Ilustračná foto - personál

ŠTVORČIATKAMI oslavujeme 17. november – Svetový deň predčasne narodených detí

MAMKA VERONIKA A jej 4 PREDCASNIATKA V INKUB

V UNLP ho oslavujeme 4 násobne – s krásnymi, zdravými ŠTVORČIATKAMI

17. november každoročne patrí tým najmenším a najkrehkejším – predčasne narodeným deťom. V UNLP ho oslavujeme tento rok mimoriadne – až 4 – násobne 😊. Koncom októbra 27-ročná mama Veronika priviedla na svet v našej nemocnici štyri predčasniatka, krásne, zdravé ratolesti, dve dievčatká: Elišku a Noemi a dvoch bračekov: Huga a Damiána.

Príbeh rodiny, ktorá zažíva štvornásobnú radosť

„Najskôr nám povedali, že to budú trojčatá, už to bol dosť veľký šok. Ale asi o tri týždne na to, mi lekár oznámil, že vidí aj štvrté. Bol to veľký šok, ale zvládli sme to a pripravili sme sa na situáciu,“ hovorí mamka čerstvých slovenských štvorčiat. Mesiace tehotenstva mala krásne. „Som hlavne vďačná, že hoci hrozilo veľa komplikácií, všetkému sme sa vyhli. V nemocnici som ležala len pár dní, takže som si tehotenstvo aj pekne užila.“

Mamka VERONIKA A 2 SYNOVIA

Veľmi jej pomáha manžel. „Otecko je úžasný, bol to on, kto ma najviac upokojoval od začiatku a stále upokojuje, že to spolu všetko zvládneme. Bábätkám sa všetkým darí a pekne priberajú, keď budú v poriadku a budú mať nad dve kilá, môžu ísť postupne domov.“
Štyria súrodenci sa musia naučiť všetko naraz – dýchať, sať, papať, prehĺtať. „Našťastie mám k nim tu, v Detskej fakultnej nemocnici na Oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny(DFN) neobmedzený prístup. Prebaľujeme ich, nakŕmime ich spolu so sestričkou všetkých štyroch. Bábätká môžem brávať na ruky, aj klokánkovať, podľa ich stavu a možností,“ dodáva spokojná mamka. Bábätká sú zdravé a vďaka špičkovej starostlivosti, ktorú im poskytujú v DFN si ich rodičia budú môcť čoskoro zobrať domov.

Veľká radosť v UNLP aj DFN

Veľkú radosť z predčasne narodených štvorčiat mali obe nemocnice. „Oproti štandardnému pôrodu je to veľký rozdiel, takže sme radi, že pôrod cisárskym rezom dopadol veľmi dobre a že následná starostlivosť o bábätká v DFN je špičková,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP MUDr. Ján Slávik, MBA., ktorý spolu s riaditeľkou DFN Košice MUDr. Jaroslavou Feketeovou odovzdal mamičke plienkovú tortu a monitory dychu pre všetky 4 bábätká.

Vedenie UNLP a DFN s mamkou svorciat Veronikou

Zriedkavá gravidita

Pôrod štvorčiat sa realizoval cisárskym rezom koncom októbra na Gynekologicko-pôrodníckej klinike UNLP – https://www.unlp.sk/oddelenie/i-gynekologicko-porodnicka-klinika/ambulancie/, pod vedením prednostu doc. MUDr. Peter Urdzíka, PhD., MPH. „Pre našu kliniku to bola obrovská radosť, musíme si uvedomiť, že viacpočetná gravidita je zriedkavejšia ako jednoplodová. A je oveľa náročnejšia pre mamičku, pokiaľ ide o starostlivosť o ňu, ale aj o vyvíjajúce sa bábätká.“
Aký je rozdiel, keď sa má narodiť viac ako jedno bábätko? „Oproti štandardnému pôrodu je to veľký rozdiel. Veľa krát končí viacpočetná gravidita cisárskym rezom, u troch a viacerých detí takmer 100%. Pričom veľa krát je nevyhnutné vykonať predčasný cisársky rez, teda predčasný pôrod, ako to bolo aj v tomto prípade. Aby sme neohrozili život niektorého z bábätiek, ani zdravie matky,“ dodáva MUDr. Urdzík.
Aj starostlivosť o mamičku, ktorá čaká viac bábätiek, je intenzívnejšia. „Budúca mamička prichádza častejšie na kontroly, spravidla každé dva týždne. Veľa krát sa stáva, že takéto mamičky musíme opakovane prijať aj na hospitalizáciu do nemocnice, na sledovanie alebo, aby sme realizovali zákroky, ktoré zabránia prípadnému hroziacemu predčasnému pôrodu, či potratu. Podobne to bolo aj v tomto prípade,“ uzatvára prednosta.

