Ilustračná foto - personál

Umelá inteligencia urýchľuje diagnostiku zlomenín

Na urgentných príjmoch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) využívajú lekári inovatívny softvér založený na umelej inteligencii (AI), ktorý urýchľuje proces diagnostiky zlomenín. Tento pokrok predstavuje zásadný posun v akútnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, kde každá sekunda môže rozhodovať o kvalite liečby pacienta. UNLP začala novinku využívať na urgentných pracoviskách ako prvá nemocnica na Slovensku.

„Vieme rýchlejšie oddeliť pacientov, ktorým je potrebné venovať sa prioritne, od tých, ktorí zlomeninu nemajú. Softvér slúži na diagnostiku zlomenín všetkých typov kostí,“ hovorí prednosta Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód (KRaZM) MUDr. Piotr Pedowski.  

AI systém, ktorý je v nemocnici v prevádzke už niekoľko mesiacov, automaticky analyzuje röntgenové snímky a identifikuje prítomnosť zlomenín. V priebehu pár sekúnd dostane lekár spätný report. „Na obrazovke vidíme vyznačené miesto, kde je nejaká zlomenina alebo prasklina. Softvér dokonca automaticky hodnotí niekoľko projekcií. Nájde miesta, kde vyhodnotí zlomeninu, ale nájde aj miesta, kde je podozrenie, že ide o léziu,“ vysvetľuje prednosta.

AI minimalizuje chyby

S presnosťou až 97  % a rýchlosťou, ktorá dokáže proces diagnostiky skrátiť o takmer 30 %, tento systém umožňuje lekárom venovať sa najnáročnejším prípadom s vysokou efektivitou. „S použitím AI sme schopní nielen rýchlejšie identifikovať zlomeniny, ale aj znižovať chybovosť pri diagnostike, zvlášť v noci, keď je kvôli únave zvýšené riziko omylu. Jedinečná technológia nám umožňuje zvýšiť počet vyšetrení a zároveň zlepšiť zážitok pacientov z poskytovaných služieb,“ dodáva P. Pedowski.

Podľa námestníka Úseku medicínskych stratégií MUDr. Štefana Štolfu, PhD., ktorý je ortopédom na Klinike ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva, je dôležité, aby lekár závery AI skontroloval. „Tu vidím zlomeninu jednoznačne a aj softvér ju presne identifikoval,“ vysvetľuje pri kontrole snímky pacienta. „Sú však prípady, kde je to nejednoznačné, AI indikuje, že na danom mieste môže byť zlomenina, a vtedy sa na to detailne pozrie rádiológ. Môže však ísť o starší úraz,  prípadne zavedený katéter. Umelá inteligencia si to všimne a upozorní lekára, pomáha to pri diagnostike najmä mladším kolegom, ktorí ešte nemajú toľko skúseností“.

Aj podľa neho je to dôležité najmä pri službách lekárov v nočných hodinách.  „Podľa odborných štúdií môže chybovosť v diagnostike fraktúr na základe ľudského faktora dosahovať až 24 %, pričom najvýraznejšie odchýlky v meraní sa udejú medzi treťou a piatou hodinou rannou najmä pre únavu. AI riziko chyby minimalizuje.“

Umelá inteligencia bola naprogramovaná na základe mnohých röntgenov končatín, panvy, trupu, driekovej chrbtice a hrudného koša. Lekári UNLP do softvéru pridávajú ďalšie snímky a dáta, AI sa tak postupne učí rozoznávať aj najmenšie detaily a nejasnosti. 

Umelá inteligencia – budúcnosť rádiológie

Modernizácia diagnostických postupov pomocou AI predstavuje budúcnosť rádiológie. Využívanie umelého intelektu v oblastiach, ako sú röntgen, CT alebo MR, je efektívnejšie a zároveň prispieva k vyššej bezpečnosti pacientov. Tento prístup nielenže spresňuje diagnostiku, ale aj znižuje zaťaženie lekárskeho personálu, čím umožňuje lepšiu a rýchlejšiu zdravotnú starostlivosť.

Zaujímavý rozhovor s MUDr. Pedowskim o novom členovi tímu si pozrite v TA3.