko správne k prsníku priložiť.
„Bábätko musí mať pri prikladaní k prsníku dostatočne otvorené ústa, aby malo v ústočkách celú bradavku aj s častou dvorca. Vtedy nehltá vzduch a mamička počuje iba ako bábätko prehĺta.“
PRVÁ POMOC: „Mastičky a krémy, ktoré účinne liečia ragády a uľavujú od bolesti, môžu mamičky kúpiť v každej lekárni. Ideálne sú tie, ktoré nemusí mamička pred dojčením zmývať z pokožky.“
Veľkým problémom je tzv. naliaty prsník, ktorý môže prerásť až do zápalu spojeného s horúčkou. Dochádza k nemu vtedy, keď bábätko málo papá a mliečko v prsníku sa nahromadí. Na prsníku sa vytvoria bolestivé hrčky a je bolestivý aj na dotyk. Bábätko sa k takémuto „tvrdému“ prsníku nedokáže prisať a odmieta z neho papať.
PRVÁ POMOC: Rozmasírovanie prsníka pod prúdom teplej vody, ideálne v sprche. Prsník je potrebné masírovať krúživými pohybmi smerom od pazuchy k bradavke.
V prípade, že mamička dostane horúčku a prsník nepoľavuje, je potrebné navštíviť svojho gynekológa.
Nezanedbateľným problémom je aj tzv. laktačná kríza. Mnoho mamičiek sa trápi, či ich dieťatko dostatočne veľa papá, či bude priberať tak ako má, či majú dostatok mlieka a či je dosť „silné“. Ide o akési mýty o dojčení, ktoré sa tradujú medzi mamičkami najmä v online priestore.
PRVÁ POMOC: Lepšie ako študovať v takomto prípade mamičkovské fóra, je vyhľadať laktačnú poradkyňu, porozprávať sa, zavolať ju na návštevu a ubezpečiť sa, že všetko robím správne a moje dieťatko prospieva tak, ako má.
AKO SPRÁVNE DOJČIŤ
Dojčenie je prirodzené, napriek tomu sa často stáva, že mamičky dojčia svoje deti iba krátko alebo vôbec.
Krátky návod „Desatoro dojčenia“ nájdete aj tu.
1. Masáž bruška je pre bábätko nielen príjemná, ale je aj prvou pomocou pri kolike – bolestiach bruška po napaní. Bruško masírujeme v smere hodinových ručičiek.
2. Bábätko necháme odgrgnúť vo zvislej polohe na pleci hneď po dojčení. Nezabudnite bábätku stále podopierať hlavičku.
3. Laktačná poradkyňa ukazuje mamičke, ako správne prikladať bábätko. Bábätko si natočíme celým telom kolmo na naše telo.
4. Snažíme sa novorodeniatku pomôcť správne sa prisať celou pusou. Správne prisaté bábätko má voľný nožtek a môže dýchať.
5. Dojčenie je intímna chvíľa mamičky a bábätka.
Mamičky, nenechávajte sa odradiť!
Vyskúšajte si to, nechajte si odborne poradiť, až potom siahajte po umelej výžive.
Samozrejme sú prípady, kedy dojčenie nie je možné. V tom prípade existuje na trhu množstvo umelej výživy. Pri výbere vám môže pomôcť váš pediater.
Prečítajte si tiež https://www.unlp.sk/aktualita/ked-je-v-porodnici-24-babatiek-naraz-je-to-vyzva-%f0%9f%98%8a/