Ilustračná foto - personál

TO SME MY v roku 2021

To sme my v UNLP

Rok 2021 bol mimoriadne náročný. Ponúkame vám prehľad najdôležitejších udalostí, ktoré sme spolu zažili.

Vakcinačne centrum UNLP_ MUDr. Ján Virgala a MUDr. Pavol Jarčuška

Očkovanie proti COVID-19, otvorili sme nové Vakcinačné centrum – 18. januára 2021

Priekopník očkovania proti ochoreniu COVID-19  prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD.  prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny našej nemocnice zaočkoval ešte koncom roka 2020 prvého obyvateľa na východe Slovenska. 94-ročný MUDr. Ján Virgala  –  zakladateľ detskej infektológie, patrí ku generácii pediatrov, ktorí boli pioniermi očkovania detí na Slovensku. Emeritný primár si po druhú dávku prišiel už do nášho novozriadeného Vakcinačného centra na Rastislavovej ulici.

Dobrovoľnici kňazi v UNLP

Kňazi pomáhajú počas COVIDu

Pacientom a zdravotníkom prišli počas ťažkého obdobia pomáhať kňazi. Na triáž, na rôzne oddelenia, do Vakcinačného centra, a postavili sa   aj priamo do COVID zón. Viacerých stretnete pomáhať na covidových pracoviskách aj v týchto dňoch.

Covidových pacientov učíme znova dýchať, rehabilitácia je na prvom mieste.jpg

Covidových pacientov učíme znova dýchať, rehabilitácia je na prvom mieste

Rehabilitácie pomáhajú mnohým pacientom počas ich hospitalizácie ako súčasť náročnej covidovej liečby. A tiež neskôr pri liečbe postcovidového syndrómu. Veľmi oceňujú zdravotnú starostlivosť, ktorú im poskytujú zdravotníci z Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie a tiež z Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.

12. máj patril aj v našej nemocnici sestrám

Medzinárodný deň sestier bol v našej nemocnici v roku 2021 výnimočný. Drobné darčeky, radosť, poďakovanie. Chvíľa pre ocenenie nesmierne náročnej a obetavej práce.

Minister zdravotníctvaVladimír Lengrvarský a generálny riaditeľ UNLP

Požiar budovy Urgentného príjmu  – 17. júna

Vypukol krátko po 15.00 hod. na septickom oddelení Kliniky úrazovej chirurgie, zadymilo väčšinu priestorov aj na vyšších poschodiach budovy. Zdravotníci začali s okamžitou evakuáciu 60 pacientov. So situáciou sa priamo na mieste oboznámil aj predseda vlády SR Eduard Heger. Ocenil profesionálne zvládnutie celej situácie zo strany personálu nemocnice ako aj všetkých záchranných zložiek. Osobne pomoc nemocnici prisľúbil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Upratovanie

Koncom júla sme medzi našich zamestnancov prijali kolegyne upratovačky

Viac než 118-tisíc metrov štvorcových plochy, spolu 4.200 samostatných priestorov si od leta upratujeme vo všetkých areáloch nemocnice opäť po rokoch vlastnými pracovnými silami – vyše 120 nových kolegýň.

Predčasne narodené deti majú vďaka benefičnému háčkovaniu hlávky v teple a chápadlá chobotničiek im pripomínajú pupočnú šnúru

Benefičné háčkovanie pomáha našim predčasniatkam

Výrazne lepšia situácia s COVID-19 opäť umožnila našej nemocnici prijímať dary aj pre najzraniteľnejších pacientov – predčasne narodené deti. Obe naše neonatologické pracoviská dostali v lete 370 háčkovaných čiapočiek a 200 háčkovaných chobotničiek, vytvorených s láskou od dobrovoľníkov. Predčasniatka majú vďaka háčkovaniu hlávky v teple a chápadlá chobotničiek im pripomínajú pupočnú šnúru.

ilustracné foto srdcom spolu e

Na Letnú kvapku krvi prišlo 133 darcov

LETNÚ KVAPKU KRVI, ktorú organizovala UNLP spolu s NTS Košice navštívilo 133 darcov, z nich 15-ti darovali krv prvýkrát. Aktívnu účasť našich zamestnancov v čase letných dovoleniek a prísnejších podmienok pre darcov kvôli COVID-19 označilo vedenie UNLP za mimoriadne úspešnú.