9% predčasniatok

Na Slovensku sa ich narodí približne 9% z 55-tisíc porodených detí. Mnohé opúšťajú nemocnice po dlhých týždňoch, či mesiacoch. Niektoré „predčasniatka“ si žiaľ nesú do života aj vážne dôsledky svojho skorého príchodu na tento svet. Skúsenosti aj s extrémne malými a nezrelými novorodencami v kritickom stave má MUDr. Peter Krcho, PhD., primár Neonatologického oddelenia UNLP – https://www.unlp.sk/oddelenie/neonatologicke-oddelenie-snp/ Košice na Tr. SNP, ktorý sa o zdravie novorodencov stará už 32 rokov: „Bol som súčasťou tímu, ktorému sa podarilo zachrániť dieťa s pôrodnou hmotnosťou 480 gramov.“
Predčasne narodené dieťa prichádza na svet pred ukončeným 36. týždňom tehotenstva, za dolnú hranicu životaschopnosti plodu sa považuje 24. týždeň alebo váha 500g.

V UNLP sa predčasne narodí okolo 250 detí ročne

Neonatológovia a zdravotnícky kolektív sú vždy veľkou nádejou rodín s predčasne narodenými deťmi a radia im aj na ďalšej neľahkej ceste životom „Najviac sa ich rodí s pôrodnou váhou od 1500 do 2 500 gramov. Tieto deti majú adaptačné ťažkosti, najväčšie problémy majú s pľúcami, potrebujú podporu v dýchaní, na to nadväzuje funkcia srdca, nezrelé je trávenie, vylučovanie, dieťa má tenkú pokožku, nedokáže adekvátne regulovať telesnú teplotu. Prednosta Urdzík dodáva: „Najmä u viacpočetných gravidít (viac ako 3 plody) je veľmi náročné naplánovať dátum pôrodu, keďže podmienky sa tam môžu meniť z hodiny na hodinu, nie zo dňa na deň. Samozrejme, že musíme pri tom prísne sledovať plody, či u nich nedochádza k zaostávaniu v raste a či plodom nehrozí nedostatok kyslíka. Ak spozorujeme, že niečo nefunguje, je potrebné pristúpiť k cisárskemu rezu.“

Neonatolog MUDr. Krcho s predcasniatkom

Rozhodujú prvé minúty života

Už počas vnútromaternicového vývoja neonatológ dieťa dôkladne monitoruje, aby mohol vrodené chyby riešiť v prvých minútach života: „Je dôležité, ak sa včas odhalí aj malá drobnosť lebo sa na to vieme vopred pripraviť, napr. niektoré vrodené chyby srdca vieme zmanažovať u nás a nemusíme ho prevážať na iné špecializované pracovisko,“ hovorí MUDr. Krcho.
Moderná medicína a prístrojová technika na Neonatologickom oddelení UNLP dokáže udržať pri živote aj extrémne nezrelých a vážne chorých novorodencov. „Vieme to urobiť bez radiačnej záťaže a to ultrazvukom, keďže u novorodencov vidieť jasnejšie štruktúry tkanív, akoby som si urobil CT alebo MR, a za 15 min. mám diagnostiku aj s dynamikou zmien každú hodinu. Ak snímam aj koncentráciu kyslíka v hĺbke orgánov, viem získať komplexný obraz a dokážem urobiť rýchle rozhodnutie a spojiť dieťa čo najskôr s mamkou.“

Mama a jej mlieko nesmie chýbať

Deti, ktoré vážia viac ako 1500 g by mali byť ošetrované už spolu s matkou. Materské mlieko totiž obsahuje nenahraditeľné látky: zdravé bunky, životu prospešné baktérie, ktoré štartujú imunitný systém a metabolizmus dieťaťa. „Aj deti napojené na prístroje majú mať blízko mamku. Pri vážnych komplikáciách, kedy je postihnuté mozgové tkanivo, sa odporúča podávanie materského mlieka priamo na nosovú sliznicu, kde sú preukázateľné účinky. Niečo, čo nedokážu nahradiť lieky, nevieme to nahradiť ničím iným, je mamka a jej mlieko,“ zdôrazňuje odborník Krcho.

Lebo zázraky sa dejú – rodičia ich majú doma

Odbornosť, profesionalita, no i láska a odhodlanie, vďaka ktorému zdravotnícky personál premieňa svoju každodennú prácu na poslanie a zároveň, pomáha nezrelým novorodencom prejsť po ich neľahkej ceste pri – ich doslova – boji o život. „Ak nepočujeme akciu srdca, a už sme pri poslednom kroku, ktorý ešte ostáva a ten zrazu zaberie a obnovia životné funkcie, je to adrenalín…, ktorý Vás drží minimálne ďalší mesiac, aj dlhšie,“ uzatvára neonatológ Krcho.