Ilustračná foto - personál

Takmer 70% covidových lôžok je stále obsadených. Situácia s prijímaním pacientov – utečencov z Ukrajiny je pokojná

Budovy, areál - monoblok SNP

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice máme stále takmer 200 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. „Covidové lôžka sú počas týždňa obsadené od 65 do 70%. Prakticky už tretí týždeň nám počet pacientov neklesá. Situácia je však stabilizovaná a zvládnuteľná, hoci nám ju stále komplikuje predovšetkým výpadok zdravotníkov, ktorých takisto postihuje omikron,“ hovorí generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA. „Dobrou správou je, že umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje oveľa menej pacientov, ako to bolo pri predchádzajúcich vlnách covidu. To nám umožňuje spustiť operatívu a bežný režim na Tr. SNP.“ Jednotlivé medicínske pracoviská sa však podľa generálneho riaditeľa vrátia do bežného stavu postupne, v súlade s tým, ako bude klesať počet našich zdravotníkov na PN.

Zákaz návštev a nutnosť testovania pred hospitalizáciou

Kvôli vysokej chorobnosti a uvoľňovaniu opatrení v krajine naďalej platí zákaz návštev pacientov v UNLP.  Potrvá predbežne do konca marca. „Najskôr sa musia znížiť stavy covidových pacientov v našom zdravotníckom  zariadení, až potom môžeme uvoľniť opatrenia aj u nás, v súčasnej situácii by to bolo riskantné,“ dodáva  J. Slávik.

Rovnako je potrebné testovanie pacientov pred hospitalizáciou. Naďalej platí, že pacient, ktorý je vopred objednaný na hospitalizáciu, potrebuje PCR test, nie starší ako 72 hodín.  Test mu vykonajú v ktorejkoľvek z našich MOM na Ipeľskej alebo na Rastislavovej ulici.

O prípadnom vykonaní Ag testu krátko pred alebo po prijatí pacienta na oddelenie rozhodne lekár. Lekár príslušnej ambulancie, oddelenia, kliniky takisto rozhodne  o nutnosti testovania pacienta pred konkrétnou návštevou, resp. vyšetrením.

Očkujeme aj vakcínou Novavax

Tento týždeň sme v Očkovacom centre UNLP na Rastislavovej č. 43 začali podávať aj vakcínu NOVAVAX. „Okrem nej si môžu záujemcovia o očkovanie proti COVID-19 vybrať ešte vakcínu Pfizer. Novavax sa zatiaľ podáva len ako prvá a druhá dávka, v rozmedzí 21 dní, teda bez tretej tzv. booster dávky,“ vysvetľuje generálny riaditeľ. Vakcíny v Očkovacom centre podávame osobám nad 18 rokov, záujemcovi sa môžu objednať cez korona.gov.sk alebo prísť bez registrácie počas pracovných dní od 8.00 – 14.00 hodiny.

Hospitalizovaných máme 5 utečencov z Ukrajiny

Ambulancie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura vyhľadalo cez víkend 18 utečencov z Ukrajiny. „Štyria z nich neboli občanmi Ukrajiny. Piatich pacientov z Ukrajiny máme momentálne hospitalizovaných najmä na Klinike úrazovej chirurgie, ale máme hospitalizovanú aj osobu s covidom,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD.

Počas týždňa je utečencom pred vojnou na Ukrajine k dispozícii UKRAINE CARE CENTER (UCC – Pavilón zdravia, Rastislavova 43). „V UCC naši zdravotníci poskytnú každému prvotné vyšetrenie. V prípade nutnosti odporučia pacientom ďalší postup, či už liečbu na inom medicínskom pracovisku, podľa zdravotného stavu pacienta, alebo prípadne nevyhnutný zákrok. Situácia je zatiaľ pokojná,“ uzatvára Ľ. Beňa.

Detských pacientov do 18 rokov ošetria v Detskej fakultnej nemocnici Košice na Tr. SNP.

 

CO kryt Rastislavova

V súvislosti s vojnovou situáciou na Ukrajine bola koncom februára vyhlásená mimoriadna situácia na území SR, vedenie UNLP preto zrealizovalo kontrolu ochranných stavieb civilnej ochrany v nemocnici na Rastislavovej ulici a rovnako aj na Tr. SNP. Podzemný odolný úkryt na Rastislavovej 43 má k dispozícii 1.300 miest pre pacientov a zamestnancov, na Tr. SNP sú k dispozícii jednoduché úkryty s celkovým počtom 1.300 osôb.