
Paracetamol – liek, ktorý doma bežne používame proti horúčke, sa v rukách tínedžerov môže zmeniť na život ohrozujúcu zbraň. Sociálnymi sieťami opäť koluje nebezpečná výzva, kvôli ktorej sme v marci zaznamenali dva prípady vážnej intoxikácie. Samozrejme je to len zlomok možných intoxikácií na Slovensku. Ako rozoznať, že vaše dieťa môže byť v ohrození a ako tomu predísť? Viac v rozhovore s uznávanou detskou psychiatričkou a hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva MUDr. Teréziou Rosenbergerovou z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Stačí, že deti nemajú záľuby a sú odsúvané na „vedľajšiu koľaj“
Pani doktorka, na sociálnych sieťach sa znova šíri tzv. paracetamolová výzva. Prečo je nebezpečná?
Paracetamol patrí medzi základné lieky, ktoré sú takmer v každej domácnosti. Bežne rodičom pritom nenapadne kontrolovať, koľko tabletiek doma majú, keď dieťa bolí hlava, brucho, rodič automaticky povie – zober si liek, kým prídem. Väčšie deti si ich navyše dokážu kúpiť v lekárni samy, bez receptu a bez prítomnosti rodiča.
Prečo sa tínedžeri zapájajú do takýchto nebezpečných výziev?
Majú dostatok voľného času, ale chýbajú im zmysluplné aktivity. Nechce sa im učiť, nemajú záľuby, často im chýbajú kamaráti. Takýmto neprimeraným spôsobom si získavajú pozornosť. V extrémnych prípadoch sú takéto skutky medzi rovesníkmi vnímané až ako „hrdinské činy“.
Ktoré deti sú najviac ohrozené?
Deti môžu byť z rôznych rodín, zo sociálne slabších rodín, ktoré sú odsúvané na okraj triedy aj spoločnosti. Ak nemajú dosť pozornosti od rodičov a rovesníkov, môžu takéto výzvy považovať za spôsob, ako zaujať. Bývajú to aj deti z tých najlepších a naoko dobrých rodín, ktoré sú materiálne presýtené, hľadajú iný zážitok, adrenalínovú zábavu, deti, ktoré sa nudia, nemajú záľuby, nedá sa jednoznačne kategorizovať, že to sú deti také, alebo onaké.
Chyba v rodičovstve: „My sa nikdy pred dieťaťom nehádame“
Ako môžu rodičia rozpoznať, že ich tínedžer uvažuje o zapojení sa do podobných výziev?
Prevažne sa im zmení správanie. Deti môžu horšie spať, zhoršia si prospech, môžu byť uzavretejšie. Alebo je ich správanie uvoľnenejšie, upozorňujú na seba. Toto môžu byť príznaky rôznych problémov. Preto je dôležité pozorne si všímať aj najmenšie zmeny správania u svojho dieťaťa. A ešte všeobecnejšie – je potrebné si vôbec dieťa všímať, hovoriť s ním, učiť ho riešiť problémy.
Kde podľa vás robia rodičia najčastejšie chyby?
Majú málo kontroly nad tým, čo deti robia na sociálnych sieťach. Mnohí nepoužívajú rodičovské zámky, pretože deťom dôverujú, nemajú čas, alebo ich to jednoducho nezaujíma. Potom denne vyšetrujeme v ambulanciách veľké množstvo detí s ťažkými depresiami a závažnými poruchami správania. Mnohých rodičov nezaujíma čo dieťa robí, alebo nemajú zručnosti na to, aby deti mohli na sociálnych sieťach skontrolovať. Často si niečo prečítajú tajne a hneď dieťa potrestajú, hádajú sa s ním, zakazujú mu kamarátov a ďalšie aktivity. Dieťa je už dnes krok pred rodičom, nájde si inú sieť, a rodič stratí prehľad o jeho aktivitách.
Prečo komunikácia v rodine zlyháva?
Rodičia často kladú iba základné otázky typu: „Čo bolo na obed? Akú máš známku? Máš úlohy?“ Ak dieťa odpovie a nie je výrazne problémové, myslia si, že je všetko v poriadku. Ďalšia skupina rodičov si myslí, že deťom netreba dávať hranice. Boja sa vychovávať, aby neboli zlí. Potom ich deti začnú testovať. Poruchami správania aj extrémnym správaním sa snažia zistiť, kedy už rodič konečne povie dosť.
Navyše sa rodičia často snažia pred deťmi skrývať konflikty, aby ich chránili. Lenže deti potom nevidia, že problémy sú prirodzenou súčasťou života a dajú sa riešiť. Mnohí sa chvália – my sa pred deťmi nehádame, my pred nimi nič neriešime. Tak deti nevidia a neučia sa, ako sa dajú nezhody riešiť. Nemyslím teraz, že pred deťmi by sme mali riešiť problémy krikom, nadávaním si, skôr rozhovorom a možnými alternatívami riešenia situácií. Neučíme ich zvládať konflikty ani krízové situácie.

Dôležité je, aby deti rodičom dôverovali
Ako môžu rodičia predísť podobným situáciám?
V prvom rade treba venovať deťom čas, pozornosť a veľa sa s nimi rozprávať. Dôležité je, aby mali rodičia prehľad o tom, aké lieky majú doma, kde sú pohodené cigarety, koľko majú alkoholu a peňazí, ktoré by mohli deti použiť na kúpu liekov.
Stačí sa o nebezpečenstve iba rozprávať?
Nie celkom. Ak rodičia deťom zdôrazňujú, že po požití liekov môžu zomrieť, môže to paradoxne viesť k tomu, že práve táto informácia im napadne v krízovej situácii ako prvá. Je potrebné o týchto témach hovoriť citlivo, prirodzene a bez nátlaku.
Mali by rodičia kontrolovať aktivity detí na internete?
Áno, ale nie formou prehnanej kontroly alebo direktívnych zákazov. Dôležité je, aby bol vzťah rodiča a dieťaťa založený na dôvere a otvorenosti už od detstva. Dieťa sa tak nebude báť zdôveriť rodičom s akýmkoľvek problémom.
Čo je paracetamolová výzva a ako ochrániť svoje dieťa?
Paracetamolová výzva je nebezpečný trend, ktorý sa šíri najmä cez TikTok a spočíva v užití nadmerného množstva tabletiek s paracetamolom, často v snahe získať pozornosť rovesníkov. Takéto užívanie liekov môže vážne poškodiť zdravie a ohroziť život dieťaťa. Intoxikáciu paracetamolom nikdy nepodceňujte – príznaky sa môžu prejaviť oneskorene (až po 24 hodinách).
