Ilustračná foto - personál

Rodičia, pozor na deti!

urazy deti _ ilustracka

V lete, počas prázdnin je zvýšený výskyt  detských úrazov. Deti majú voľno, hrajú sa, vymýšľajú rôzne nápady, či už pri vode, alebo pri hrách. „Najčastejšie zranenia u detí sú zlomeniny predlaktia po páde, v lete je to najčastejšia fraktúra. Zvýšený počet úrazov je aj na mäkkých častiach hlavy, ktoré  väčšinou musíme chirurgicky ošetriť,“ hovorí prednosta Kliniky úrazovej chirurgie UNLP Košice prof. MUDr. Miroslav Kitka, PhD., MPH.  Vyskytujú sa aj zlomeniny stehenných kostí, ide už o vážnejšie poškodenia a u väčších detí je už nevyhnuté, aby podstúpili operáciu.

prof. KITKA_ Klinika urazovej chirurgie

Najviac úrazov sa stáva pri používaní akýchkoľvek kolesových či kolieskových zariadení: kolobežky, kolieskové korčule, bicykel. „Zaznamenávame však aj atypické úrazy, mali sme začiatkom leta 5-ročného pacienta, ktorý mal poškodený pankreas, práve po športových aktivitách. Ide už o život ohrozujúce poranenie, v tomto prípade všetko našťastie dopadlo dobre,“ hovorí prednosta traumatológie prof. Kitka.

Lekár jednoznačne odporúča, aby rodičia, alebo dohliadajúce osoby dávali zvýšenú pozornosť na to, čo deti robia, ako sa hrajú, či športujú. Takisto odporúča, aby rodičia dohliadli na to, aby deti pri športe používali ochranné prostriedky, predovšetkým prilbu na hlave. „Rodičia by nemali podľahnúť tlaku dieťaťa, že si nechce chrániť hlavu. Pretože nemať prilbu na hlave je doslova najväčší predpoklad úrazu,“ dodáva M. Kitka.