Zdrava a stastna rodina - akcia v UNLP

ZDRAVÁ A ŠŤASTNÁ RODINA

Pre našich zamestnancov a ich rodiny sme v sobotu. 21. augusta usporiadali podujatie „Zdravá a šťastná rodina.

V areáli na Tr. SNP 1 sa uskutočnilo športovo-zábavné podujatie, ktorého cieľom bolo stmeliť pracovné tímy, zabaviť sa, spoznať sa navzájom, spoločne si oddýchnuť a zmeniť každodenný stereotyp spolu s našimi najbližšími – partnermi, deťmi, vnúčatami,…

Ako sme si oddýchli si môžete tu

 

Nove MOM Rastislavova 43

Nové mobilné odberové miesto na Rastislavovej    

Začiatkom septembra sme zriadili ďalšie Mobilné odberové miesto (MOM) vo svojom areáli na Rastislavovej ulici. Nachádza sa na hlavnej trase areálu, približne 70 metrov od hlavného vstupu. Od začiatku ho využívajú najmä samoplatcovia, ktorí potrebujú Ag test. A tiež zamestnanci a pacienti našej nemocnice.

DIVADLO psychaitricki klienti UNLP

Duševné zdravie v centre pozornosti

Duševné zdravie a zvlášť samovraždy sú pre ľudí stále veľkým tabu. Mnohí túto tému v rozhovoroch zľahčujú, niektorí vtipkujú v nesprávny moment. Určite je potrebné venovať pozornosť fyzickému zdraviu, no na mentálne často zabúdame. Naši psychiatri a psychológovia sa počas tohto pandemického obdobia nezastavili.

 Video si pozrite tu

Operácia, Transplantácia

Realizujeme najviac transplantácií obličiek na Slovensku    

Najviac pacientov čaká v súčasnosti na darovanie obličky. Počet čakajúcich pacientov sa zvyšuje úmerne s nárastom výskytu cukrovky, ktorá je u dospelých najčastejšou príčinou zlyhania obličiek. Aj ostatné civilizačné choroby, ako sú hypertenzia či obezita, sa podieľajú na vzniku a progresii chronických chorôb obličiek. V Transplantačnom centre vykonáme ročne 45 – 50 transplantácií obličiek od mŕtvych darcov a 5 – 10 transplantácií od darcov žijúcich.

Kellnerová vľavo_Baraníková vpravo

Spomienka na obete pandémie  

Živé pamätníky, sedem krásnych líp, budú v Košiciach pripomínať tragédiu, ktorú spôsobila celosvetová pandémia. Projekt pripravilo OZ Skutočné obete v spolupráci s mestom, z úcty k obetiam COVID-19. Na pietnom mieste sa zúčastnili aj zdravotníci z našej nemocnice. Unikátne spomienkové lipy budú obyvateľom dlhé roky pripomínať tragický dopad pandémie, ale aj symbolicky dýchať za obete koronavírusu.

PINK OKTÓBER v UNLP s Ligou proti rakovine

Pink október s Ligou proti rakovine

Aj  my sme sa zapojili do októbrovej kampane PINK OKTÓBER, ktorá je zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti, predovšetkým žien, aby účinne predchádzali vážnym zdravotným problémom, ktorým je rakovina prsníka. Dobrovoľníci z Ligy proti rakovine v Košiciach prišli do UNLP edukovať pacientov a návštevníkov nemocnice. Verejnosť sa s nimi mohla stretnúť  v oboch našich areáloch.

Vedenie UNLP a DFN s mamkou svorciat Veronikou

ŠTVORČIATKAMI sme oslávili 17. november – Svetový deň predčasne narodených detí

Koncom októbra 27-ročná mama Veronika priviedla na svet v našej nemocnici štyri predčasniatka, krásne, zdravé ratolesti, dve dievčatká: Elišku a Noemi a dvoch bračekov: Huga a Damiána. Veľkú radosť z predčasne narodených štvorčiat mali až dve nemocnice. Generálny riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA spolu s riaditeľkou DFN Košice MUDr. Jaroslavou Feketeovou odovzdal mamičke plienkovú tortu a monitory dychu pre všetky 4 bábätká.

