Ilustračná foto - personál

Takmer 100 pôrodov rodičiek s COVID-19 má za sebou pôrodnica v covidovej zóne

Vlani odviedli vyše 1400 bežných pôrodov, dnes sa z nich stávajú odborníci na covidové pôrody. Personál Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia UNLP Košice na Rastislavovej 43 odviedol 95 pôrodov rodičiek s Covid-19, prípadne s podozrením naň. O týchto novorodencov je súbežne postarané na tamojšom Neonatologickom oddelení. „Šíriace sa informácie privádzajú rodičky do stresu a potom k nám prichádzajú s obavami. Môžem ubezpečiť všetky infikované rodičky, že u nás nájdu nielen oporu, ale aj profesionálnu opateru. Každý ľudský život má obrovskú hodnotu a s tým vedomím prichádzame do práce,“ odkazuje budúcim mamičkám s ochorením Covid-19 primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia (GPO) MUDr. Ladislav Rosocha, PhD, MPH, MBA.

Len v januári uskutočnili vyše 70 COVID pôrodov

Personál si na pôrody rodičiek s Covid-19 alebo s podozrením naň postupne zvykol. Prvý pôrod pozitívnej rodičky bez komplikácií odviedli 18. októbra 2020. Obavy z nákazy však u zdravotníkov pretrvávajú aj napriek špeciálnemu obleku a ochranným prvkom. „Začiatky sú za nami, no strach ostáva. Už sme sa naučili, aj v tej rýchlosti, s akou pôrody prichádzajú, vystrojiť sa tak, aby sme predišli nákaze, aj keď je to veľký stres, myslieť na všetko naraz za veľmi krátky čas,“ uviedla Cecília Kapustová, pôrodná asistentka GPO.

Tzv. covidový pôrod je vedený za prísnych hygienicko-epidemiologických pravidiel. Po pôrode zdravotníci odídu z pôrodnej sály cez filtračnú (čistiacu) zónu, kde sa vo zvýšenej miere používajú dezinfekčné prostriedky, aby zabránili kontaminácii ostatných priestorov na oddelení.

Aj po covidovom pôrode prikladáme deti k prsníku

„Každému novorodencovi robíme 24 hodín po pôrode PCR test výterom z hrdla. Doposiaľ žiadne bábätko, ktoré sa u nás narodilo matke s ochorením Covid-19, nebolo pozitívne,“ informuje MUDr. Iveta Kostelníková, primárka Neonatologického oddelenia, kde sa starajú o novorodencov pozitívnych mamičiek. „Uprednostňujeme dojčenie ako základný nástroj na budovanie imunity novorodencov. Ak si to matka želá, umiestnime dieťa k nej na izbu, samozrejme, ak nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav, ako aj zdravotný stav dieťaťa to dovoľujú. Ak je matka s dieťaťom, musí mať na tvári respirátor a dôsledne dodržiavať pravidlá hygieny,“ dodáva primárka.

L. Rosocha: Uvedomujeme si, že dlhší čas nebudeme môcť žiť ako doteraz. Odporúčam budúcim mamičkám vakcináciu pred graviditou.

Dobrou správou pre matky, ktoré prekonali Covid‐19 s miernym priebehom je, že podľa dostupných údajov neexistuje prípad, ktorý mal súvislosť s poškodením plodu alebo by viedol k vzniku nejakej vrodenej vývojovej chyby. Naopak komplikácie zaznamenali u matiek a plodov so závažným priebehom ochorenia, ktorému napomohli rizikové faktory ako obezita, cukrovka, pokročilý vek matky aj výskyt Covid-19 v pokročilom tehotenstve (tretí trimester).

„Napriek vyššie uvedeným pozorovaniam sme u žiadnej mamičky po pôrode nezaznamenali komplikovaný priebeh Covid-19, teda nebol potrebný presun na infektologické lôžko,“ konštatoval primár L. Rosocha. „Naším cieľom je chrániť zdravie a životy, aj tých nenarodených. Desiatky rokov opatrujem tehotné a bolo by mi ľúto, keby ženy začali odmietať tehotenstvo pre Covid-19. Po skúsenostiach s náladami covid pozitívnych rodičiek uprednostňujem prevenciu, preto odporúčam ženám, ktoré plánujú otehotnieť, aby zvážili vakcináciu ešte pred graviditou“.

POĎAKOVANIE

Touto cestou chcem povzbudiť a podporiť rodičky, ktoré sú covid pozitívne, aby sa ničoho nebáli. Keďže som už bola týždeň po termíne, dva dni pred plánovanou indukciou mi vyšiel pozitívny PCR test. Mala som rodiť v úplne inej pôrodnici, s dohodnutým pôrodníkom, všetko bolo vopred dohodnuté. Ten prvotný šok bol hrozný, už len z toho dôvodu, že som to nečakala, nakoľko som nemala žiadne príznaky a doteraz ich nemám. Bola to jedna veľká neznáma, nevedela som do čoho idem, či uvidím svoje dieťa po pôrode.
Nakoniec som porodila 10 dní po termíne, veľmi som sa bála, ako to dopadne. Preto sa chcem veľmi poďakovať personálu, že aj napriek prísnym opatreniam boli pre mňa veľkou psychickou podporou a to MUDr. Krausovi s jeho profesionálnym a hlavne ľudským prístupom k rodičke, pôrodným asistentkám Cilke a Jarke, ktoré sa o mňa celý čas pri pôrode starali a podporovali ma, ale aj celému kolektívu neskutočne milých sestričiek GPO.
Pôrod bol prirodzený a dopadol nad moje očakávania. Všetok ten strach mi vynahradil náš synček Jakubko, s nečakanými, ale poriadnymi mierami chlapa – 4600g a 53cm, ktorého mi hneď po pôrode priložili na telo. Synčeka následne vzali na všetky kontrolné vyšetrenia. O všetkom som bola vopred telefonicky informovaná milou a skúsenou primárkou novorodeneckého odd. MUDr. Kostelníkovou. Vedela som, že môj synček je v dobrých rukách. Chcem poďakovať všetkým sestričkám novorodeneckého oddelenia a hlavne sestričke Stanke, ktorá mi hodinku po pôrode posielala fotky a videá nášho pokladíka.
Po dohode so sestričkami mi priniesli synčeka, mala som ho pri sebe už pár hodín po pôrode. Odvtedy bol synček pri mne až do ukončenia pobytu v pôrodnici, čo bolo pre mňa veľmi dôležité, takže ani s dojčením nebol žiaden problém. Pri dojčení a kontakte s ním som vždy používala respirátor a dodržiavala hygienu, ale to bolo to najmenej, čo som mohla urobiť pre ochranu svojho syna, aj keď som vedela, že jeho PCR test bol negatívny.
Takže milé budúce mamičky, ak sa dostanete do takejto situácie, nebojte sa, stačí dôverovať skúsenému personálu, môžem Vás ubezpečiť, že Vaše dieťa bude v dobrých rukách a ak bude všetko v poriadku, tak aj po zvyšok pobytu bude dieťatko výhradne pri Vás a budete si môcť naplno užívať nenahraditeľné chvíle s ním. Strach bol veľmi veľký, ale kvôli vytúženému malému stvoreniu dokážete vydržať aj nemožné.
Ešte raz, obrovské ďakujem patrí celému personálu v covid pôrodnici UNLP Košice na Rastislavovej.

Mama Simona a Jakubko