Zrekonštruované parkovisko na Tr. SNP

Parkovisko v areáli na Tr. SNP sme zrekonštruovali za 2 týždne

Krátko pre dušičkovým víkendom  sme začali rekonštruovať parkovisko a cesty v areáli na Tr. SNP. Po dvoch týždňoch sme práce na asfaltovaní plochy 2600 mukončili. V prvej etape sa realizovala oprava a následné asfaltovanie pri poliklinike a pod rondelom, ktoré boli verejnosti sprístupnené už 4. novembra. V druhej etape sa opravili cesty a parkovacie plochy až po Lekársku fakultu UPJŠ Košice. Bezpečné a pohodlné parkovanie je opäť možné v celom areáli.

Minister V. Lengvarský na návšteve v UNLP Košice

Minister V. Lengvarský v našej nemocnici na Tr. SNP

Do košických nemocníc sa prišiel pozrieť ako zvládajú zhoršujúcu sa situáciu s ochorením COVID-19 koncom októbra. Okrem Detskej fakultnej nemocnice navštívil košickú Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura. Košický kraj patril  v tom čase spolu s Prešovským k najviac postihnutým pandémiou.

Premiér Eduard Heger zoči-voči COVID-19 v našej nemocnici

Premiér Eduard Heger zoči-voči COVID-19 na našom OAIM

„Pandémiou žijeme už dva roky, ktoré nám rozvrátili naše bežné fungovanie. Dva roky nosíme rúška, udržiavame odstup, máme za sebou sériu lockdownov, oslabenú ekonomiku a riadime sa protipandemickými opatreniami. Na vlastné oči som si pripomenul, prečo to všetko robíme. V celom tom kolotoči nám nesmie ujsť podstata, a to, že vírus Covid-19 vážne ohrozuje naše zdravie a životy. Videl som bezmocných ľudí ležať na prístrojoch, pacientov, ktorí sú odkázaní na pomoc personálu a nevedia, aké následky im ostanú.

Videl som aj to, že zdravotníci sú skutoční hrdinovia. Prosím, vydržte to. Potrebujeme vás.“

Naša sestra, Mgr. Nataša Seligová,

Naša Nataša

Naša sestra, Mgr. Nataša Seligová, koncom novembra získala ocenenie „Moja sestra.“ Cenu jej odovzdal minister zdravotníctva MUDr. Vladimír Lengvarský a prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR, PhDr. Mária Lévyová počas Piatej celoslovenskej pacientskej konferencie. Nataške „doma“ zablahoželalo vedenie nemocnice a I. Internej kliniky.

Kolegovia UNLP darcovia FINAL

Adventná kvapka pre našich pacientov

V mene našich pacientov sme pozvali ľudí, aby prišli počas Adventu a pokojne aj potom, darovať ten najvzácnejší dar, vlastnú krv. Nikto z nás nevie, kedy ju budeme my sami, alebo naši blízki potrebovať. Hoci  darcov nemohol sprevádzať osobne Mikuláš, každý si s našim mikulášskym maskotom mohol spraviť pri odbere adventnú fotografiu a pripojiť ju na sociálne siete.

Mikulas v nemocnici

MIKULÁŠ, ČERT A ANJEL vyčarovali našim zdravotníkom úsmevy

Našim zdravotníkom sa 6. decembra od skorých ranných hodín Mikuláš, čert a anjelik snažili vyčarovať úsmev na tvári. Vstupy na obidve pracoviská osvetľovali veľký nafukovací Mikuláš na Rastislavovej a veľký snehuliak na Triede SNP. Rozdávali sa  aj malé sladké prekvapenia. 

 

vianocne podakovanie v unlp
VIANOČNÉ POĎAKOVANIE
Lekári, sestry, fyzioterapeuti, zdravotnícky personál, pomocný personál, technickí pracovníci, administratíva, pani kuchárky a upratovačky, zamestnanci v skladoch, študenti, brigádnici….množstvo ľudí rôznych profesií, bez ktorých by nemocnica nebola nemocnicou a nevedeli by sme zabezpečiť jej plynulý chod. Máme za sebou už druhý naozaj náročný rok s COVIDom. Vedenie nemocnice obdarovalo pred Vianocami každého z nás.
Ď A K U J E M E, že ste tu pre našich pacientov a pre seba navzájom.